Ako sa stať majiteľom dostihového koňa

Vlastníctvo stajne a koní

Dostihov sa môže zúčastniť kôň vo veku od dvoch rokov a jeho kariéra väčšinou trvá 4-5 rokov. Najjednoduchší spôsob, ako sa stať majiteľom, je dostihového koňa kúpiť.

Najčastejšie sa kone kupujú na aukciách, ktoré organizujú dražobné spoločnosti v Nemecku, vo Francúzsku, v Anglicku a v Írsku. Kúpiť môžete koňa vo veku jedného roka (tzv. ročiaka), ktorý sa ešte len bude pripravovať na svoju dostihovú kariéru, alebo „hotového“ dostihového koňa (2-ročného príp. staršieho).

Rovnako nemusíte cestovať na dražbu, ale koňa môžete kúpiť aj priamo „zo stajne“ alebo jednoducho na základe referencie od známeho.

V každom prípade sa predtým, ako urobíte akékoľvek rozhodnutie, poraďte s odborníkmi – trénermi, jazdcami, chovateľmi, pracovníkmi Závodiska. Alebo využite služby profesionálnych bloodstock agentov (Tomáš Janda pôsobiaci v Českej repubike nakupuje kone pre klientov z celej strednej Európy). Všetky dôležité kontakty Vám radi poskytneme na Závodisku Bratislava.

Ak si finančne netrúfate byť majiteľom dostihového koňa, dohodnite sa s priateľmi a založte tzv. syndikát. Náklady sa rozrátajú medzi viacero členov a radosť z víťazstiev budete prežívať spoločne!

Tréner

Každý dostihový kôň musí byť v opatere trénera. Tréneri sú profesionáli s bohatými praktickými skúsenosťami a odbornými znalosťami v oblasti tréningu a chovu koní. Ak ste začínajúci majiteľ, práve tréner dostihových koní je osoba, ktorá Vám najlepšie poradí a pomôže vo Vašich počiatočných aktivitách, od kúpy koňa cez jeho prepravu až po vybavenie registračných formalít na Závodisku.

Kontakty na trénerov s platnými licenciami Vám radi poskytneme na Závodisku Bratislava, prípadne ich nájdete aj v našom Vestníku. Väčšina tréningových centrál na Slovensku sa nachádza na Záhorí, kde sú najlepšie podminky na tréning dostihových koní. Ďalšími tradičnými strediskami sú napr. Šurany a Topoľčianky.

Predsedom Asiciácie profesionálnych trénerov cvalových dostihových koní je Ing. Ján Cagáň.

Tréner

Každý dostihový kôň musí byť v opatere trénera. Tréneri sú profesionáli s bohatými praktickými skúsenosťami

Jazdec

V samotných dostihoch koňa vedie a podporuje jazdec, ktorý je najčastejšie tiež profesionálom, vyučeným v tomto odbore, s desiatkami až stovkami odjazdených dostihov.

Hmotnosť jazdcov v rovinových dostihoch sa pohybuje v rozmedzí od 50 do 60 kilogramov (u prekážkových 60-70 kg), najlepšie predpoklady pre toto povolanie teda majú chlapci a dievčatá nižšieho vzrastu. Samozrejmosťou je dôsledná životospráva a vynikajúca fyzická kondícia. Profesionálny jazdec, ktorý dosiahol 50 a viac víťazstiev, získa prestížny titul džokej.

Angažovanie jazdca do dostihov väčšinou zabezpečuje tréner. O slovenských jazdcov je veľký záujem nielen doma, ale aj v zahraničí. Príkladom sú slovenskí šampióni Jaroslav Línek či Zdenko Šmida, ale aj mladý Michal Abík (šampión v Poľsku), či najúspešnejší slovenský džokej histórie Jozef Bojko, dlohodobo pôsobiaci v Nemecku (má na konte viac ako 1000 víťazstiev, v roku 2011 dokonca vyhral Nemecké derby).

Jazdec

V samotných dostihoch koňa vedie a podporuje jazdec, ktorý je najčastejšie tiež profesionálom