Prežili sme priaznivú zimu

Prežili sme priaznivú zimu

Jozef Chodúr

Miesto tréningu: Borský Mikuláš

Počet koní v tréningu (2r – 3r – 4+r): 11 (1 – 3 – 7)

Šampionát 2021 v SR (rovina / prútené prekážky / steeplechase): 5. /- / –

Personál: Ondrej Drbohlav, Nikola Studená

Najzaujímavejším prospektom v Borskom Mikuláši je úradujúci, už dvojnásobný, kôň roka Opasan. Vedľa neho však stojí ďalších 10 zaregistrovaných koní. Rozhovor s trénerom sme začali ohliadnutím za zimnou prípravou a personálnym obsadením:

Prežili sme priaznivú zimu. V príprave sa nám zranil iba jeden kôň, čo ma mrzí, ale mohlo to byť aj horšie. Počasie v Borskom Mikuláši ma už neprekvapí, máme to tu vychytané. Dráhu si upravujeme traktorom, máme cvalovku aj v lese. Pieskový podklad má svoje výhody. Aj keď tohtoročná zima bola mierna, niekedy nám počasie narobilo problémy, že podklad zamrzol. Ale traktorom sa to dá spracovať, aby sme mali dráhu upravenú. Personál mám veľmi skúsený. Už roky je u mňa Ondrej Drbohlav a teraz je tu aj Nikola Studená, ktorá mala rok amatérsku licenciu. Čo sa týka nášho počtu koní, máme ešte viaceré, ktoré nie sú registrované.

 

Z dvojročiakov je na tréningovke momentále iba ROMINA (po Move Your Vision), dcéra víťazky Ceny Arvy Romanetty, z MPL Racing.

Dvojročné kone mám tri, ale dva nie sú zaregistrované. Jedného koníka zapíšeme asi až ku koncu sezóny, keď pôjde na štart. Je totiž neskorší, možno bude behať až na úplnom konci. Chovateľom koníka ALL FOR RED (po Fairlypi) je Katarína Žiaková a majiteľom Christian Černek. Zatiaľ bez mena je kobylka po Dariyan z prvej jesennej írskej dražby Goffs.

 

Nasledovníkmi úspešných koní zo stajne BORMANN by určite chceli byť aktuálni trojročiaci BRAGA (po Mayson) a PAPAS (po Requinto), obaja z Írska. Biely potomok Living Colors pomenovaný LITTLE BIGHORN (po Sleeping Indian) patrí stajni EPM Petrus.

Bragu sme prihlásili do Jarnej ceny kobýl a do Oaks. Či sa v klasike ukáže, to sa ešte uvidí. Ako dvojročná sa v práci ukazovala veľmi dobre, ale v dostihoch to nevedela predviesť. Hádam v zime dospelá a výsledky z práce pretaví do výsledkov v dostihoch. Preto sme ju radšej do klasík nahlásili. Papas svoje kvality asi ukáže neskôr. Myslel som si, že bude raný. Jeho otec vyhral už v marci. Ale koník vlani celú dobu rástol, nedalo sa s ním veľmi pracovať. Až ku koncu sezóny zabehol doma veľmi dobrú rýchlu prácu a dal nám nádej. Chceli sme s ním behať v menších dostihoch na 1200 metrov, no nepodarilo sa. Týždeň pred štartom dostal horúčky a bolo po debute. Tento rok začína a tak mu vyberieme menšie dostihy. Do klasík ho nehlásime.Little Bighorna sme dali vykastrovať. V práci sa ukazoval dobre, ale neodovzdal to v dostihoch. Zaplatil nováčikovskú daň, stále bolo niečo proti nemu. Teraz začne od IV. kategórií. Jeho optimum vidím tak okolo míle, asi z neho nebude úplný šprintér.

 

Rozprávanie o siedmych starších koňoch musíme začať najväčšou hviezdou centrály – päťročným írskym hnedákom OPASAN-om (po French Navy) zo stajne BORMANN.

Opasan prezimoval normálne. Oddýchol si a potom odpracoval všetko podľa plánu. Teraz v polovici marca začíname práce zrýchľovať. Je to na dobrej ceste. Na Turf-gala je našou prioritou Cape Crown, ale uvidíme, nemôžeme vylúčiť ani Opasanov štart.

 

Rovnaká stajňa má u trénera ešte štvorročného írskeho CAPE CROWN-a (po Zoffany) a päťročnú Nemku MEDELIN (po Holy Roman Emperor), ktorá sa presťahovala z prípravy Jaroslava Líneka.

Do Cape Crowna sme vlani vkladali veľké nádeje. Je to veľmi kvalitný kôň, ktorý už ako trojročný ukázal, že patrí do veľkých dostihov. Na konci sezóny mal smolu, ale z menežovania sme sa poučili. Mali sme ho prihlásiť skôr do Veľkej októbrovej ceny ako do pražskej ceny prezidenta. Teraz by sme chceli, aby behal Veľkú cenu Slovenska. Ako prípravu absolvuje Veľkú májovú cenu. Medelin k nám prišla začiatkom zimnej prípravy. Popracovali sme hlavne na jej sebavedomí. Je to šikovná kobylka, cválať vie, len aby to preniesla na dráhu a podala výborné výkony. Myslím, že sa tu pekne upravila. Začneme zospodu, od IV. kategórie.

 

Päť rokov má aj reprezentant stajne FeD, spol. s r.o. THANK THE IRISH (po Camacho) írskeho pôvodu. Najstarším obyvateľom stajní je francúzsky biely valach GRAY TOUCH (po Poet´s Voice), vlaňajší trojnásobný víťaz vo farbách MPL Racing.

V mojich očiach je Thank The Irish veľmi dobrý, rýchly kôň. Má však problémy s krvácaním z nozdier. Jeho jazdec počas dostihov musí byť veľmi citlivý. Vyhrať sa mu zatiaľ nepodarilo, ale má veľa tesných druhých miest. Bude sa pohybovať v II. a III. kategóriách. Hádam nás konečne poteší víťazstvom. Gray Touch je síce v osadenstve najstarší, ale správaním vyzerá, ako by bol najmladší. Je to hyperaktívny kôň, stále niečo vymýšľa. Začne v II. kategórii na 1400 metrov. Jeho program bude prevažne v Bratislave v dostihoch okolo míle. Väčšie akcie, tento rok zrejme vynecháme. Rozhodneme sa aj podľa aktuálnej formy. Chceme mu naordinovať menší počet štartov. V ôsmich rokoch je zdravý a budeme radi, ak predvedie podobnú sezónu ako vlani.

 

Na poslednú chvíľu do portfólia trénera Chodúra pribudli ešte dva štvorročné nové importy z Írska: ryšiak EMERYSDAY (po Footstepinthesand) a tmavohnedý valach SUBACIO (po Outstrip), ktorí budú reprezentovať novú stajňu Hawthorn Stable. Na záver tréner porozprával, ako bude riešiť jazdeckú otázku v dostihoch:

Chceli by sme spolupracovať s čo najlepšími jazdcami, ktorí budú momentálne voľní. Dôležitá je tiež stajňová forma u toho, ktorého trénera, lebo to sa odrazí aj na stajňových džokejoch. A samozrejme forma našich koní. Na kone vo fazóne sa jazdci zháňajú ľahšie. Predbežne sme sa dohadovali s Jánom Havlíkom na niektorých dostihoch. Veľmi nám pomohlo aj to, že sa české dostihové dni nekryjú tak často, ako minulé roky. Môžeme teda rátať aj s českými džokejmi.

 

 

 

Mgr. Mária Horníková