Jaroslav Brečka
Miesto tréningu: Javorec
Počet koní v tréningu (2r – 3r – 4+r): 15 (0 – 2 – 13)
Šampionát 2022 v SR (roviny / prekážky): 13. / 2.
Personál: Jozef Čekal, Dominika Baranová
V prekážkovej centrále na Javorci sa do dostihov pripravuje pätnástka plnokrvníkov vlaňajšieho prekážkového vicešampióna Jaroslava „Čika“ Brečku, medzi inými aj najlepší stípliar roka 2021 a 2022 Fort Ryan a dvojnásobný účastník Veľkej pardubickej steeplechase Kaiserwalzer. Trénera sme sa najprv opýtali na zimnú prípravu a novinky.
„Počet koní sme plánovali zvýšiť. Chceli sme prikúpiť dva – tri mladšie kone, ale ceny boli teraz nad naše možnosti. Mali sme obmedzený rozpočet a predvybraté kone ho presiahli. Zimná príprava našich zverencov bola parádna. Okrem troch týždňov na konci januára a začiatkom februára, kedy sme mali horšie počasie, sa dalo výborne pracovať. Sme na sezónu pripravení. K personálu pribudla Dominika Baranová, na koňoch teda pracujeme traja, čo je na pätnásť koní fajn. Keď máme potrebný počet ľudí, aj pracovať sa dá inak. Čo sa týka noviniek v stredisku, stále sme pod tlakom peňazí. Keď nám financie pohltí príprava, nie je možné veľa investovať. Ale snažíme sa stále aspoň zlepšovať tréningové podmienky a predlžovať našu dráhu a skvalitňovať podklad. Techniku na prácu máme. U nás sa po tráve veľmi nedá cválať, kým nezaprší. Tréningová dráha je základ.“
Zameranie strediska potvrdzuje aj fakt, že v ňom momentálne nenájdeme príslušníka najmladšieho ročníka a trojročné kone sú len dva: francúzsky SADDAD (po Zelzal) z DS Millennium a Nemec SEELÖWE (po Lucky Lion) zo stajne Höfler.
„Nepodarilo sa mi kúpiť ani jedného dvojročiaka. Plánovali sme posilniť aj klasický ročník, no nakoniec máme len dva trojročné kone. Koníky nemajú veľké klasické ambície, pravdepodobne nebudú mať dosť kvalít a rýchlosti. So SADDAD-om rátame do prekážkových dostihov. Je dostatočne vytrvalý. Zoznámi sa na rovinách, ale začne pomaly skákať. Potreboval čas na dozretie, lebo je to veľký a silný kôň. Veterinárne skúšky u neho dopadli dobre. Koník dorástol a teraz už pracuje na sto percent. Začne so skokovou prípravou. Mal by sa v sezóne ukázať v prútenkách v Pardubiciach. SEELÖWE má veľkú silu a vytrvalosť, ale nie rýchlosť. Na žiadosť majiteľa bol prihlásený do St. Leger, ale uvidíme, či to tam dotiahne. Nehovorím, že nič nevie, ale až takú výkonnosť asi nemá. Na druhej strane, nebude to ani prekážkový kôň. Nemá majiteľa so záujmom o prekážky. Bude sa motať v kategóriách, kam dosiahne.“
DS Millennium je najpočetnejším majiteľom v stredisku na myjavských kopaniciach. Okrem začínajúceho Saddada ju budú zastupovať päťročný HAKIMPOUR (po Muhaarar), deväťročný MR ZURU (po Famous Name) a o rok starší KAISERWALZER (po Wiener Walzer).
„KAISERWALZER smeruje opäť do Veľkej pardubickej. Možno sa ukáže v Cene Koroka. Uvidíme, ako sa bude tváriť po ďalšej práci. Čaká ho kvalifikácia a podľa tréningu rozhodneme, ktorá to bude. A potom podľa výsledku, uvidíme, čo ďalej. Sú tu sprísnené podmienky na štart vo Veľkej pardubickej, ktoré by mal splniť. Máme plán s absolvovaním štyroch štartov vrátane Veľkej. Kôň už má svoje roky a veľmi s ním vymýšľať nemôžeme. MR ZURU sa bude zameriavať na steeplechase na krátkych tratiach v Pardubiciach. To mu vyhovuje. Ani by sa nemal objaviť v Bratislave. HAKIMPOUR je veľmi talentovaný kôň do skokov. Dlho som taký talent na prekážky nevidel. Je skokovo vybavený, úžasný koník. Ale ide mu to aj v rovinových dostihoch, takže ešte ho uvidíme na rovinách.“
Trojicu starších koní má na Javorci stajňa MPL Racing. Sú to už spomenutý deväťročný FORT RYAN (po Ryan), jeho pateritný brat a tiež vlastný odchovanec HAILEY a nová stajňová akvizícia kobylka ILE DE FRANCE (po Bathyrhon) francúzskeho chovu.
„FORT RYAN sa bude ukazovať hlavne v Bratislave. HAILEY-ho pripravujeme na prekážky, ale stále mu to nejde podľa našich predstáv. Doma skáče v pomalých tempách a ide mu to, ale dostihy sú iné. Trošku sa však zlepšuje a potrebuje ešte čas na prípravu. Je otázne, či mu majiteľ dá ešte viac času. On vie utekať bumpery, ale tých je málo. Do boxov nemôže chodiť, zostávajú mu teda prekážky. Keby sme ho naučili skákať v dostihoch, bude to užitočný kôň. Päťročná ILE DE FRANCE bola kupovaná do prekážok. Vo Francúzsku už odbehla päť dostihov cez prekážky a zarobila dosť peňazí. Do prúteniek by sa u nás nezmestila, alebo by musela nosiť veľkú váhu. Preto rovno začne v steeplechase počas prvej nedele (dostihy nedokončila – poz. red.). Je to menšia kobylka, s prchkejšou povahou, ale výborná skokanka a poctivá.“
Po sezóne sa k trénerovi Brečkovi od Jozefa Chodúra presťahovali dvaja írski reprezentanti stajne Hawthorn Stable, aby sa naučili novej disciplíne. Sú to štvorročný SHAKESPURR (po Shakeel) a o rok starší SUBACIO (po Outstrip).
„SHAKESPURR je totálnym vytrvalcom. Dlho bol nedozretý a začne teraz od piky. Prebehne sa a budeme mu hľadať vhodné dostihy. Dištančne je to koník na 2 800 metrov až tri kilometre. Takých rovín tu veľa nemáme, viac-menej len bumpery, ale aj tých je málo. Je otázne, kam ho budeme menežovať. Ak ukáže, že niečo vie, asi ho nasmerujeme za hranice. SUBACIO prišiel ako potenciálny prekážkar. Jeho kolega ešte nie je dozretý, ale tento už mohol hneď začať s prekážkovým tréningom. Skáče perfektne. Rozbehal sa počas prvej nedele.“
Novou posilou stajne Mikulovské apartmány sa stal bývalý zástupca PD Senica päťročný ARCHEUS (po Slickly), šesťročného LOTOS-a (po Distant Music) PD predala stajni Kovotvar. Za Mikulovské apartmány už behal deväťročný OROBLANCO (po Jukebox Jury) a za Kovotvar päťročný MAXIMUM RISK (po Twilight Son). Na sklonku vlaňajšej sezóny začala novú stajňu Syndikát M3J reprezentovať päťročná hnedka WHISPERS AND SIGHS (po Intello).
„ARCHEUS v tréningu skáče, chystá sa na prekážky. Ale na prianie majiteľa ešte zabehne zopár rovinových dostihov nad dva kilometre. Keď sa mu zadarí, chvíľu by zostal v tejto disciplíne. No ak to nepôjde, zmení zameranie. OROBLANCO zamieri do krosových dostihov v Pardubiciach. Minulý rok konečne odbehal, ale z dostihov je dosť unavený. Pracujeme s ním opatrne, aj menežovanie musí byť opatrné. LOTOS-ovi sa na rovinách už nepáči. Skúsi prútené prekážky a ak to pôjde, bude skákať tieto menšie skoky. Ak nie, preorientujeme ho do ľahších steeplechase. Tiež ho uvidíme v akcii prvú nedeľu. MAXIMUM RISK má optimum od 1400 metrov. Keď ho džokej v dostihoch uprace a dobre odjazdí, vie zabehnúť aj dlhšie trate, do dvoch kilometrov. Je použiteľný v II. kategóriách. Do skokov ho dávať nebudeme. WHISPERS AND SIGHS prišla na jeseň. Mala problémy s plecom, aj kohútikom, ale cez zimu sa jej zdravie vylepšilo. Z problémov sa vystrábila a je pripravená na behanie, hneď na úvod sezóny. Pripravujeme ju do prekážok, ale na začiatku ešte dostane šancu ukázať sa na rovine.“
Mgr. Mária Horníková