Marián Štangel
Miesto tréningu: Bratislava – Starý háj
Počet koní v tréningu (2r – 3r – 4+r): 27 (5 – 10 – 12)
Šampionát 2022 v SR (rovina / prekážky ): 2. / 4.
Personál: Silvie Ševčíková, Laura Kučerová, Soňa Gašparovičová, Lenka Semecová, Martina Dušková, Liana Dohnálková, Tomáš Roman
Skoro tridsiatka koní vlaňajšieho vice-šampióna a v anketách zvoleného Trénera roka Mariána Štangela stojí v areáli jazdeckého oddielu v susedstve bratislavského závodiska a tak na tréning využíva centrálny hipodróm. Tréner sa pochválil výbornou prípravou a personálnym obsadením.
„Okrem jedného týždňa, kedy tu bolo zlé počasie, sme mohli pracovať celkom dobre. Túto zimu sme natrénovali viac. Nachádzame sa v dobrej fáze, všetko sme v pohode zvládli. Dokonca ani nemáme problémy s personálom. Mám super tím, výbornú atmosféru v stajni, všetko funguje, ako má. Je tu moja priateľka Silvie Ševčíková, ďalej Laura Kučerová a Soňa Gašparovičová. Po desiatich rokoch v Anglicku sa vrátila Lenka Semecová, rodená Oršuliaková. Chodí k nám aj jedna študentka zo Šale Martina Dušková. Je to veľmi šikovné dievča. Tak isto v Bratislave študuje Liana Dohnálková a pred školou zvládne odjazdiť jeden – dva loty. V utorok a v sobotu chodieva na galopy Tomáš Roman. Po konci sezóny som mal obavy, či budem mať dosť ľudí na prácu, lebo všade je s ľuďmi problém. No vyvinulo sa to tak, že momentálne by som zvládol aj o desať koní viac. Dúfam, že zopakujeme sezónu z minulého roka, aj keď to bude ťažké. Máme veľa trojročných koní a nové dvojročné kone. Po sezóne mi odišli Kaptain Joe a Gentleman Jack, ktorí sa postarali o mnoho slušných výsledkov.“
Portfólio dvojročných tvorí pätica koní, z toho štyri žrebce: anglický ABRAXAS (po Golden Horn) z MPL Racing, KABIUK z rovnakej krajiny (po Masar) zo Stall Stummer, Nemec KORNELIUS (po Lord Of England) a francúzsky RUBIN (po Highland Reel) – obaja patriaci stajni Lokotrans Slovakia. Jedinou kobylkou je SNEHURKA (po Harzand) z Írska, zastupujúca farby trénerovej Štangel Racing.
„S odhadom dvojročných koní som sa tuším ani jeden rok netrafil. Tento rok sa mi ako rané javia KABIUK a KORNELIUS. Zato ABRAXAS sa mi vždy zdal neskorší, ale teraz sa mi vidí, že týchto dvoch pomaly aj dobieha. V tejto fáze prípravy o tom ťažko hovoriť. Koníky ešte nešli rýchle práce. Taktiež RUBIN teraz vyzerá byť neskorším. SNEHURKA má vytrvalecký pôvod, je to nádej do klasických dostihov. Ale raná kobyla to nebude. Tento rok máme menej dvojročiakov. Viac sme sa zamerali na kvalitu ako na kvantitu. Snáď tú kvalitu ukážu na dráhe.“
Desaťčlenné zastúpenie v stredisku má maturitný ročník. Trojica s írskym suffixom bude štartovať v modrožltých farbách stajne Strnisko. Nájdeme medzi nimi aj koňa s titulom Najlepší dvojročný žrebec roka 2022 CALAH-a (po Shalaa). Dopĺňajú ho kolegovia WELSHTINO (po Buratino) a ABELLA (po Belardo):
„ABELLA ukazuje veľkú kvalitu. Behala raz, v debute bola tretia. Druhé plánované dostihy sa zrušili. Je to nervóznejšia kobyla, treba s ňou robiť opatrne. Prihlásili sme ju do klasického programu pre kobyly, ale aj do derby, kam by tiež mohla byť smerovaná. Začne prvú nedeľu, buď v jedných alebo druhých dostihoch. Pracuje výborne, ale má temperament a musíme ju krotiť. CALAH sa vlani predviedol vo výbornom svetle. Až na posledný štart, ktorý mu nevyšiel po taktickej stránke. Priebeh sa nepodaril podľa predstáv a prišiel štvrtý. Prihlásili sme ho do klasických dostihov, no nie som si istý, či nebude na kratšie trate. V tréningu cvála aj dlhé vzdialenosti, má kvalitu a triedu. Otec bol šprintér, ale mama dala aj dlhšie kone. Pre istotu dostal prihlášku aj do šprintu na Turf-gala. Predvedie sa v Cene trojročných žrebcov. WELSHTINO prišiel vlani na začiatku sezóny a nemal toľko napracované. No veľmi rýchlo sa začal ukazovať a debut vyhral ľahko. Potom sme ho prihlásili do Prahy do Gerschovho memoriálu, ale tam mu to nesadlo. Bolo hlboko, ťažké dostihy a asi nebol až tak zregenerovaný, ako sme si mysleli. Je to veľmi zaujímavý kôň. Majiteľovi som hovoril, že niekedy sa mi viac pozdáva ako Calah. Je však potomkom šprintéra. Ako víťaz sa musí prvú nedeľu predstaviť v Cene trojročných žrebcov. Pri prvom behaní zistíme, ako na tom kone v skutočnosti sú. V tréningu sme na nich veľmi netlačili. Napracované majú, ale musia sa dostať do dostihov, aby sa potom perfektne pripravili na klasické štarty.“
Trénerova stajňa Štangel Racing vlastní anglické kobylky GALADRIELA (po Gleneagles) a MEDULIENKA (po Nathaniel).
„GALADRIELA má za sebou len jeden nešťastný štart. V boxoch robila zlobu, neskoro odskočila a v rovine nemala kadiaľ útočiť. Jazdkyňa povedala, že chuť bojovať a ísť dopredu má, ale nebolo miesto. Takáto je aj v tréningu, nezaostáva za druhými kobylami. Rástla pomalšie, ako dvojročná nebola veľmi vyspelá, ale trieda tam je. Dúfam, že tie štartovacie boxy nebudú robiť problémy. Kobyla bude vytrvalá, uplatniť by sa mohla v Oaks alebo aj v Derby. MEDULIENKA je naša kobyla. Nikto na ňu netlačí, začne opatrnejšie. Má veľmi neskorý pôvod. Zoznámila sa jedným štartom. Dozrieva, rastie, už je veľká skoro ako slon. A stále sa zlepšuje. Do klasík hlásená nebola. Keby v priebehu sezóny ukázala, že dozrela a má na to, dohlásime ju. Trojročné kone sa menia, vyvíjajú. Medulienka sa krásne hýbe, cvála, má záujem o dianie, ale je to ešte veľké, zelené dieťa.“
Stajňa EPM Petrus sa tento rok bude snažiť uspieť aj v klasických dostihoch prostredníctvom trojročnej Nemky LUCHADORA (po Red Jazz). Naopak ako valach do klasických dostihov nezamieri nováčik v stredisku MY LITTLE GIANT (po Storm Mist) rakúskeho chovu v majetku Stall Stummer.
„LUCHADORA dlho rástla, dospievala a mala zelený prejav. Stihla vybehnúť dvakrát a raz sa umiestniť. Jedny dostihy boli príliš krátke, nesadli jej. Zle tam odskočila. Cez zimu sa upravila a teraz sa vyrovnáva najlepším. Prihlásili sme ju do Jarnej ceny kobýl. Uvidíme počas prvej nedele, či odovzdá v dostihoch to, čo predvádza v tréningu. Z mojich trojročných koní spravila cez zimu najväčší progres. Má svoju triedu a minimálne do prvej klasiky patrí. MY LITTLE GIANT prišiel v decembri z Rakúska. Dali nám ho sem, lebo si s ním nevedeli rady. Majitelia ho kúpili ako hobby dostihového koňa, ale v tréningu to nešlo – zhadzoval jazdcov, niekedy aj šesťkrát za jeden tréning. Rozhodli sa teda, že ho vykastrujú, no nepomohlo to. Je to výmyselník. Predvádzal to aj tu, asi všetci sme z neho popadali. Ale časom sa kôň umravnil a teraz už výborne pracuje. Škoda, že je vykastrovaný. Možno to bude náš najlepší trojročný kôň, len do klasík už nie. Prihlásili sme ho aspoň do Starohájskeho kritéria. Debutovať bude prvú nedeľu v Prahe v dostihoch pre trojročných debutantov. Snáď ukáže to, čo si myslíme, že v ňom je a majiteľkám spraví radosť.“
Stajňa MPL Racing pri pomenovaní kolekcie trojročných vsadila na biely šport a tak u trénera nájdeme RODICK-a (po El Kabeir) z Nemecka a vlastnú odchovankyňu ROBERTU (po Silver Frost).
„ROBERTA sa cez zimu až tak fyzicky nevyvinula. Zostala drobná, ale je veľmi pracovitá a bojovná. Majiteľ si želal, aby sme ju prihlásili do Jarnej ceny kobýl, aj preto, aby by reprezentovala slovenský chov. Dúfam, že sa v dostihoch nestratí. Bude štartovať počas prvej nedele v Cene trojročných kobýl, pretože už má na konte víťazstvo. Napovie nám to, kam vlastne patrí. V tréningu sa mi všetky trojročné kobyly javia podobne, nie je medzi nimi zásadný rozdiel. Som zvedavý, kam sa zaradí. Za to RODICK je zvláštny koník. Zo začiatku sa ako dvojročný ukazoval veľmi dobre. Váhal som nad tým, či je lepší Calah alebo Rodick. Do Prahy sme potom zobrali na debut Calaha a Rodick bežal dvakrát doma a dvakrát ďaleko za koňmi. Jazdci hovorili, že sa dosť sústredí na kobyly. S kastráciou ale kvôli klasikám musíme počkať. Neskôr dostal šimbajny a už nevybehol. Cez zimu opeknel a spravil sa. V práci chodí dobre, no keď ide do tuhého, nemá v sebe ten „drajv“. Pozerá sa na všetky ostatné kone, hľadá kobyly. Pre jeho ďalšie životné smerovanie bude potrebná kastrácia. Teraz je ale prihlásený do klasík a pobeží v druhú nedeľu. Som zvedavý, čo nám v dostihoch spraví. V tréningu býva veľmi dobrý, ale v dostihoch dvakrát posledný a nemám pre to vysvetlenie.“
S českým suffixom ale v slovenskom majetku stajne Lokotrans Slovakia sezónu absolvuje dcéra výbornej Waajidy WILD WATER (po Dschingis Secret).
„WILD WATER už ukázala svoju triedu vlani, keď trikrát dobehla druhá a raz vyhrala. Premohla ju výborná kobyla od pána Tůmu Feschanda a raz náš Calah. Z kobýl sa mi ukazuje asi najlepšie, aj keď porovnanie sa mi robí ťažko. Nechodia totiž také spoločné práce v tréningu, kde by sa dali porovnať. Ukážu to až v dostihoch. Je to pracovitá a dravá kobyla. Absolvuje prípravný štart, potom zamieri do Jarnej ceny kobýl a mala by ísť aj do derby. Chceli by sme ju výborne pripraviť do derby, lebo má dosť vytrvalosti. Prihlásená je tiež do celého programu pre kobyly. Vydá sa podobnou cestou ako vlani Stratosferic. Je to podobný typ koňa. Síce nie veľkosťou, ale tvrdosťou a vôľou bojovať.“
Predstavenie starších koní začneme už spomenutou štvorročnou írskou STRATOSFERIC (po El Kabeir). Stajňa MPL Racing má v Starom háji ešte jej päťročného krajana PATRICIUS-a (po Free Eagle).
„STRATOSFERIC mala po náročnej sezóne dlhší oddych. Ku koncu sezóny asi chytala najlepšiu formu a škoda, že sme ju nemohli otestovať v Cene prezidenta. Bola čerstvo prekutá a mala citlivé kopyto, preto sme ju v deň dostihov škrtli. Cez zimu kobyla ešte dozrela a vyzerá super. Začne behať asi o mesiac neskôr ako trojročné kone. Mala by sa objaviť vo Veľkej májovej cene a vo Veľkej cene Slovenska. Máme v pláne vytrvalecký program. Majiteľ by ju chcel vidieť v dostihoch pre kobyly v Taliansku, v hre je aj nejaký štart na dlhej trati v Nemecku. Radi by sme ju otestovali v lepších dostihoch. Je to kobyla nad tri kilometre. Do budúcnosti to bude fantastická prekážková kobyla. Je veľmi vytrvalá. Čím dlhšie cvála, tým je lepšia. Ale tento rok s ňom začneme na rovinách. Uvidíme, ako jej to pôjde a potom budeme plánovať ďalšie štarty. PATRICIUS už stihol tohtoročný debut v Budapešti 26. marca. V jednotkových dostihoch skončil tretí a to sa mu nepodaril priebeh. On má rád dostihy zo špice, čo v Budapešti nemal. Aj tak vzhľadom na okolnosti a fázu prípravy, v ktorej sa nachádza, podal veľmi hodnotný výsledok. V poslednom čase sa začína ukazovať, že asi bude koníkom na kratšie trate, možno až šprintér. Mohol by tu začať Veľkou aprílovou cenou alebo dvojkou na 1 400 metrov. Vlani na záver sezóny vyhral slušne obsadené dostihy II. kategórie na takejto trati.“
Ďalšou držiteľkou titulu z minuloročnej sezóny je Najlepšia staršia kobyla, sedemročná LADY MAZIE (po Excelebration) s írskym suffixom. Štartovať bude vo farbách trénerovej Štangel Racing, podobne ako štvorročná SARAH LADY (po Time Test).
„LADY MAZIE podávala celý rok slušné výsledky. Tento rok s ňou trochu zmeníme cestu a nezačne v aprílovej cene ako obvykle, ale už v nedeľu 2. apríla pocestuje do Prahy na Gomba hendikep. Tu sa rozbehá, v sedle s Tomášom Romanom, pre ktorého sme vybavili výnimku. Ponesie veľmi výhodných 50 kg. Berieme to ako rozbeh do sezóny a lepšiu rýchlu prácu. Táto kobylka musí trénovať individuálne, je dosť nervózna. Dostane dostihy do nôh a potom sa zase predstaví vo Veľkej aprílovej cene a v podobnej ceste ako vlani. SARAH LADY má neskorý pôvod. Už keď som ju kupoval, majiteľ hovoril, že čím bude staršia, tým bude lepšia. Asi mal pravdu. Cez zimu perfektne dozrela, zosilnela, v práci je veľmi dobrá. Vo finále to môže byť aj jednotková kobyla na vytrvalecké trate. Pobeží hendikep na dva kilometre druhú nedeľu a potom uvidíme, kam ju nasmerujeme. Triedu má, vyhrala už dvakrát a mala by sa zlepšovať.“
Sezónny debut má za sebou už aj štvorročná Írka SANDY ROSE (po Capella Sansevero) zo stajne Mishel Style.
„SANDY ROSE sme už 26. marca viezli na jednotkové dostihy do Budapešti. Skončila tretia. Mala problém s odskočením z boxov, ale stihla prísť záverom. Majiteľka si želá, aby sme ju smerovali najmä na šprintérske jednotkové dostihy v Budapešti. V Bratislave toho pre jednotkové – dvojkové kone na krátkej trati veľa nie je, preto budeme najmä cestovať do Maďarska. “
Ďalšou stajňou s dvojicou starých známych je EPM Petrus. Pokračuje päťročná írska hnedka YASMINIA (po Dawn Approach) a do nájmu z MPL Racing prišiel štvorročný FALCON X (po Amico Fritz).
„YASMINIA je slušná prevádzková kobyla. Je zdravá, tvrdá, má výhodný hendikep a tak môže behať veľa dostihov. Nie je síce na úrovni jednotiek, ale je to spoľahlivý kôň, okrem jedného razu od dvoch rokov vždy prišla na dotovaných priečkach. Obľúbil si ju Tomáš Roman, ktorý na nej vyhral prvé dostihy. Tým, že sám má úľavu, kobylka nesie ešte nižšiu váhu. Mohla by zase vyhrať. Dokáže si na seba zarobiť. Vlani ju trápili zimné koliky, ale tento rok mala dobrú zimu a ide jej to v tréningu aj s dobrými koňmi. FALCON X bol ako trojročný neskorý a nevyzretý. Dobehol šiesty v Starohájskom kritériu a nespravil hanbu. Neskôr si však v tréningu privodil vlásočnicovú zlomeninu na zadnej nohe a na čas sme ho museli vyradiť z dostihovej prevádzky. Liečil sa šesť mesiacov u Jitky Válkovej, ktorá ho dala dohromady. Teraz je v super stave, pauza mu dokonca prospela, stihol aspoň dozrieť. Začne od najnižších kategórií a určite bude novému majiteľovi pánovi Petrusovi robiť radosť a niečo povyhráva, lebo má svoju kvalitu.“
Obnova stajne sa prejavuje nielen v príchode nových koní, ale aj v odchode matadorov. Okrem stálic Kaptain Joe a Gentleman Jacka, ktorí opustili centrálu na jeseň, nedávno odišiel do Českej republiky Silvius.
„Silviusa zakúpil pán Zatloukal a umiestnil ho k trénerovi Popelkovi. Ukazoval veľkú triedu, ale nedal sa tu poriadne trénovať. Na piesku trpel, stále dostával podlomy. Jeho príprava vyzerala tak, že tri dni trénoval a dva týždne sa liečil. Všetky dostihy absolvoval z takéhoto režimu. Chodieval pripravený tak na 50 – 60 percent. Nemohol ukázať, čo v ňom jeho. Jeho partner pri tréningu býval Kaptain Joe a stačil mu. Bol to taký citlivý koník, že aj maličkú ranku cítil a nevedel chodiť. Rozhodli sme sa teda, že ho predáme. Tréner Popelka je z neho zatiaľ nadšený, ako fantasticky mu chodí. Podlomy nemá, lebo tam sa trénuje v inom prostredí ako u nás. Je s ním veľmi spokojný. Ja budem veľmi rád, ak mu vyhrá. Prajem to majiteľovi, lebo je to super majiteľ, ktorý má kone aj u nás. Silviusa sme mali od žriebäťa a tak to bolo samozrejme ťažké lúčenie.“
Aj v prekážkovom odvetví prišlo vlani k novinke, keď tu začala pôsobiť pobočka českej stajne Nýznerov. Práve modrobiele farby si už obliekajú jazdci klasického víťaza z roku 2021 BESTHON-a (po Intello). Päťročný Francúz bol prvým koníkom z Nýznerov SK a po sezóne sa k nemu pridali aj desaťročný ROYAL GINO (po It´s Gino) a nováčik na Slovensku, šesťročný JOGANVILLE (po Rajsaman).
„BESTHON k nám prišiel po ťažkej trojročnej sezóne. Aj v štyroch rokoch s ním pani Kubovičová absolvovala najväčšie dostihy, ale už mu to nešlo podľa predstáv majiteľa. Rozhodli sa, že ho predajú. Mne sa koník vždy veľmi páčil. Keď ma v Pardubiciach oslovil pán Zatloukal, že by mi dal nejaké kone do tréningu, ktoré si sám vyberiem. Povedal som mu, že o jednom viem. Besthon potom vyhral hneď pri debute prútenky. Štartoval ešte vo Wroclawi po kratšej pauze, dobehol tam tretí. Na výbehovej prútenke ešte viedol. Po sezóne sme ho vykastrovali a teraz je rozumnejší a pokojnejší. Bol u mňa celú zimu, mal tu celú našu prípravu. Začne behať v Bratislave, aj keď majiteľ si želá dostihy v Pardubiciach a vo Wroclawi. No podarilo sa mi ho prehovoriť, že prvý štart by mal byť tu. Potom ho už nasmerujeme do pardubických krosov. JOGANVILLE k mám prišiel po sezóne od Nieslanikovcov. Najprv som z neho bol rozčarovaný, aj majiteľovi som hovoril, že neviem, či je to presne to, čo sme chceli do prekážok. Kôň vyhral I. kategóriu, má veľkú triedu. Ale dosť ťažko sa s ním od začiatku pracovalo, robil mi vrásky na čele. Bol nervózny. Hovorili sme si síce, že čím viac bude robiť prekážkovú prácu, tým viac sa do toho dostane, ale priznám sa, bol som skeptický. Časom sa však spravil tak, že teraz hovorím, že z tých mojich prekážkarov bude asi najlepší. Výborne skáče. Absolvuje debut v Bratislave a potom ho chce majiteľ vidieť vo Wroclawi. ROYAL GINA chcel kúpiť pán Zatloukal už dávnejšie. Odolával som mu, ale zlomil ma. Chce, aby mu bežal Veľkú pardubickú. Tam som ho aj ja smeroval, ale neponáhľali sme sa. Išiel už menšie krosy a chceli sme prejsť na ťažšie dostihy. Budeme v tom pokračovať. Dúfam, že pre pána Zatloukala to bola šťastná kúpa a že mu Gino spraví radosť. Kôň dozrel, upokojil sa, popracovali sme na ňom jazdecky. Začne v Bratislave v Jarnej cene Petržalky a potom pôjde do nejakého ťažšieho krosu, do kvalifikácie a ak to bude dobré, tak do Veľkej.“
Na prekážkach vlani začínal šesťročný francúzsky KUBIK (po Air Chief Marshal) zo stajne Lokotrans Slovakia. Jeho krajan, sedemročný BARCAKO (po Saddex) zo stajne AVT je už ostrieľaným skokanom.
„KUBIK začal vlani na prútenkách. Dvakrát dobehol tretí a raz druhý. Premohol ho môj Besthon. Teraz začne tam, kde skončil. Po prútenkách by mal vyskúšať steeplechase v Bratislave. Bol by som rád, keby odbehol pár stíplov doma a ku koncu sezóny pocestuje do Pardubíc na nejaký ľahší kros. Majiteľ si želá, aby v budúcnosti bežal väčšie dostihy v Pardubiciach, ale tento rok sa bude špecializovať na Bratislavu. BARCAKO sa vlani zranil a celý rok netrénoval. Ku koncu sezóny už začal pracovať. Je to väčší kôň a po zranení sa dosť ťažko dostáva do svojich svalov a objemu. Hádam sa nám to už podarí a v polovici sezóny vybehne. Smerovať ho budeme do Pardubíc. Barcaka majú super majitelia, jedni z najlepších, akí existujú. Prial by som si, nech im Barcako spraví radosť.“
Trénera sme sa na záver spýtali aj na novinky z chovu, v ktorom má zaradenú výbornú Mooreen.
„Máme u nás ročného potomka Mooreen, ktorému prischlo meno Muro. Na budúci rok už bude behať. Vyzerá fantasticky, akoby matke z oka vypadol, čo sa týka charakteru, aj stavby tela. Aj pohybovo je na tom výborne. Dohodli sme sa s pánom Bodlákom, že si Mooreen nechá u seba a keď sa mi bude páčiť žriebä, odkúpim si ho. Budeme to tak spoločne chovať. Z Mooreen by mohla byť dobrá chovná kobyla. Tento rok žriebätko nebude. Pripúšťali sme ju Move Your Visionom, ale neviem, či sme netrafili ruju. Nepodarilo sa to a potom kobyla odišla k pánovi Bodlákovi. Na záver prajem sebe aj ostatným majiteľom a trénerom, nech sa každému darí a nech sú spokojní so sezónou.“
Mgr. Mária Horníková