Nálada pred „Veľkou“ je zdravo sebavedomá

Nálada pred „Veľkou“ je zdravo sebavedomá

Mediálne najsledovanejšia dostihová udalosť minimálne stredoeurópskeho regiónu je opäť tu! K Veľkej pardubickej steeplechase sa upierajú oči nielen turfovej, ale aj širokej verejnosti. Vďaka vyše 130-ročnej tradícii, silným príbehom jej aktérov a bezprecedentnému mediálnemu pokrytiu je každoročne jednou z top-športových udalostí roka u našich západných susedov, s výrazným presahom aj na Slovensko.

Tento rok sa počas víkendu 7. – 8. októbra na pardubickom závodisku predstaví aj šestica koní zo slovenských stajní. Štyroch zverencov nachystal tréner Jaroslav Brečka a dvoch Marián Štangel. Z centrály Javorec pri Sobotišti znie pár dní pred 133. ročníkom Veľkej pardubickej se Slavia pojišťovnou (steeplechase cross country na 6900 metrov s dotáciou 5 miliónov českých korún, t. j. cca 200 000 €) pozitívna a pritom bojovná nálada: „Súperov rešpektujeme, ale žiadneho sa nebojíme!“, hlási hneď na začiatku rozhovoru tréner Jaroslav „Čiko“ Brečka, ktorý sám ako jazdec vyhral legendárnu pardubickú v roku 1992 s Quirinusom. „S tréningom mojich zverencov som nadmieru spokojný. Spravili sme v príprave maximum a mám pocit, že jesennú formu sa nám podarilo dobre načasovať. Svedčia o tom aj posledné výsledky ostatných koní v Bratislave. Účastník Veľkej pardubickej KAISERWALZER zvládol záverečné práce na 100 % a teraz už potrebujeme len ten povestný kúsok šťastia. Samozrejme že realisticky vnímam kvality konkurencie, ale zastávam názor, že do dostihov treba ísť vždy s tými najvyššími ambíciami. Pardubická je nevyspytateľná. My sme v posledných dvoch ročníkoch mali smolu, azda sa na nás teraz usmeje šťastie. Jazdeckú otázku máme vyriešenú k absolútnej spokojnosti, želám si už len, aby poriadne napršalo,“ dodáva s úsmevom tréner, ktorý pôvodne mal sedieť v sedle KAISERWALZER-a aj vo Veľkej, no pre zranenie ramena ho vystrieda nemenej skúsený Jaroslav Myška.

Triezvo realistický pohľad na tretí štart KAISERWALZER-a vo vrchole prekážkovej sezóny má jeho majiteľ Miloš Gúčik: „Pre mňa je dôležité, že máme v stajni kone, ktoré dokážu byť vyrovnanými súpermi tým najlepším českým stípliarom a budú dôstojne reprezentovať Slovensko a našu stajňu. Vedeli sme, že po neúspešných štartoch KAISERWALZER-a v predchádzajúcich dvoch ročníkoch musíme niečo zmeniť na jazdeckom poste. Tento rok ho jazdil vždy Jaro Brečka a keď sa zranil, veľmi rýchlo sme sa dohodli s Jardom Myškom. Ten nemá vlastného zverenca vo Veľkej, Jarove kone pozná a osobne máme dobrý, priateľský vzťah.“ Veľké očakávania má majiteľ stajne DS Millennium od svojho druhého reprezentanta počas nedeľného pardubického mítingu MR ZURU, ktorý sa predstaví v Poplerovom memoriáli na 3300 metrov: „Zuro je v dobrej forme a v Pardubiciach mu to vždy išlo, o čom svedčia jeho tohtoročné výsledky v krátkych krosoch (pri troch štartoch jedno víťazstvo a dve druhé miesta – poz. red.). V jeho prípade však ešte tŕpneme, či sa dá do poriadku džokej Jan Odložil po nepríjemnom zranení v Brne. Situácia s jazdcami pred tohtoročnou Veľkou je extrémna – mimo hry sú Bartoš a Matuský, zdravotný otáznik visí nad Faltejskom a Odložilom. Verím, že to všetko dobre dopadne a MR ZURU zabojuje o popredné priečky, pretože na to určite má.“

foto: Hana Vytopilová, Dostihový spolek Pardubice, Anton Martinec (2x), Vlado Žák

Optimizmus majiteľa zdieľa aj tréner Brečka: „V dostihoch platí, že forma poráža triedu. A formu má MR ZURU excelentnú. Poslednú prácu išiel vynikajúco a napriek zvučným menám súperov sa ideme pobiť o víťazstvo.“

Pripúšťajú si v rodinnej stajni Gúčikovcov s blížiacim sa dňom „D“ vzrastajúci tlak a nervozitu? „My si to ideme najmä užiť. Do Pardubíc cestujeme už vo štvrtok, čas využijeme na stretnutia s priateľmi, pretože aj to je dôležitý rozmer tohto dostihového sviatku. S blížiacou sa nedeľou budú gradovať aj emócie, ale to sa nedá úplne popísať. Treba to zažiť.“ Podstatne náročnejší cestovný itinerár čaká cez víkend na trénera Brečku a jeho tím: „V sobotu vezieme do Pardubíc OROBLANCA a LOTOSA. Cesta trvá 3,5 až 4 hodiny, takže vyraziť musíme už medzi druhou – treťou v noci. Po dostihoch sa s nimi vraciame na Javorec a po krátkom odpočinku si v nedeľu ráno to isté zopakujeme s MR ZURU a KAISERWALZEROM. Jednak v Pardubiciach nie je toľko ustajňovacích kapacít pre všetky kone, štartujúce počas dvoch dní, a na druhú stranu je to pre kone štartujúce v nedeľu takto lepšie. Majú svoj zabehaný stereotyp a sú zvyknuté na to, že výkon v dostihoch sa od nich očakáva v ten istý deň, kedy cestujú. Keby sme ich viezli o deň skôr, boli by z toho len zbytočne nervózne,“ približuje aj takéto aspekty špecifického života s dostihovými koňmi Jaroslav Brečka.

V ďalšom rozhovore vyspovedáme trénera Mariána Štangela, ktorý do Veľkej pardubickej vysiela beluša ROYAL GINO.