Uhynul šampión-plemenník Move Your Vision

Uhynul šampión-plemenník Move Your Vision

V stredu 17. apríla uhynul vo veku 15 rokov na následky mozgovej mŕtvice syn legendárneho Galilea, klasický víťaz a šampión slovenských plemenníkov zo sezóny 2020 MOVE YOUR VISION (IRE). Informoval o tom jeho dlhoročný opatrovateľ Jozef Ralbovský.

Hnedák s exkluzívnym rodokmeňom sa na Slovensko dostal ako akvizícia stajne OMS Vladimíra Levárskeho a Petra Šimečku z dražby ročiakov v anglickom Newmarkete za 32 000 gvinejí. V tréningu Zuzany Kubovičovej absolvoval počas troch sezón osem štartov a pri prvých troch nenašiel premožiteľa. Víťazne debutoval priamo na scéne zastrešujúcej Karpatskej ceny pre dvojročiakov a triumf si zopakoval aj v prestížnej rakúskej analógii Graf-Hugo-Henckel Memorial v Ebreichsdorfe. V klasickom veku bez rozcvičky opanoval aj Veľkú jarnú cenu, následne v pražskej „modrej stuhe“ finišoval druhý a v Slovenskom derby piaty. V nasledujúcej sezóne mu patrilo blízke štvrté miesto vo Veľkej cene Slovenska a zúčastnil sa aj prestížnej Gr. 1 Grosser Dallmayr Preis v Mníchove.

Vysoká dostihová trieda a rodokmeň svetových parametrov ho jednoznačne predurčovali na post plemenníka. Otec Galileo ako najlepší nástupca Saddler´s Wellsa sa titulom šampióna v Anglicku a Írsku ozdobil 12-krát a doteraz sa v dostihoch kategórie „Group“ presadilo 252 jeho potomkov (z nich 99 na najvyššom fóre Gr. 1). Matka Cash Run zo skvelej americkej rodiny je sama víťazkou Gr. 1 Breeder´s Cup Juvenile Fillies. Move Your Vision bol po prvý raz licentovaný v sezóne 2015 a pripustil v nej veľmi solídnych 20 kobýl. Z prvej várky jeho potomkov na dráhe zaujali o. i. neskorší jednotkový víťaz Kaptain Joe (víťaz Jarnej míle 2022), železný Skif či užitočná šprintérka Bouquet. K nim neskôr pribudli premiant Ceny trojročných žrebcov (I. kat.) Tristan, strieborná v klasickej Jarnej cene kobýl Heroina, alebo dvojkové víťazky Romina a Natty´s Star. Dve sezóny (2018 a 2019) pôsobil Move Your Vision v maďarskom národnom žrebčíne Bábolna – Dióspuszta, kde sa po ňom narodil azda najúspešnejší potomok Shy Boy, víťaz maďarského derby 2021. Najmä vďaka nemu sa Move Your Vision stal šampiónom plemenníkov v Maďarsku. Na Slovensku mu tento primát patril v roku 2020.

V aktuálnej pripúšťacej sezóne stihol urastený hnedák a už rutinovaný plemenník pripustiť len jedinú kobylu, jednotkovú víťazku Elsa (po Olympic Glory). Ak by ostala žrebná, bol by posledný potomok Move Your Visiona symbolicky produktom naozaj cenného spojenia s inbreedingom 2 x 3 na Galileo.