TELEFÓN: +421 2/624 11 504

E-MAIL:    info@zavodisko.sk

ADRESAStarohájska 29, 852 69 Bratislava, Slovenská republika

OTVORENÉ: Pon-Pia: 08 am-15:30 pm

Sledujte nás...
Image Alt

Goldschatz nádejou do klasík

Goldschatz nádejou do klasík

V nedeľu 17. októbra sa v Starom háji za krásneho jesenného počasia uskutočnil predposledný dostihový deň sezóny 2021. Na programe bolo osem dostihov a medzi nimi aj 36. Karpatská cena RABBIT Trhový Štěpánov, a.s. (rovina Listed, 2r kž, 1600 m, 15 000 €). Na štart najvýznamnejšieho testu dvojročiakov sa postavilo osem dorastencov zo slovenských a českých stajní, vrátane víťazky Ceny zimnej kráľovnej STRATOSFERIC. Reprezentantka stajne MPL Racing dominovala v zastrešujúcom teste 2-ročných kobýl suverénne o 4 1/4 dĺžky. Najvážnejším súperom zverenkyni Mariána Štangela mal byť papierovo jej premožiteľ z Memoriálu Otta Suchovského DARLING IN PINK zo Stajne Lokotrans. Obaja favoriti v priebehu dostihov hýrili aktivitou, no napokon sa z víťazstva tešil dosiaľ nenápadný a tipujúcimi prehliadaný (kvóta 17,8:1) GOLDSCHATZ, vedený džokejom Janom Vernerom. Triumf putuje do stajne FeD, spol. s r.o. majiteľa Vojtecha Hricu, hnedáka v Bílkových Humenciach trénuje Michal Ročák. Syna nemeckého Derby-víťaza Sea The Moon zakúpili na minuloročnej októbrovej aukcii spoločnosti BBAG v Baden Badene za 7000 €. S druhou priečkou sa musela uspokojiť Stratosferic, ktorá je rovnako ako víťaz veľkým prísľubom do budúcoročnej klasickej sezóny. Potenciál ďalšieho zlepšovania naznačil aj tretí MY REY zo stajne Egl.

Dostihový deň sa niesol aj v znamení lúčenia Zdenka Šmidu s jeho výnimočnou a úspešnou džokejskou kariérou. Čoskoro 48-ročný, šesťnásobný slovenský šampión si v priebehu okrúhlych 25 sezón (symbolické štvrťstoročie v dostihovom sedle) pripísal vyše 500 víťazstiev a rozlúčil sa naozaj štýlovo, triumfom spôsobom štart-cieľ s LADY MAZIE v Cene Quissisany (II. kat., 3+ kobyly, 2000 m, 5000 €).

Jaroslav Línek, o tri roky mladší ako Šmida, zatiaľ nezadržateľne smeruje za svojím siedmym titulom rovinového šampióna, ktorý si poistil v nedeľu dvomi víťazstvami a už ich má v tejto sezóne na konte 21, zatiaľ čo priebežne druhý Martin Laube zostal na pätnástich. Jeden z triumfov dosiahol Línek v sedle nestarnúceho beluša GENTLEMAN JACK v Memoriáli Antona Mlčúcha (II. kat., 3+, 1200 m, 4000 €) a bolo to už štvrté víťazstvo tohto mimoriadne úspešného slovenského odchovanca v tejto sezóne.

Dvojročné nádeje z domáceho chovu sa prezentovali v Memoriáli Adolfa a Richarda Weissovcov (III. kat., 2r, 1600 m, 3000 €), ktorý sa stal korisťou hnedáka FIORD JAIL zo stajne Vimar. Jeho matka Fiorhead vyhrala pre Pavla Vigaša klasickú Jarnú cenu kobýl v sezóne 2014. Pozoruhodným debutom sa prezentoval syn ďalšej slovenskej klasickej víťazky Saintnixy (Oaks 2016) SPRING TIME z chovu Johanna Lenza, ktorý veľkým „speedom“ priletel na druhú priečku.

fotogaléria © Mária Horníková