V Bratislave sa stretne plnokrvná smotánka

V Bratislave sa stretne plnokrvná smotánka

Plejáda skvelých koní na štartových listinách, to je tá najlepšia pozvánka na 45. ročník medzinárodného mítingu Turf-gala. V nedeľu 2. júna sa starohájsky hipodróm zmení na stredoeurópsky „Ascot“ a na svoje si prídu dostihoví fajnšmekri aj sviatoční návštevníci. Pod patronátom Raiffeisen Bank International čaká na všetkých nezabudnuteľný športový aj spoločenský zážitok.

O štart v 40. Veľkej cene Slovenska Raiffeisen Bank International (rovina Gd-3, 2400 m, 32 000 € plus prémie) bol medzi realizačnými tímami veľký záujem. Štartovacie boxy sa zaplnia do posledného miesta a ešte traja náhradníci čakajú na svoju šancu „pod čiarou“.  V základnej štrnástke nájdeme až šesticu derby-víťazov. Vlani sa modrými stuhami ozdobili ABHA (stajňa Jana Dufková) v Česku a JARDIN MICHELET (Cardboard) na Slovensku. O rok starší sú traja premianti derby: GASPARINI (TIPPLER Group s.r.o.) triumfoval v Bratislave, HELLO HOLA HAY (Lokotrans) vo švajčiarskom Frauenfelde a JOLLY JUMPER (Camerun) vo Varšave. Napokon šiestym držiteľom vavrínového venca je už 7-ročný domáci hrdina OPASAN (BORMANN). Ten nielen že vyhral jubilejné 100. České derby v sezóne 2020, ale dva razy aj Veľkú cenu Slovenska (v prípade triumfu by vyrovnal tri zásahy Ryana) a presadil sa aj na Listed úrovni vo Francúzsku. Latku kvality vysoko dvíhajú aj najlepší maďarský vytrvalec AGREEMENT (Intergaj II) a na francúzskej black type scéne preverený REX OF THUNDER (Drag Consulting).

Elitní šprintéri si zmerajú sily v 40. Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (rovina Listed, 1200 m, 20 000 € plus prémie). Nechýbajú prví dvaja v cieli minuloročnej edície WORTH CHOICE (Vasury Kolesa) a JIR SUN (Lokotrans), obaja inak aj držitelia black type statusu z nemeckých Listed. Kvalitu českých hostí demonštrujú aj víťaz Gomba handicapu HIDDEN COLONY (DS The Sons Of Sharpour) či premiant Prípravnej ceny CAPITANO (Lokotrans). Z Maďarska prichádza päťnásobný víťaz z minulej sezóny CANIZARES (Croatian Owners Club) a slovenské záujmy reprezentujú LOCH PIKE (FeD, spol. s r.o.) a LA POME DE LA ROSE (MNK Racing).

Trojročiakom vyhradené testy sú tradične medzistupňom na ceste od jarných klasík k derby. V Cene Raiffeisen Bank International – 39. Starohájskom kritériu (rovina Listed, 2000 m, 16 000 € plus prémie) sa predstaví až šestica účastníkov Veľkej jarnej ceny. Najväčšie nádeje vkladajú domáci turfmani do BOULEVARDA BLANQUI (Stajňa Egl), ktorý si bude chcieť napraviť pošramotenú povesť po nevydarenej úvodnej klasike. V Cene Raiffeisen Bank International – 32. Cene Arvy (rovina Listed, 1800 m, 16 000 € plus prémie) sa zasa črtá atraktívny súboj premiantiek Jarnej ceny kobýl v Bratislave SHE FREE (Bamatse) a Jarní ceny klisen v Moste VERMELHO (Jana Fialová).

Tradične veľmi kvalitné pole sa stretáva v Cene Raiffeisen Bank International – 40. Cene Scottish Rifla (rovina Listed, 1800 m, 16 000 € plus prémie). Nechýba nestarnúci poľský TIMEMASTER (stajňa Carramba), ktorý Cenu Scottish Rifla vyhral už v roku 2021 a u našich severných susedov nemá na míľových tratiach dlhodobo adekvátneho konkurenta. Obhajca minuloročného prvenstva IGNACIUS REILLY (Syndikát V3J) je ešte o rok starší, no stále mimoriadnu výkonnosť preukázal čerstvým triumfom vo Velkej květnovej cene v Prahe. Veľmi silnú päticu posielajú do akcie aj slovenské realizačné tímy: dvoch klasických víťazov FREE FOLIE (Strnisko), držiteľku titulu „Kôň roka 2023“ a MANATAN-a (PD Senica), jednotkových premiantov QUESSIGNY (Meridian SK) a BLUE RIVER (Stajňa Caruso) a druhého zo Starohájskeho kritéria MYTHICAL THOR (Koruna Academy).

Štart úvodných dostihov je naplánovaný na 14:00 hod., brány Závodiska sa otvárajú už o 12-tej hodine. Okrem špičkového turfu je pripravený aj bohatý sprievodný program. S ukážkou drezúry vystúpi najúspešnejší slovenský reprezentant Michael Bugan. Pre dámy a deti sú pripravené súťaže o Najelegantnejšiu dámu v klobúku a detský klobúčik a na záver dňa sa bude žrebovať tombola s naozaj atraktívnymi cenami (tou prvou je týždňový zájazd pre dve osoby do Turecka!). Celý deň bude k dispozícii detská zóna s kolotočom, nafukovacími atrakciami a nebude chýbať vozenie na koníkoch.