Jozef Chodúr
Miesto tréningu: Borský Mikuláš
Počet koní v tréningu (2r – 3r – 4+r): 12 (2 – 2 – 8)
Šampionát 2022 v SR (roviny / prekážky): 3. / –
Personál: Ondrej Drbohlav, Nikola Studená
V minuloročných posezónnych anketách sa vyznamenala centrála Jozefa Chodúra, ktorého zverenec Opasan pozbieral tri tituly, vrátane toho najcennejšieho. Už trojnásobný slovenský Kôň roka v Borskom Mikuláši prezimoval a po zranení sa chystá na návrat na dráhu.
„OPASANOVI sa darí dobre. Teraz sme vo fáze zvyšovania tréningových dávok, ale stále pracujeme len na objemoch a nie intenzívne. Nohu priebežne sonograficky kontrolujeme. Doktor vraví, že to vyzerá veľmi dobre. Ale uvidíme, keď začneme rýchle práce. Verím, že všetko bude v poriadku. Koňa sme prihlásili do Veľkej ceny Slovenska, hoci ja osobne nie som veľmi presvedčený, že by mal bežať na Turf-gala. Zdá sa mi to termínovo príliš skoro, asi budeme potrebovať viac času na prípravu. Predsa len, kôň po zranení stál šesť mesiacov mimo tréningu a nástup intenzívnejšej práce musí byť pozvoľnejší. Nechcem na neho tlačiť, aby sme niečo nepokazili. Ja som sa obzeral po Listed dostihoch na 2400 metrov v Lyone, ktoré sa bežia o tri týždne neskôr. Tento termín by asi viac vyhovoval. Rozhodne nechcem nič unáhliť, aby sa nestala chyba pri manažovaní.“
Tréner sa pochválil zimnou prípravou, ale aj životnou novinkou.
„Zima u nás bola štandardná, počasie bolo dobré a nijak nás neobmedzovalo. Nebola až taká suchá zima so zamrznutou pôdou. My si vždy dokážeme tréningové podmienky prispôsobiť tak, aby sme s koňmi mohli bezpečne pracovať. Kone splnili tréningový plán. Na zimu sa teda sťažovať nemôžem. Personál máme stále rovnaký. Som rád, že máme ľudí, na ktorých sa vždy môžem spoľahnúť. V stajni inak novinky nemáme, jediná je tá v mojom živote. Dňa 20. februára sa nám narodil syn Filip.“
Tréner okrem Opasana pripravuje ešte trinástku plnokrvníkov, z ktorých dvaja mladíci ešte čakajú na registráciu. Sú nimi žrebec po Tamayuz z írskej dražby Goffs patriaci stajni MPL Racing (so schváleným menom Osbourne – poz. red.) a zatiaľ nepomenovaný žrebec po Mastercraftsman zo stajne BORMANN. Naopak na tréningovej listine už nájdeme Írov LOCH PIKE (po Gregorian) zo stajne FeD, spol. s.r.o. a MISTER SLOVAKIA (po Golden Horn), patriaci novému subjektu na slovenskej scéne Westminster Race Horses SK.
„Môžem povedať, že také dvojročné kone som ešte nemal. Som s nimi veľmi spokojný a veľmi sa na ne teším. Všetky veľmi dobre pracujú. LOCH PIKE pochádza z veľmi dobrej, rýchlej anglickej rodiny, kde štvrtá matka bola vynikajúca Loch Song, v rokoch 1992 – 93 európska šampiónka medzi šprintérmi. Koníka sme už vykastrovali, pretože bol veľmi širokého a hrubého rámca. Bál som sa, že ako žrebec ešte viac zmohutnie. Nepočítame s ním do klasických dostihov. Kôň naznačuje, že to naozaj bude čistý šprintér. MISTER SLOVAKIA bol majiteľom zakúpený ako odstavča. Odchovali ho v žrebčíne Napajedla. Matka bola ultra-vytrvalá, otcom je Golden Horn, aj ich potomok bude neskorším koňom na dlhšie vzdialenosti. Počkáme si na neho. Teraz neviem odhadnúť jeho triedu, len optimum vytrvalca. Je to šikovný koník, dobre sa hýbe a dýcha, je psychicky odolný, pohybovo nadaný. Určite bude kvalitným koňom. Žrebec po Mastercraftsman je už dnes pomerne veľký a narastený. Má špičkový pôvod a vynikajúci exteriér. Veľmi dobre pracuje. Odhadujem u neho vytrvalecké vlohy. Tým spôsobom, ako pracuje, hýbe sa a dýcha pri práci, odhadujem, že to bude kôň na dlhé trate. Dostane čas na dozretie, nech sa prejaví ako trojročný na dlhších dištanciách. Aj ďalší žrebec po Tamayuz vyzerá veľmi dobre. Neobjavili sme žiadny neduh, či vadu. Som s ním spokojný, pekne trénuje. Povahou je výbušnejší, z rýchlejšej rodiny. Jeho optimum asi bude okolo dvoch kilometrov, pravdepodobne nie úplný vytrvalec. Ale to asi predbieham. Všetky dvojročiaky sú v tréningu výborné. Určite by sme chceli, aby sa zoznámili s dostihmi. Možno niekto dosiahne aj na lepší výsledok v dvoch rokoch, ale ich čas bude v ďalšom roku. Radšej ich pošetríme, nech svoje maximálne výsledky ukazujú v troch – štyroch rokoch.“
O úspech v klasických dostihoch by sa chceli uchádzať obe trojročné kobyly: írska PERSISTENCOFMEMORY (po Dariyan) zo stajne Daliss, aj odchovankyňa MPL Racing ROMINA (po Move Your Vision).
„PERSISTENCOFMEMORY je postavou síce menšia, ale triedová kobyla. V Karpatskej cene prišla šiesta, ale tam si nesadla s džokejom, nepodarilo sa mu ju vhodne odjazdiť. Celú zimu pekne pracovala, aj teraz pri rýchlych prácach. Bude to kobyla do väčších dostihov. Má výhodu v dobrej ovládateľnosti, čo z nej robí ideálnu kobylu na bratislavskú dráhu. Prihlásili sme ju do oboch klasík pre kobyly. Tam sme hlásili aj ROMINU. Tá je naopak narastená kobyla, no jemnejšia. V práci ju musíme brzdiť, je veľmi chtivá. Vyhrala už pri debute. Dostihový prejav má v sebe zakódovaný, nič sme ju nemuseli učiť, od začiatku sa vždy snažila drať dopredu. Aj v práci, či už pri pomalých cvaloch v zime, alebo pri dostihoch. Tiež s ňou máme vyššie ambície. Neviem, ktorá z nich bude lepšia. Jedna vyniká v jednej veci a druhá v inej. Na slovenské pomery ide o kvalitné trojročné kobyly.“
Okrem už spomenutého Opasana má stajňa BORMANN tri ďalšie staršie kone: štvorročnú írsku BRAGU (po Mayson), jej o rok staršieho krajana CAPE CROWN (po Zoffany) a šesťročnú nemeckú MEDELIN (po Holy Roman Emperor).
„S CAPE CROWNOM máme veľké ambície. Celú zimu dobre trénoval. Prihlásili sme ho do Veľkej ceny Slovenska. Vykastrovali sme ho, čo ho trochu zmenilo. Dúfam, že sa zmena prejaví aj na dráhe. Jeho, aj Opasana, by sme skúsili natiahnuť aj na dlhšie dostihy. Tiež bude cestovať do zahraničia. Potrebuje mäkšiu dráhu, aby prejavil a ukázal svoju silu, pretože je to viac silovejší ako rýchlejší kôň. Dostihy mu musia sadnúť. BRAGE už na konci sezóny nikto neveril, veľmi ani ja. Zdala sa mi falošná, vždy v tréningu ukázala podstatne viac, ako v dostihoch. Teraz si myslím, že to bolo spôsobené jej nedospelosťou. Vždy sa javila ako raná kobyla, no bol to len klam. Teraz cez zimu dospela a veľmi ochotne a dobre spolupracovala. Myslím, že by mohla ísť v stopách Medelin a prepracovať sa až do II. kategórií. Bude ideálna na behanie v Bratislave. MEDELIN bola vždy pre nás výzvou. V práci ukazuje dostihový prejav. Výkonmi sa ešte zdvihla. Táto sezóna môže byť pre ňu vrcholná, kedy by mohla ukázať maximum. Budeme k nej aj tak pristupovať a radšej zvolíme menší počet štartov a v lepších dostihoch. Som na ňu zvedavý, lebo jej verím aj vo väčších dostihoch a hlavne na domácej dráhe v Bratislave.“
Na konci sezóny dostihovými kuloármi prebehla správa, že subjekt Westminster Race Horses, ktorý má svoje dostihové a chovateľské aktivity v Čechách a v Poľsku, rozšíri svoje pôsobenie na Slovensko. Druhým koníkom, ktorý bude reprezentovať túto ambicióznu stajňu, je vlani špičková trojročná kobyla v Poľsku LADY IWONA (po Nathaniel).
„LADY IWONA k nám prišla po trojročnej sezóne na zimu. Ešte za poľského trénera štartovala v talianskych Listed v Ríme, ale tam sa jej nedarilo. Mala za sebou veľmi ťažkú sezónu. Nechali sme ju poriadne odpočinúť. Nepracovala dlhšie, ako je to zvykom u ostatných koní, ktoré u nás končia sezónu tak na konci októbra. Je to veľmi nadaná kobyla. Pristupujeme k nej opatrnejšie, keďže zmena podmienok a tréningu je pre kone vždy náročná. Navyše, ona prišla priamo z dostihov, keď sa mala regenerovať a to v prostredí, ktoré nepoznala. Kobyla vyhrala Oaks, bola druhá v derby, behala Veľkú Varšavskú, potom prvýkrát cestovala na dostihy a to hneď tak ďaleko. Na trojročnú kobylu to bolo až-až. Ale zvládla to u nás v zime dobre. Majiteľ by chcel v tomto roku uspieť v black-type dostihoch v zahraničí. Ja osobne ani nie som naklonený tomu, aby behala na Slovensku. Postavou je veľká, útočí zozadu záverom, takže Bratislava jej nemusí sedieť. Majiteľ chcel, aby sme ju prihlásili do Veľkej ceny Slovenska. Možno to bude jej jediný štart u nás.“
V prípade dvoch starších koní – šesťročnej AGATY CHRISTIE (po Sir Percy) a deväťročného GRAY TOUCH (po Poet´s Voice) prišlo k zmene majiteľského pozadia, ale päťročný írsky EMERYSDAY (po Foodstepinthesand) bude naďalej behať vo farbách Hawthorn Stable.
„AGATA CHRISTIE sa minulý rok vo februári v príprave pred sezónou zranila. Prognóza bola taká, že pracovať môže o tri mesiace, takže by sme začali behať až v polovici sezóny. S vysokým hendikepom a jednotkovými penalitami by to nebolo ideálne. Rozhodli sme sa, že zostane vo výbehu a radšej sa poriadne zregeneruje. Teraz začína odznovu. Majiteľ však o ňu stratil záujem a tak ju prenajal stajni FeD, spol. s.r.o. Verím tomu, že ešte niečo predvedie. V minulosti mala solídnu triedu, behala aj veľké dostihy v Maďarsku. Ak sa jej zranenie neobnoví, ešte to bude slušná kobyla. GRAY TOUCH je môj najobľúbenejší kôň v stajni. Majiteľ ho už chcel vyradiť, podarovať alebo mu zmeniť disciplínu. Dohodli sme sa, že ak mu nájdem nového majiteľa, môže u mňa pokračovať. Dali sme dohromady syndikát ľudí, s názvom Gray Touch Racing Syndicate, ktorí sa tešia na dostihy a majú z nich radosť. Gray Touch ešte niečo dokáže. Je plný energie a života, vôbec nevyzerá na 9 rokov. Každý deň ma prekvapuje, ako dobre zvláda tréning. Dúfam, že novým majiteľom ešte spraví radosť. EMERYSDAY mal prvú sezónu neštandardne ako 4-ročný. Debutoval a hneď vyhral. Aj pre mňa bolo niečo nové, pripravovať koňa od nuly na behanie v štyroch rokoch. Uviedol sa veľmi dobre. Potom sme však nevedeli trafiť dištančné optimum, hľadal sa aj jazdecký štýl, ktorý by mu vyhovoval. Cez to všetko vyhral, umiestnil sa v III. kategórii. Sezónu dokončil v zdraví. Teraz s ním už zrýchľujeme, zimu odpracoval a začne behať hneď počas prvej nedele. Postupne pôjde kategóriami nahor.“
Mgr. Mária Horníková