Jaroslav Línek
Miesto tréningu: Lakšárska Nová Ves
Počet koní v tréningu (2r – 3r – 4+r): 24 (5 – 8 – 11)
Šampionát 2022 v SR (rovina / prekážky ): 4. / –
Personál: Monika Takácsová, Marek Malík, Lukáš Malík, Peter Hodáň
V polovici vlaňajšej sezóny džokej a tréner Jaroslav Línek prevzal taktovku nad prípravou väčšiny koní stajne Strnisko a zostalo to tak aj tento rok. V Lakšárskej Novej Vsi teda v oboch stajniach pripravuje skoro 30-tku koní. Niektoré z nich ešte čaká registrácia.
„Čo sa týka zimy, tento rok nás potešila. Zlé počasie s mrazmi, kedy sa nedalo pracovať, bolo tak týždeň. Inak sme mohli trénovať, takže vo výsledku bola zima dobrá. “
Tréner sa pochválil aj novinkami zo začiatku sezóny.
„Pre mňa ako jazdca sa sezóna už začala a myslím, že celkom dobre. V nedeľu 26. marca som dvakrát vyhral v Budapešti a ďalšiu nedeľu tam jazdím opäť. Naše kone ale odštartujú sezónu v Bratislave 9. apríla. Každému želám peknú sezónu a aby sa bežalo aspoň ako minulý rok.“
Pelotón najmladších koní tvoria nemecké kobylky zo stajne KT OBAL AMRA (po Protectionist) a STRACIATELLA (po Amaron), írsky žrebec SHIBAL (po Shalaa) z HONOR Racing, DUKE OF MERIDIAN (po Waldgeist) s nemeckým suffixom patriaci stajni Meridian SK a írska CARRAGON (po Dragon Pulse) zo stajne Strnisko.
„Dvojročiakov je spolu osem, ale tri zo stajne Strnisko ešte nie sú zaregistrované. V mojej maštali sú dva žrebce a dve kobyly, rovnako je to u pána Strniska. Z nich je zatiaľ registrovaná iba CARRAGON. Najranejšie sa zatiaľ javí AMRA, druhá kobylka zo stajne KT Obal STRACIATELLA je po Amaronovi, teda neskoršia. Bude potrebovať čas na dozretie. Ale pracuje a vyzerá veľmi pekne. Ostatné koníky z mojej stajne, sú ešte také decká. Z nich sa nádejne ukazuje DUKE OF MERIDIAN, ktorý na dražbe v Nemecku stál 55 000 €. Ten veľmi dobre pracuje. Dúfam, že nesklame majiteľov, aj nás všetkých. SHIBAL z Írska by mal byť podľa pôvodu ranejší a rýchlejší, ale zatiaľ to tak nie je. Pôsobí ako veľké dieťa. V trojici koní od pána Strniska z írskych dražieb, ktorým len nedávno schválili mená, je kobylka po Cotai Glory a žrebce po Decorated Knight a Tamayuz. Všetky kone odpracovali, čo mali, uvidíme, ako sa prejavia.“
V klasickom ročníku nájdeme osmičku koní. Štvoricou prispela stajňa Strnisko: z Írska pochádzajúcou kobylou AGLES (po Gleneagles), anglickým žrebcom GOLDIS-om (po Golden Horn), vlastným odchovancom a potomkom Yuccy YUKATAN-om (po Eagle Top) a írskou kobylkou FREE FOLIE (po Free Eagle).
„AGLES a GOLDIS sú prihlásení do všetkých klasických dostihov pre svoje pohlavie. Goldis bežal iba raz, je to veľký a neskorší kôň. Určite bude vytrvalý. Počítame s ním viac do Derby a do St. Leger. Kobyla stihla dva štarty, ale je drobná a dosť chtivá. Rovnako aj FREE FOLIE sa bude uchádzať o klasiky pre kobyly. YUKATAN a Free Folie absolvovali iba jeden štart, no niečo naznačili. Nehovorím, že to budú kone top klasy, radosť však urobia.“
Záujem o slovenské klasické dostihy bude mať polosestra výbornej Blue Bay pomenovaná BLUE RIVER (po Fairlypi). Rovnako ako jej staršia príbuzná háji farby Stajne Caruso.
„BLUE RIVER bežala iba raz a naznačila potenciál. Je to slušná kobyla a hádam bude robiť radosť aspoň tak, ako jej súrodenci. Je dcérou Fairlypiho, takže dva kilometre by mala prestáť. Navyše je psychicky vyrovnaná. Prihlásili sme ju do Jarnej ceny kobýl aj do Oaks.“
Naopak, z trojice LA POME DE LA ROSE (po Charm Spirit) z MNK Racing, francúzskeho ALEXANDRE D´OR (po Olympic Glory) z Korenič Racing a nemeckú LADY JAZZ (po Red Jazz) zastupujúcej subjekt Sindikat Prospektor, sa o klasiky neuchádza nikto.
„LA POME DE LA ROSE sa vlani zranila, keď mala poslednú nedeľu behať. Mala v nohe čip a podrobila sa operácii. Doháňa tréningové manko a preto ju aj na dráhe uvidíme neskôr. LADY JAZZ tiež ako dvojročná nebehala. Na jeseň sa zranila a na dráhu sa už nedostala. Do klasík nemieri. Ani si nemyslím, že by mala až takú triedu. Na štart sa nedostal ani ALEXANDRE D´OR. Je to neskorý kôň, veľké konské dieťa. Začať by mal druhú aprílovú nedeľu. Chceli sme, aby sa vlani zoznámil s dostihmi, ale nestihol to. O ňom si tiež myslím, že to bude skôr kôň na krátke trate. Aj z toho dôvodu sme ho neprihlásili do klasických dostihov. Okrem toho, trojročných koní je na Slovensku relatívne dosť. Aj keď má prednosť na štart v klasikách sedem koní zo slovenského tréningu, bude tam boj o miestenky na štartovej listine. Prvú nedeľu by sa mali ukázať Yukatan a Free Folie v Cene trojročných žrebcov a kobýl. Lady Free, Blue River a Agles asi zamieria do dostihov na 1 700 metrov pre nezvíťazivšie.“
Starších koní v Lakšárskej Novej Vsi zostalo jedenásť, ale štvorročná MUSTELA (po War Command) z Dermek Racing ešte nie je registrovaná.
„MUSTELA je taká špecifická kobyla. Dúfam, že cez zimu troška zabudla na problémy so štartovacími boxmi. Vlani sa jej nechcelo odskočiť z boxov. Hádam sa jej to rozležalo v hlave a bude dobre. Majiteľ ju chcel pôvodne predať, ale nenašiel sa kupec a tak bude naďalej behať u nás.“
Jednou z noviniek minuloročnej sezóny bolo otvorenie pobočky stajne Meridian na Slovensku. Tá k trénerovi Línkovi presťahovala aktuálne štvorročného francúzskeho QUESSIGNY-ho (po Recorder) a rovnako starého Nemca ORRY-ho (po Adlerflug).
„QUESSIGNY je prihlásený na Turf-gala do Ceny Scottish Rifla a ORRY do Veľkej ceny Slovenska. Ten u nás bežal vlani iba raz na jeseň, ale vyhral impozantne o 9 dĺžok. Bol ešte takým veľkým dieťaťom. Cez zimu dozrel. Dúfam, že ešte nepovedal posledné slovo, keď vlani takto vyhral. Samozrejme chceme s ním spraviť majiteľom radosť, to isté aj s Quessignym. Toho sme medzičasom vykastrovali. Trochu sa upokojil, lebo to bol veľký búrlivák. Počítame s ním do Veľkej aprílovej ceny. Orry by mal začať prvú nedeľu v IV. kategórii na dva kilometre.“
Stálicami v stredisku v Lakšárskej Novej Vsi sú sedemročný slovenský odchovanec SKIF (po Move Your Vision) zo stajne Dr. Tardíka, päťročná BLUE BAY (po Shamalgan) zo Stajne Caruso s českým suffixom, o rok staršia EYES ON YOU (po Thewayyouare) z Nemecka patriaca stajni Palček a dve kobylky zo stajne KT OBAL – päťročná Nemka KIMCHI (po Pastorius) a šesťročná Francúzka HARRIET (po Champ Elysees).
„SKIF začne prvú nedeľu. Dohodli sme sa s majiteľom, že kým mu to pôjde, zostane na dráhe. Keby už nepodával výsledky, odíde do dôchodku a majiteľ by si zaobstaral mladého koňa. Predsa len, aj Skifovi pribúdajú roky a už je opotrebovanejší. EYES ON YOU by ešte mala svojmu majiteľovi spraviť radosť. To sa týka aj BLUE BAY. Tá sa bude pohybovať v podobných dostihoch ako vlani, len s tým rozdielom, že do najnižších poschodí sa nezmestí. Vyhrala II. kategóriu, takže postúpila nahor. Majiteľ by si veľmi želal aspoň umiestnenie v I. kategórii, keďže je to jej posledná sezóna a mala by odísť do chovu. Snáď mu to splníme a možno aj viac. HARRIET a KIMCHI sú užitočné prevádzkové kobyly do dvojok a trojok. Pre Harriet by to mala byť posledná sezóna. Vlani bola ku koncu trošku zranená, no už je to v poriadku.“
Stajňa Strnisko si v portfóliu u trénera Línka ponechala štyri staršie kone. Sú to najstarší obyvateľ stajní, už deväťročný vlastný produkt ARTIMED (po Fairlypi), päťročná PRUFY (po Holy Roman Emperor) z Írska, z rovnakej krajiny pochádzajúci štvorročný POWER HAT (po Slade Power) a jeho rovesník, stajňový odchovanec YENNKY (po Amico Fritz).
„POWER HAT k nám prišiel od trénera Štangela. Bol vykastrovaný, lebo mal zvláštnu tvrdohlavú povahu. Vyhral V. kategóriu a aj sa umiestňoval. Dúfam, že tu nadviaže na aspoň také výkony. YENNKY je polobrat trojročného Yukatana, ale je to úplný opak tohto koňa. Jeho otcom je Amico Fritz a to veľa spravilo. Tiež sme ho kastrovali. Vlani mal veľmi slabú sezónu a budeme sa to snažiť vylepšiť. PRUFY je spoľahlivá prevádzková kobyla, ktorá bude pokračovať vo svojich štartoch. Minulý rok ku koncu sezóny dva razy vyhrala.“
text: Mgr. Mária Horníková