Českí šprintéri ovládli 34. Prípravnú cenu VETIS

Českí šprintéri ovládli 34. Prípravnú cenu VETIS

Dlhý sobotňajší dostihový deň s desiatkou zápolení priniesol víťazné hetriky pre džokeja Jaroslava Línka, trénera Jaroslava Brečku a triumf valacha Capitano zo stajne Lokotrans v 34. Prípravnej cene VETIS.

Hlavnou predskúškou pred Cenou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dva týždne pred 45. Turf-gala je 34. Prípravná cena VETIS (I. kat., 1200 m, 7000 € plus prémie). Na štart sa postavilo osem koní. V pozícii mierneho favorita nastúpil držiteľ ocenenia „Najlepší šprintér 2023“ WORTH CHOICE (stajňa Vasury Kolesa), jeden zo súperov však bol nad jeho sily. Dostihy v svižnom tempe rozbehol SHERSHAB (Autistic Dream), za ktorým sa vyvážal CAPITANO (Lokotrans). Jeho džokej Martin Laube mu naservíroval ideálny priebeh a dostatok síl v závere stačilo na víťazstvo o 1 1/4 dĺžky pred  WORTH CHOICE a LITTLE LORDOM. Aj štvrtú dotovanú priečku získal hosť z Českej republiky SHERSHAB. Najlepšie z domácich skončila piata LA POME DE LA ROSE (MNK Racing).

foto: Adam Lovecký

V priebehu dňa sa zrodili aj dva víťazné hetriky: ten jazdecký zaknihoval Jaroslav Línek, trénerský zasa Jaroslav Brečka. Línek triumfoval so svojimi zverenkyňami KIMCHI (KT OBAL) v Cene Legionara (III. kat.,  2000 m, 3000 € plus prémie) a s MUSTELOU (Dermek Racing) v Memoriáli Harryho Petrlíka st. (II. kat., 2000 m, 4000 € plus prémie). Do tretice sa mu podarilo zabodovať v sedle Brečkovho zverenca HAILEY v Cene Shlifa (IV. kat., 3600 m, 2300 €).

Prekážkové zápolenia ovládli ďalší dvaja zástupcovia centrály v Javorci. Kuriózny dobeh sledovali diváci v Cene Damana (prútené prekážky, 3600 m, 2600 €), kde zo štyroch štartujúcich docválala do cieľa len WHIRTEN (Quirinus Farm) vedená Dominikou Baranovou. V steeplechase Cene Nestora (3600 m, 2800 €) cieľová kamera zachytila kvarteto koní a na prvom mieste o 11 dĺžok pred súpermi HAKIMPOUR-a zo stajne DS Millennium.

Dva triumfy si pripísali aj stajňa Strnisko a tréner Marián Štangel, a to v prvom aj druhom oddelení rozdelených dostihov IV. kat. na 1400 metrov. V Cene Tamilay sa po boji o 3/4 dĺžky presadil CALAH, Cenu Tytusa zasa tromi dĺžkami ovládol TERMINI. Prvé cvalové zápolenie Cena Centa (V. kat., 2000 m) sa stalo korisťou KAZAMIR-a (Stajňa Doan) z lotu Jaroslava Hanáčka.

Úvodné klusácke dostihy Memoriál Ondreja Nagya (1800 m, 1000 €) zadržane o 16 dĺžok vyhral BUCEPHALOS MISI (Stáj Skree) sa Davidom Dobrovolným. V oboch oddeleniach druhého kola Slovenskej Pony ligy triumfovali poníky z maďarského Baján Team. V oddelení pre nižšie poníky svoj triumf zo Šurian zopakoval BZ DIXIE, tento raz v sedle s Hédi Horváth. V druhom rozbehu pre vyššie poníky si svoj druhý triumf v sezóne pripísala Judit Rakottyai s poníkom BT NEWTON ROAD.