Prvý májový víkend v znamení jarných klasík

Prvý májový víkend v znamení jarných klasík

Dostihový apríl je za nami a s májom prichádzajú prvé dva ostré testy klasického ročníka – 32. Veľká jarná cena spoločnosti K-K Metal a 32. Jarná cena kobýl JSB Match Diabolo. Nádych „malého Turf-gala“ dotvárajú dve zápolenia prvej kategórie. Lukratívnym obsadením púta najmä Veľká májová cena s elitnými vytrvalcami – klasickými víťazmi Abellou a Gasparinim, nechýbajú premianti predchádzajúcich ročníkov Veľkej májovej Orry a Brilliant Star. 

Sľubné výkony slovenských dvojročiakov v uplynulej sezóne vzbudzujú nádej, že zopár klasických titulov by mohlo tento rok zostať doma. O prvé dva zabojujú plnokrvní „maturanti“ už túto nedeľu 5. mája. Trénerka Zuzana Kubovičová nechala svoje najväčšie hviezdy odpočívať, o to zaujímavejšia bude ich konfrontácia s už rozbehanými súpermi. Medzi deviatkou účastníkov 32. Veľkej jarnej ceny spoločnosti K-K Metal (rovina Listed, 1700 m, 3kž, 25 000 € plus prémie) hneď so štartovým číslom jeden nastúpi suverénny víťaz Karpatskej ceny a líder klasifikácie dvojročných BOULEVARD BLANQUI zo stajne Egl. Mimoriadne silnú dvojicu žrebcov však posiela do Bratislavy česká trénerská kométa Ingrid Janáčková Koplíková, ktorá na domácej pôde vyhráva ako na bežiacom páse. VODNIKOV a GABON zo stajne Statek Blata Český Ráj , ostrieľaní na francúzskych hipodrómoch, istotne prichádzajú v postavení spolufavoritov. Dve želiezka v ohni má aj slovenská stajňa MPL Racing. HÁJEK (tréner Jaroslav Hanáček) aj OSBOURNE (tréner Jozef Chodúr) sa už rozbehali v Cene trojročných žrebcov, ktorá dopadla lepšie pre prvého z nich. Domáce farby zastupujú ešte druhý Kubovičovej zverenec BLACK HRON (stajňa Vimar) a počas prvej aprílovej nedele víťazne rozcvičený DUKE OF MERIDIAN (Meridian SK). Jedinou kobylou medzi žrebcami je zverenkyňa Václava Luku ESKADRA ZERO (Rustikal HC s.r.o.) a jedným účastníkom prispel aj tradičný hosť na bratislavskom závodisku, tréner Allan Petrlík s ryšiakom RABBIT CRYSTAL (Rabbit Trhový Štěpánov). 

Ešte väčší záujem prejavili realizačné tímy o účasť v 32. Jarnej cene kobýl JSB Match Diabolo (Listed, 1700 m, 3k, 25 000 € plus prémie), kde sa predstaví trinásť kobýl. V lokálnej predskúške – Cene trojročných kobýl, triumfovala slovenská odchovankyňa HARMONY (MPL Racing, tréner Jozef Chodúr). Poistkou bielo-červených je druhá vlastná odchovankyňa Miroslava Pisklu RHAPSODY (tr. Jaroslav Hanáček). Zlepšenie sa očakáva od zimnej kráľovnej a držiteľky titulu „Najlepšia dvojročná kobyla 2023“ AMRY (KT OBAL), ktorá má oporu v podobe stajňovej kolegyne STRACCIATELLY. Dve zverenkyne posiela na štart Zuzana Kubovičová. NINNA BEST (PD Kúty) aj SHE FREE (Bamatse) sa vlani prezentovali veľmi sľubne, ale na scéne klasiky ich čaká mimoriadne náročný vstup do sezóny. Takisto dvojicou prispel starohájsky tréner Marián Štangel. Víťaznú rozcvičku v pražskej Velkej Chuchli má za sebou SNEHURKA z jeho vlastnej stajne Štangel Racing, dopĺňa ju CARRAGON vo farbách stajne Strnisko. V súvislosti s poprednými priečkami netreba zabúdať ani na ďalšiu slovenskú odchovankyňu, spoľahlivú ANIKU (Lokotrans Slovakia) z lotu Jána Cagáňa, inak dcéru víťazky JCK z roku 2017 Astorky. Do pomerne otvorenej partie bude chcieť prehovoriť aj kvarteto kobýl z Českej republiky. Vysoké ambície má najmä najdrahšia účastníčka, za 85 000 € v Baden Badene zakúpená WITCH IN PINK zo stajne Lokotrans. Vynikajúce rodokmene zdobia aj ASTURIAS (Bunty Team) a WILD SHEEP (AGA-Vlachovice), prekvapiť môže česká odchovankyňa OWIDIE (EKOFARMA Rybár).

Zo sprievodných testov prvej kategórie kvalitou zaujme najmä zostava 37. Veľkej májovej ceny JSB Match Diabolo (I. kat., 2400 m, 4+, 7000 € plus prémie). V nej do sezóny vstupujú o. i. klasická víťazka ABELLA (Strnisko), druhý v českom aj slovenskom derby YOU JUST ROCK (Leram), trojnásobný klasický premiant a český „Kôň roka 2022“ GASPARINI (TIPPLER Group s.r.o.) či obhajca minuloročného prvenstva ORRY (Meridian SK). Vo vyrovnanom poli 31. Jarnej míle spoločnosti K-K Metal (I. kat., 1600 m, 4+, 7000 € plus prémie) nájdeme takisto obhajcu triumfu QUESSIGNIHO (Meridian SK), jednotkovú víťazky a klasicky umiestnenú WILLEMINE (Lokotrans) či vo Veľkej aprílovej cene sľubne rozbehnutého MYTHICAL THOR-a (Koruna Academy).

V nedeľu je na programe spolu osem dostihov so štartom tých prvých tradične o 14:00 hod. Okrem diania na dráhe sa návštevníci môžu tešiť aj na pestrý sprievodný program v hľadiskovej časti. Nebude chýbať vozenie detí na koníkoch, nafukovacie hrady, maľovanie na tvár a štýlový retro kolotoč. Tí, ktorí to majú do Starého hája ďaleko, môžu dostihový deň sledovať prostredníctvom online streamu, alebo aj v priamom prenose na RTVS Šport od 15:35 do 16:50 hod.