Ing. Samuel Sokol
Miesto tréningu: Topoľčianky
Počet koní v tréningu (2r – 3r – 4+r): 16 (3 – 3 – 10)
Šampionát 2022 v SR (rovina / prekážky ): 12. / 26.
Personál: Ferdinand Kráner, Veronika Weinbachová, Marián Kazík, Bálint Bíró, Lenka Rippová
Národný žrebčín Topoľčianky sa vlani preslávil aj ako miesto, ktoré sa vďaka chovu lipicanov dostalo na spoločný zápis svetového dedičstva UNESCO, aktívny je však aj v oblasti anglického plnokrvníka. O zverencov behajúcich v tradičných žltobielych farbách sa stará tunajší tréner Ing. Samuel Sokol. Pre národný žrebčín pripravuje osmičku koní, stajňa Vimar prispela piatimi plnokrvníkmi a VeVe Racing trojicou.
Trénera sme sa najprv opýtali na zimnú prípravu a situáciu s personálom.
„U nás je to taký štandard a klasika, zimné tréningové podmienky nebývajú ideálne. Veľa závisí od počasia. Tento rok sme mali sneh asi len týždeň, kedy sa dalo normálne pracovať. Zvyšok zimy bol buď s hlbokým blatom alebo zamrznutou pôdou. Ale my sme už zvyknutí a vieme si poradiť. S pracovným tímom sme na tom dobre. Je tu Ferdinand Kráner, ktorý by sa tento rok po dlhšej pauze mal vrátiť do dostihov. Troška mu to aj prospelo, je mentálne aj fyzicky zdatnejší, pevnejší a vyjazdenejší. Dúfam, že sa mu podarí uchytiť, aj keď naša stajňa po zime na tom nie je úplne ideálne. Vrátila sa tiež ku mne moja bývalá učnica Veronika Weinbachová, ktorá je pri Feďovi stajňovou dvojkou, keď budeme mať dva kone do dostihov. Aj ona sa po dlhšej prestávke vráti k dostihom. Vždy mala talent, je nebojácna a ujazdí malú váhu, takže keď si to zrovná v hlave, môže byť dobrou jazdkyňou. Takto budem mať dvoch jazdcov, ktorí odjazdia 50 – 52 kg, za čo som rád. Zostavu dopĺňa Marián Kazík, ktorý je u mňa celý život, od roku 1991. Odkedy som prvýkrát prišiel do Topoľčianok, odvtedy ma sprevádza. Som za to rád, lebo už tiež nie je najmladší. Pritom stále jazdí a pracuje v stajni. Príležitostne mi pomáha jazdec Bálint Bíró, ktorý má na starosti jedného koňa a pomáha aj na dostihoch. Tam je nápomocná aj Lenka Rippová. Samozrejme na hrubé a zásobovacie práce sú tu aj zamestnanci objektu Breziny, ktorí pomáhajú s prevádzkou. No a na záver, kamarátom, patrónom našej stajne a takým talizmanom je pre mňa Jožko Bielik, ktorý tento rok oslávi životné jubileum 80 rokov. Je to pre mňa veľmi vážený človek, bývalý správca dostihovej dráhy v Topoľčiankach. Aj vo svojom veku je čipera a pomáha nám.“
Na dostihovej dráhe v Topoľčiankach sa opäť chystajú dva mítingy, zisťovali sme teda aj novinky z organizácie dostihov. Zároveň nás zaujímala situácia v chovnom stredisku.
„Zatiaľ nechcem predbiehať, ale robili sme vylepšenia na dostihovej dráhe. Bude to aj na samostatné oznámenie a publikovanie, aby tréneri potom vedeli, aké novoty máme na topoľčianskej dráhe. Čo sa týka chovu, po sezóne odišla z dráhy Fistera. Rozlúčila sa vynikajúcim 4. miestom v jednotkových dostihoch Farkas Ferenc Emlékverseny – Lovaregyleti Díj na 2 800 metrov v Budapešti 6. novembra. Do chovu odišla zdravá a som veľmi rád, že už je zaradená. Bude mi za ňou smutno, ale zaslúžila si to. Pravdepodobne zamieri na pripustenie do Maďarska. Národný žrebčín má v chove Donnu Dalhiu. Tá už má tohtoročné žriebätko po Ypsilon Kingovi a dokonca už bola aj pripustená Mascarponem. Každú chvíľu čakáme potomka od Royalorien. Vlani sa jej narodilo žriebä po Ypsilon Kingovi a tento prírastok bol prvým anglickým plnokrvníkom narodeným v Národnom žrebčíne po 20 rokoch. Tento rok Royalorien asi navštívi Limaria v Čechách.“
V súčasnosti sú v Topoľčiankach v príprave tri dvojročné kone. Stajňu Vimar zastupuje FIORD ABSOLU (po Pouvoir Absolu) a stajňa VeVe Racing odchovala dvojicu LUCAS (po Eagle Top) a HURIKÁN (po Move Your Vision).
„Polobrat Fiord Jaila FIORD ABSOLU je úplne iný typ koňa ako jeho matka, klasická víťazka Fiorhead. Je to veľmi zlatý koník, s dobrou mechanikou pohybu, húževnatý a charakterný. Nie je veľký, skôr drobnejší, no pekný a súmerný. Dobre sa s ním pracuje. Dva koníky od pani Moncmanovej zo stajne VeVe Racing LUCAS a HURIKÁN prišli až 7. februára. To je škoda, lebo už boli dvojroční žrebci. Našťastie sú charakterovo veľmi dobrí, hneď boli obsadnutí a začali pracovať. Ale potrebujú nacválať a odpracovať si objem. Obaja sú subtílnejší. Už sa ale stihli podvihnúť a nemusia to byť dva márne koníky.“
Aj do klasického ročníka patrí trojica zástupcov: anglický import ASPERITAS (po Intello) a kone z chovu Vimaru CANSAS KING (po Ypsilon King) a VIVA FRITZ (po Amico Fritz). Tá je síce produktom pána Vigaša, ale na rozdiel od rovesníkov bude behať za NŽ Topoľčianky.
„Škoda, že nemáme viac trojročných koní. Výkonnostne najlepší vyzerá ASPERITAS. Je to pekný, súmerný koník s neskutočným pohybom. Za mechanikou mu však zaostáva hlava a nechce veľmi spolupracovať. Povahou je to bandita. Len hľadá, čo všetko zlé by mohol urobiť, aby nemusel pracovať. Musíme s ním mať veľkú trpezlivosť. Prihlásili sme ho do dlhších klasík, predsa len je to neskorší kôň na dlhé vzdialenosti. Dúfame, že do derby na neho prídeme. Nech si konečne zrovná hlavu, lebo teraz je to lump na prácu s koňmi aj s ľuďmi. Dokonca aj pri rýchlej práci si vie vymyslieť nejakú lotrovinu a stále ho musíme mať pod kontrolou. Prvú nedeľu začne v dostihoch pre nezvíťazivšie kone. Zatiaľ mal len jeden štart, ktorý mu nevyšiel. Potrebuje pochopiť, o čom je behanie a čo po ňom chceme. Potom bude vynikajúcim koníkom. CANSAS KING pochádza z pomalšej rodiny, o ktorej už dosť vieme. Koní z tejto rodiny máme viac. Sú pomalší a narastení, aj on je veľkým kusom koňa. Už je aj vykastrovaný. Spolu s Vivou Fritz mali v zime menší výpadok, stratili asi mesiac v príprave. Uvidíme, kedy sa nám ho podarí nachystať na debut. VIVA FRITZ bude naopak kobyla na kratšie trate, rýchlejšia. Tiež ju pribrzdili zdravotné problémy spôsobené zlou zimou. Ale bude to s ňou na kratšie dostihy šikovnejšie ako s Cansasom.“
Prevahu v stajni majú starší zástupcovia. Stajňa Vimar sa prezentuje vlastným chovom: štvorročným FIORD JAIL-om (po Stormy Jail) a sedemročným QUISSI LOGIST-om (po Campanologist). Owner breederom je aj stajňa VeVe Racing so štvorročnou HERIETT (po Chardonney Tcheque).
„Naše staršie koníky sú väčšinou už takí dôchodcovia. Štyri roky majú len Heriett a Fiord Jail. HERIETT ako dvojročná nebehala, trojročná si prechádzala detskými chorobami, mala šimbajny, v poslednom štarte z nej spadol jazdec. Veľa slávy neurobila. Cez zimu pracovala dobre. Začneme od najnižších kategórií a uvidíme, kam sa vyšplhá. Veľkosťou je útlejšia, ale húževnatá. Dištančne ju vidím od 1 400 metrov, maximálne do míle. V lepšom svetle sa predviedol FIORD JAIL, ktorý mal výborný výsledok vo Veľkej jarnej cene. Potom však začal mať problémy s boxami a s prepravou. Vykastrovali sme ho, hádam mu to pomôže vyrovnať si psychiku. Pohybovať sa bude na dostihoch od 1 200 metrov do míle. Dúfam, že pochopí, že boxy ho nezožerú. QUISSI LOGIST ukončil sezónu s dobrým umiestnením v I. kategórii. Ešte sme s majiteľom nepredebatovali manažovanie. Ale asi začne v nižších kategóriách, možno v trojke na rozbeh. Potom zamieri do väčších dostihov, najmä hendikepových, možno aj jednotiek. Lepšie mu vyhovujú hendikepy, pretože zase tak triedový, aby zvládol konkurenciu v I. kategórii, nie je. Má už aj svoje zdravotné problémy a pripravovať sa musí opatrne. Avšak na to, koľko môže odpracovať, podáva výborné výsledky. Jeho cesta je daná – mal by viac behať, ako trénovať.“
Zo sedmičky starších koní NŽ Topoľčianky je najmladší päťročný NO DEAL FOR TIME (po Amaron) nemeckého chovu. Šesť rokov majú odchovankyne stajne Vimar CLONES (po Black Mast) a FERARA (po Zazou) a tiež írska TRAMINA MAGIC (po Morpheus) a Francúz ZIGGY READY (po Orpen). Polobratom Cansas Kinga a Clones je sedemročný CAPO DI PONTE (po Egerton). Už jedenásťročný je THARAJAM (po Duke Of Marmalade) s írskym suffixom.
„NO DEAL FOR TIME toho veľa nenabehal. Ako dvojročný mal zdravotný problémy, potom sa dostal na dráhu, vlani mal jedny dobré dostihy. Dištančne ho trochu posunieme. Postavou je veľký a pevný, svedčí mu mäkko pod nohami. Aj TRAMINA MAGIC má rada bahno. Inak ju bolia plecia. Vzdialenostne je to strednotratiarka do dvoch kilometrov. CAPO DI PONTE tiež obľubuje mäkko a dlhé dostihy. FERARA je doma na tratiach okolo míle, do 1 800 metrov. Vlani mala po jedných dostihoch zdravotné problémy s krížami. Pošmykla sa a potom laborovala a behala málo. Dúfam, že sa vráti na víťaznú vlnu. CLONES je pre zmenu kobyla na kratšie trate. Je to vyslovene jarný typ koňa, ktorý má rád jarnú mäkkú a bahnitú pôdu. Vie behať tak do polovice júna, potom stratí formu a je po nej. Oba dostihy, ktoré vyhrala, boli hneď zo začiatku sezóny, v máji či do júna. Náš dedo THARAJAM ešte minulý rok vyhral rovinu. Keď ho nebudú zuby a kosti bolieť, na mäkkom podklade vie spraviť výsledok. Do Bratislavy ho už asi voziť nebudeme, zameriame sa na vidiecke dostihy a pomalšie dráhy. ZIGGY READY ako jediný nestojí v objekte Breziny. Pripravujeme ho do prekážok. Vlani mal po jednom štarte problém s kĺbikom, zranil sa a nebehal. S jeho prípravou je to zložitejšie, ako sme čakali. Asi by mal začať v Topoľčiankach v prútených prekážkach.“
Pár slov na záver:
„Dúfam, že sezóna bude štandardná, aj keď propozície máme do polovice sezóny. Prajem všetkým majiteľom a kolegom trénerom veľa šťastia a úspechov v dostihovej sezone 2023. Bodaj by sa spokojnosť odrazila aj na nákupe nových koní. Želám si, aby sa aj našim jazdcom, ktorí poctivo odpracovali ťažkú tohtoročnú zimnú prípravu, darilo v dostihoch ku maximálnej spokojnosti majiteľov. Predsa, stále sú to mladí perspektívni ľudia, ktorých slovenské dostihy potrebujú.“
Mgr. Mária Horníková