Welshtino vo forme, Palmera s úspešnou obhajobou

Welshtino vo forme, Palmera s úspešnou obhajobou

V poradí ôsmy dostihový deň sezóny 2023 sa niesol v znamení horúceho, letného počasia a úspechov domácich koní. Minuloročné víťazstvo v Memoriáli Karola Firbasa obhájila spôsobom štart-cieľ PALMERA zo stajne Kovometal a WELSHTINO triumfom v Memoriáli majora Stanislava Rudu potvrdil pozíciu aktuálne najlepšieho trojročiaka v tréningu Mariána Štangela.

Sedemročná PALMERA oskakovala do Memoriálu Karola Firbasa (II. kat., 2400 m, 4000 €) v pozícii miernej favoritky. Džokej Adam Florian v päťčlennom poli nenechal nič na náhodu a belku zo stajne Kovometal poslal od štartu do čela, kde spolu vydržali až po cieľovú pásku. Najbližšie sa k Palmere dostala jej stajňová kolegyňa SHAMAL EMMI, ale keďže asi 150 metrov pred cieľom poškodila akcelerujúceho MACALLAN-a, Dostihová komisia prehodila poradie na 2. a 3. mieste.

Džokej Adam Florian zaznamenal počas dostihového dňa víťazné double, keď triumfoval aj v sedle dvojročnej ROYAL ROSE zo stajne Mihalík racing v debutantskej Cene Nikodéma (IV. kat., 1200 m, 2300 €). O krk druhý v týchto dostihoch finišoval am. Tomáš Roman s KORNELIUS-om, no aj tento mladý jazdec si pripísal do štatistík dva zásahy. Ten dôležitejší v Memoriáli majora Stanislava Rudu (II. kat., 1400 m, 4000 €), kde s WELSHTINO-m zo stajne Strnisko triumfovali veľmi ľahko o 3 3/4 dĺžky vo vynikajúcom čase 1:23,40 min., ktorý len o 9 stotín zaostáva za absolútnym rekordom starohájskeho oválu na 1400 metrov. WELSHTINO je aktuálne najvýkonnejším trojročiakom v opatere Mariána Štangela a jeho najbližším vystúpením by mala byť Bratislavská míľa (I. kat.) počas derby-dňa. Dvojica Štangel-Roman stojí aj za 15-dĺžkovou defilírkou 3-ročnej hnedky LUCHADORA vo farbách EPM Petrus v úvodnom cvalovom Hendikepe Rezona (V. kat., 2000 m, 1800 €).

Z trénerov a jazdcov bodovali počas dostihového dňa aj Jozef Chodúr a Ferdinand Kráner, zásluhou GRAY TOUCH z Gray Touch Racing Syndicate v Cene Mooreen (III. kat., 1800 m, 3000 €). Tešil sa aj Ladislav Kubliha ako majiteľ a tréner HONEYBAY, pod žiačkou Petrou Zedkovou víťaznej v Hendikepe Boschky (IV. kat., 1000 m, 2300 €). Záverečné cvalové dostihy dňa Hendikep Shamal Sally (IV. kat., 2400 m, 2300 €) zasa patrili realizačnému tímu stajne MPL Racing a trénera Jaroslava Brečku, ktorý Ryanovho syna zveril dž. Jaroslavovi Línkovi. Ten zaokrúhlil počet víťazstiev v tejto sezóne na slovenských dráhach na desať a pred aktuálne druhým Jánom Havlíkom má náskok štyroch triumfov.

Po štyroch týždňoch sa na starohájskom ovále opäť predstavili klusáky. V Memoriáli Antona Alkéra (2000 m, 1200 €)  si víťazstvo zopakoval BUCEPHALOS MISI, opäť v sulke s Davidom Dobrovolným. Nováčik na bratislavskom ovále JOKER J´ESO sa v cieli nevyhol cvalovej chybe, na druhé miesto sa tak posunul TOP SECRET J´ (am. Dalibor Skladan), ktorý si vymenil pozície oproti minulým dostihom s ROMEO PRO (Pavlo Morozov).

Na programe bolo aj tretie kolo Slovenskej Pony ligy 2023 s dvomi oddeleniami. Prvé z nich, Cenu Mattoni pre poníky s výškou do 135 cm, vyhrala reprezentantka maďarského Baján Team Csenge Bitay v sedle poníka Techon Mayo. V druhom oddelení Ceny Mattoni pre poníky vyššie ako 135 cm po tretí raz v tejto sezóne triumfovala Jesika Kissová v sedle Hollywood Cowboya.

Najbližšie dostihy v Bratislave sú na programe v sobotu 1. júla.

photocredit:   Anton Martinec