Problémom je, že chýbajú ľudia

Problémom je, že chýbajú ľudia

Jaroslav Línek

Miesto tréningu: Lakšárska Nová Ves

Počet koní v tréningu (2r – 3r – 4+r): 13 (2 – 4 – 7)

Šampionát 2021 v SR (rovina / prekážky): 1. / –

Personál: amatérka Monika Takáčová, stajník Marek Malík

Úradujúci šampión rovinových trénerov a džokejov v jednej osobe Jaroslav Línek v Lakšárskej Novej Vsi chystá 18 koní, ale pätica dvojročiakov sa ešte nenachádza na tréningovej listine. Zaregistrované sú zatiaľ pateritní súrodenci BLUE RIVER (po Fairlypi) zo stajne Caruso Ing. Karola Szaba a tmavý hnedák SAINT QUENTIN, odchovanec a reprezentant Stall Garant SK.

Zima prebehla bez problémov. Pracovali sme celú zimu. Mali sme celkom dobré podmienky, iba pár dní bol väčší mráz. Okrem toho sa dalo stále trénovať. Okrem zaregistrovaných dvojročiakov máme ešte päticu, ktorá čaká na administratívne úkony. Jeden koník patrí pánovi Strniskovi, ďalší budú behať za nové stajne. O najmladšom ročníku je predčasné hovoriť. Ešte nezačali chodiť rýchle práce, takže ťažko ich komentovať. Všetky celú zimu pracujú a otázne je, kam sa zaradia, keď začnú rýchlo cválať. Slovenský chov reprezentujú Blue River a potomok Yuccy z chovu pána Strniska.

 

Traja zástupcovia klasického ročníka zo štyroch budú ašpirantami na klasické skúšky. Do klasík sa nehlási iba česká GALÁNEČKA (po Age Of Jape) z Hřebčína Vlachovice SK. Írska hnedka BELLARY (po Belardo) zo Stajne KOVO, jej krajanka MUSTELA (po War Command) z Dermek Racing a syn Saintnixy (polobrat dvojročného Saint Quentina) SPRING TIME (po Sommerabend) zo Stall Garant SK sa uchádzajú o klasiky pre kobyly, resp. v prípade Spring Time o derby a St. Leger.

Bellary a Mustelu som tu mal už v dvoch rokoch. Spring Time prišiel od pána Stančíka. Obe kobyly sme hlásili do klasík pre ich pohlavie. Spring Time sa bude uchádzať o derby a St. Leger. Mustela skončila pri dvoch štartoch vlani druhá a tretia, Bellary z troch štartov dvakrát umiestnená, raz bez peňazí. Zatiaľ sa neukazovali ako úplné top hviezdy, ale uvidíme. Hádam sa v klasikách zmestíme niekam na tabuľu. Spring Time behal v dostihoch pre slovenských odchovancov, kde prišiel druhý, ale počas poslednej nedele v dostihoch na 1 800 metrov bol mimo dotácie. K nám sa dostal prvého februára. Majiteľ chcel, aby sme ho prihlásili do klasík. Je to pracovitý koník a uvidíme, akú skrýva triedu. Galanéčku sme do klasických dostihov nehlásili. Ona ako dvojročná nebehala, bola zranená. Prišla v novembri. Začne od najnižších kategórií, až pokiaľ sa dostane. Je to pravá sestra Gracielly, ktorá mala zdravotné problémy. Galánečka je teraz zdravá a hádam to s ňou bude lepšie ako s Graciellou.

 

Starších koní v Lakšárskej Novej Vsi narátame sedem. Štvorročné sú kobyly BLUE BAY (po Shamalgan), ktorá rovnako ako jej polosestra Blue River patrí Stajni Caruso a KIMCHI (po Pastorius) z Nemecka patriaca KT OBAL. O rok viac majú Nemka EYES ON YOU (po Thewayyouare) zo stajne Palček, Francúzka HARRIET (po Champ Elysees) a nový prišelec TEDDY BEAR (po Manduro) – obaja zo stajne KT OBAL.

Blue Bay nebola vlani úplne dozretá. Myslím, že až teraz prišiel jej čas. Dúfam, že bude robiť majiteľom radosť. Kimchi je prevádzková kobyla, žiadna hviezda, ale minulý rok dvakrát vyhrala.

Eyes On You sa nám na konci sezóny trošku zranila, no teraz je už v poriadku. Snáď sa s ňou nepohoršíme a majiteľa potešíme. Aj Harriet je slušná prevádzková kobylka, ktorá vie spraviť radosť. Nováčikom medzi koňmi je Teddy Bear, ktorý prišiel koncom decembra od trénera Holčáka. Tam sa zranil a potom si ho zobrali majitelia domov. Mal veľké problémy, ale už je v pohode. Zatiaľ toho nestihol veľa ukázať, behal tuším štyrikrát a raz sa umiestnil. Tiež z neho bude prevádzkový kôň.“

 

Najstaršími koňmi sú šesťročný slovenský produkt SKIF (po Move Your Vision) zo subjektu Dr. Tardíka a už osemročný DOREMI LAFU (po Fuisse) z Írska reprezentujúci HONOR Racing.

Skif bude behať podobné dostihy ako vlani. Veľké zlepšenie nečakajme, ale napriek tomu sa pred rokom umiestnil v jednotkovom Zlatom bičíku a behával II. kategórie. Dúfam, že s výkonnosťou na tom zostane aspoň takto a majiteľa nesklame. Veterán Doremi Lafu mal po sezóne odísť do dôchodku. Vlaňajší rok sa mu však veľmi podaril, keď trikrát vyhral a umiestňoval sa. Majiteľ sa rozhodol ho ešte ponechať na dráhe, veď koník s takýmito výsledkami asi ešte nechce ísť na odpočinok. Je to spoľahlivý prevádzkový kôň.

 

Aj v stajni trénera Líneka prišlo ku generačnej obmene a viaceré stálice už v boxoch nenájdeme. Zisťovali sme aj kapacitu stajní a možné jazdecké obsadenie v dostihoch.

Po sezóne nás opustila Silver Empress, ktorá odišla do chovu. True Champ nastúpil na dôchodok a Medelin sa presťahovala k trénerovi Chodúrovi. Emirate´s Flight majiteľ prenajal do syndikátu ku kamarátom. Je trénovaná v Nemecku. My máme teraz v stajni plnú kapacitu koní. Osemnásť ich je na troch ľudí akurát dosť. Problémom je, že chýbajú ľudia. Podobne je to aj s džokejmi. Situáciu s jazdcami na Slovensku poznáme, obsadzovať budeme teda džokejov z Čiech. Dúfam, že sezóna prebehne aspoň ako minulý rok. Najdôležitejšie je, aby sa behalo.

 

 

 

 

 

 

Mgr. Mária Horníková