OPASAN po tretí raz „Koňom roka“

OPASAN po tretí raz „Koňom roka“

photocredit:

Mária Horníková (titulná foto)

Anton Martinec (galéria)

V nedeľu 4. decembra sa 23. Galavečerom slovenského turfu v Hoteli Senec**** slávnostne ukončila dostihové sezóny 2022. V nej Závodisko, š.p. zorganizovalo spolu 18 dostihových dní, z toho 15 na centrálnom hipodróme v Bratislave, dva na dostihovej dráhe v Topoľčiankach a jeden v Senici. Celoročný šampionát rovinových dostihov ovládla stajňa Lokotrans z moravských Boskovíc, keď šampiónmi sa stal aj jej dvorný tréner Luboš Urbánek a stajňový džokej Martin Laube. Prekážkové odvetvie zasa dokonale ovládla centrála DS Dvorce trénera Pavla Tůmu, ktorý sa stal šampiónom trénerov a kone v jeho opatere zabezpečili titul pre stajňu Dr. Charvát. Najviac prekážkových víťazstiev na Slovensku v sezóne 2022 získal džokej Jan Odložil. Mimochodom, Tůma aj Odložil triumfovali v šampionáte aj v Českej republike.

 

V anketách, ktorých hlasovanie sa uzatvorilo 20. novembra, si respondenti z radov majiteľov, trénerov, jazdcov, turfových funkcionárov a publicistov, zvolili najlepšie kone v jednotlivých kategóriách a najprestížnejšie ocenenia „Tréner roka“, „Jazdec roka“ a „Kôň roka 2022“.

Po prvý raz je „Trénerom roka“ Marián Štangel, ktorý v ankete predstihol Luboša Urbánka o tri hlasy. Jaroslav Línek svoj titul „Jazdec roka“ získal so ziskom 39 % hlasov.

 

Najcennejší titul „Kôň roka“ už po tretí raz za sebou získal OPASAN (IRE) zo stajne BORMANN majiteľa René Borovského. Obhajca víťazstva vo Veľkej cene Slovenska a opakovane umiestnený vo Francúzskych dostihoch kategórie Listed je okrem toho aj najlepším starším žrebcom a najlepším vytrvalcom sezóny. Zverenec trénera Jozefa Chodúra OPASAN je prvým koňom, ktorého zvolil tri razy za Koňa roka. Držiteľmi dvoch titulov sú ALMAZ (1995-1996) a ZORIANA (2017-2018).

 

V tomto roku udelilo Závodisko, š.p. aj ocenenie „Objav roka“, a to 15-ročnému jazdcovi s amatérskou licenciou Tomášovi Romanovi. Zverenec trénera Ľudovíta Šebestu len vlani začínal na dostihoch poníkov a v aktuálnej sezóne už odjazdil 60 dostihov a nazbieral 6 víťazstiev v dostihoch plnokrvníkov. Mimoriadne žiadaný je trénermi nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike.

 

Súčasťou slávnostného večera bolo aj oceňovanie najlepších troch jazdcov Slovenskej Pony ligy 2022. Ide o projekt Závodiska, š.p. na zintenzívnenie propagácie dostihového športu medzi najmladšou generáciou a na podporu mladých jazdcov. Aj vo vyspelých krajinách slúžia dostihy poníkov ako významný zdroj mladých jazdcov do dostihovej prevádzky. Počas deviatich (z celkovo 18) dostihových dní súťažili deti so svojimi poníkmi a zbierali body za jednotlivé umiestnenia do celkového poradia. Spolu sa Pony Ligy zúčastnilo 42 detí a najviac bodov nazbierala Sophy Bodláková z DS Dvorce. Tá so svojou poníčkou Šakalaka nevynechala ani jedno zápolenie Pony Ligy a rovnako ako jej tréner Pavel Tůma, aj Sophy sa okrem Slovenska podarilo triumfovať aj v Českej pony Lige!

 

Cenu za mimoriadny prínos pre dostihy na Slovensku výchovou mladých jazdcov si na Galavečere prevzal tréner Ľudovít Šebesta.

photocredit:

Mária Horníková (titulná foto)

Anton Martinec (galéria)