V sobotu odštartuje sezóna 2024

V sobotu odštartuje sezóna 2024

Päťmesačné čakanie skončilo a v sobotu 6. apríla sa vracia na starohájsky hipodróm v Petržalke opäť turfový život. Na programe je osmička zápolení – päť rovinových a tri prekážkové. Najpočetnejší kontingent nachystal „domáci“ tréner Marián Štangel, ktorý na štart posiela až trinásť svojich zverencov. Do 51. ročníka Jarnej ceny MČ Petržalka, tradičnej úvodnej steeplechase na 3800 metrov, nasedlá obhajcu víťazstva ROYAL GINO. Po prvý raz ho povedie džokej Jakub Kocman. Na štarte sú však aj ďalší medailisti minuloročnej edície. Strieborný ENJEU D’ARTHEL (dž. Martin Cagáň) sa po bohatej francúzskej kariére vlani aklimatizoval v šurianskej stajni Jána Cagáňa a vo farbách Lokotrans Slovakia vybojoval aj cenné umiestnenia v Lysej nad Labem a v Pardubiciach. Už 10-ročný odchovanec MPL Racing FORT RYAN vlani finišoval tretí, no na jeseň triumfoval po druhý raz v kariére vo Veľkej starohájskej steeplechase. V jeho sedle sa predstaví minuloročný slovenský šampión džokej Pavel Složil. Bratislava je tradičnou jarnou destináciou na „rozohriatie“ pre zverencov trénera Pavla Tůmu. Ten zo severu Moravy priváža spolu päticu koní a v Jarnej cene MČ Petržalka súperov potrápi dvojica vo farbách Dr. Charváta. CHITTUSSI vlani vyhral v Bratislave aj v Pardubiciach a voľba jazdeckej jednotky dž. Jana Faltejska padla práve naňho. Tereza Polesná sa posadí do sedla GATSBY-ho, ktorý vlani absolvoval len jediný štart, no v sezóne 2022 dosiahol čistý víťazný hetrik, korunovaný v prestížnej Cene Vltavy.

V priebehu dostihového dňa do sezóny vstúpi až 31 príslušníkov ostro sledovaného klasického ročníka. V Cene starostu MČ Petržalka (Cena trojročných kobýl, I. kat., 1600 m) sa predstaví zimná kráľovná a držiteľka titulu „Najlepšia dvojročná kobyla sezóny 2023“ AMRA zo stajne KT OBAL. Jarnú formu zverenkyne Jaroslava Línka otestuje desiatka súperiek. 

Naopak, svoje najväčšie hviezdy zatiaľ necháva odpočívať Zuzana Kubovičová. Do Ceny starostu MČ Petržalka (Cena trojročných žrebcov, I. kat., 1600 m) napriek tomu posiela dvojicu IT´S EDDY (dž. Petr Foret) z PD Senica a BURSTAR (dž. Adam Florian) zo stajne Jakáb. Papierovým favoritom je akiste maďarský jednotkový víťaz SOMMERPRINZ, jazdecky posilnený úradujúcim českým šampiónom dž. Davidom Liškom. Do poradia na najvyšších priečkach budú chcieť prehovoriť domáce klasické nádeje KORNELIUS (Petra Zedková) z Lokotrans Slovakia a dvojica vo farbách MPL Racing OSBOURNE (dž. Martina Havelková) a HÁJEK (dž. Monir Madihi).


Štart prvých dostihov je o 14:00 hod., areál sa otvára pre verejnosť už o 12-tej. Pre detičky bude počas dostihového dňa od 15:00 do 17:00 hod. pripravené jazdenie na koníkoch a ďalší sprievodný program.