Free Folie má klasické víťazstvo

Free Folie má klasické víťazstvo

Dostihy ako remeň! Aj tak možno charakterizovať 31. Slovenské Oaks Hlavného mesta SR Bratislavy, ktoré ponúkli divákom poriadnu dávku dostihových emócií so šťastným koncom pre farby stajne Strnisko a ich kobylu FREE FOLIE. Opäť raz jazdecky koncertoval Jaroslav Línek, ktorú ku klasickému vavrínu pridal ďalšie dva cenné zásahy. Prekážkové vrcholy si podelili stajne Dr. Charvát a MPL Racing.

Ako pomerne otvorená záležitosť sa črtala pred štartom štvrtá klasika sezóny, 31. Slovenské Oaks Hlavného mesta SR Bratislavy (Listed, 2000 m, 3r kob, 19 000 € plus prémie). Veľké šance sa prisudzovali slovenskému trojlístku ABELLA – FREE FOLIE – BLUE RIVER, no boli tu aj ďalšie progresívne kobyly a kvalitné účastníčky z Českej republiky. Poctivé tempo nadiktovala česká „zimná kráľovná“ 2021 WILLEMINE zo stajne Lokotrans a na špici vydržala s plnými šancami až po dištančný medzník . V záverečnej dvojstovke jej ale došli sily a prišla rozhodujúca akcelerácia FREE FOLIE pod Jaroslavom Línkom zo stajne Strnisko. Tá síce chvíľu hľadala miesto na útok, no po jeho nájdení už nebolo o víťazke pochýb. Zvíťazila iste o 1 3/4 dĺžky vo vynikajúcom čase 2:03,72 min. Mimoriadnu vyrovnanosť štartového poľa podčiarkol pozoruhodný výrok na ďalších miestach, keď sa sedem kobýl vtesnalo do necelej jednej dĺžky (CIEĽFOTO)!

FREE FOLIE kúpila stajňa Strnisko na aukcii ročiakov írskej spoločnosti Goffs za 6000 €. Jej otcom je Gr. 1 víťaz Free Eagle, matkou vo francúzskych Listed umiestnená La Folie. Triumfom v Slovenských Oaks zaznamenala tohtoročný víťazný hetrik, keď predtým triumfovala aj v Cene Arvy na Turf-gala a v Cene Pat´s Music počas derby-dňa.

foto: Anna Viviane Fedorová (AVF), Vlado Žák (VŽ)

Zimnou kráľovnou AMRA z KT OBAL

Top dostihmi v kalendári pre dvojročné kobyly je tradične Cena zimnej kráľovnej (I. kat., 1600 m, 9000 €). Jej 31. ročník partnersky zastrešila spoločnosť BRUDA a na štartovej listine sa stretlo deväť súperiek. Do dostihov ich však zasiahlo len osem, keďže SERENA CHOPE odmietla vstúpiť do boxov. O všetko podstatné sa postarala senická SHE FREE zo stajne Bamatse, ktorá najprv nadiktovala veľmi solídne tempo, aby pred pieskovým prechodom pri točení do roviny zazmätkovala a vyviezla seba aj súperku AMRU do vonkajšej stopy. Obe sa však rýchlo vrátili do tempa a SHE FREE pod dž. Adamom Florianom dlho odolávala. Napokon však AMRA zo stajne KT OBAL ukázala údernejší speed a triumfovala a 1/2 dĺžky.

Víťaznú formu Jaroslava Línka naplno pocítili aj súperi v Memoriáli Otta Suchovského (II. kat., 2000 m, 4000 €). Hendikepové zápolenie s tuctom aktérov napokon rozhodol Línkov dokonale načasovaný finiš a razancia, s akou dotlačil do cieľa na prvom mieste BLUE BAY zo Stajne Caruso, pred dvojicou zo stajne Kovometa PALMERA a SHAMAL EMMI.

FORT RYAN opäť ašpiruje na najlepšieho stípliara sezóny

V pozícii „nepriestreľného“ favorita nastupoval do 48. Veľkej starohájskej steeplechase (5000 m, 5500 €) reprezentant stajne Jiřího Charváta mladšieho GREEK DESSERT. Najlepším českým prekážkovým džokejom Janom Faltejskom aktívne vedený valach sa však musel v rozhodujúcej fáze dostihov skloniť pred formou 9-ročného veterána zo stajne MPL Racing FORT RYAN-a. Ten nastúpil už cca 800 metrov pred cieľom, záverečný bulfinch aj prútenú prekážku zdolával s náskokom dvoch-troch dĺžok a výrok v cieli znel ľahko 4 1/4 dĺžky.

Centrále trénera Jaroslava Brečku sa tak podarila odveta za 41. Prútenky šampiónov – podporované spoločnosťou DANFOSS, spol. s.r.o. Zlaté Moravce (4000 m, 4500 €), kde naopak mierny favorit HAKIMPOUR zo stajne DS Millennium nestačil na štart-cieľ triumfujúceho DIONISA zo stajne Dr. Charváta.