TELEFÓN: +421 2/624 11 504

E-MAIL:    info@zavodisko.sk

ADRESAStarohájska 29, 852 69 Bratislava, Slovenská republika

OTVORENÉ: Pon-Pia: 08 am-15:30 pm

Sledujte nás...
Image Alt

Vandual by sa mal opäť postaviť na štart Veľkej pardubickej

Vandual by sa mal opäť postaviť na štart Veľkej pardubickej

Tréner Marián Štangel

Stredisko: Bratislava

Personál: Silvie Ševčíková, Lukáš Matuský, Jozef Takács, Laura Kučerová

Šampionáty 2020:

Roviny – 20 štartov, 3 víťazstvá, 12 umiestnení, úspešnosť 15 %, zisk 7 375 €

Poradie v šampionáte trénerov 2020 – roviny: 7.

Prekážky – 16 štartov, 1 víťazstvo, 12 umiestnení, úspešnosť 6,25 %, zisk 5 160 €

Poradie v šampionáte trénerov 2020 – prekážky: 2.

Počet koní v tréningu (2r – 3r – 4r+): 16 (4 – 2 – 19)

Rozhovor s trénerom Mariánom Štangelom

Pochváľte sa, ako v stredisku v Bratislave prebiehala zimná príprava a čo máte nové?

Zimné obdobie sme strávili v poriadku. Pracovalo sa výborne, až na dva týždne vo februári, kedy trochu primrzlo. Zatiaľ máme v stredisku všetko po starom, ale čaká nás výstavba bazéna pre kone. Máme v pláne ho stihnúť ešte pred letom.

V marci sa turfoví fanúšikovia dozvedeli novinku o Vašej bývalej zverenkyni Mooreen (po Calming Influence). Tú sme už vlani na dráhe nevideli, za to teraz sa pripomenula ako chovná kobyla.

V polovici marca sa našej Mooreen narodila kobylka po žrebcovi Limario (GER). Rovnakým žrebcom bola pripustená znovu a už je zistená žrebná. Ešte sme žriebätko ani nevideli, poznáme ho zatiaľ len z ultrazvukových fotiek a videí. Že vraj je to veľmi pekná kobylka, podobná Mooreen. Nachádzajú sa na Morave, v Starom Měste v stredisku u Radima Bodláka. Chystáme sa ich ísť pozrieť.

Určite sa po minulej sezóne obmenilo osadenstvo v stajni….

Po vlaňajšku odišla do chovu Malinka Moja. Majiteľka, pani Králová, ju dala pripustiť v Šajdíkovych Humencoch plemenníkom Move Your Vision (IRE).

V tréningu máme tento rok 20 koní. Tri dvojročiaky a jedna staršia kobylka ešte čakajú na registráciu. Tá staršia pricestovala z Maďarska, kde bola predvlani v tréningu u trénera Jozefa Rosivala. Potom sa zranila, rok stála vo výbehu u majiteľa a my sa ju teraz pokúšame vrátiť do dostihovej prevádzky. Pán Piskla má u nás dvojročiaka vlastného chovu, potomka Fortalezy (GER) a Amico Fritza (GER). Ide o typovo veľkého koňa, ktorý stále rastie. Netlačíme na neho a pracujeme s ním opatrne. Nepomenovaná hnedka po žrebcovi El Kabeir (USA) z aukcie v Newmarkete sa tiež ukazuje ako veľmi veľká kobyla. No vzhľadom na svoju výšku a vzhľad sa správa vyzreto a krásne cvála. Mala by to byť kobyla na dlhšie vzdialenosti. Na dráhu sa dostane v druhej polovici sezóny. Zo žrebčína Kobylany pred dvomi týždňami pricestovala Sally Lun – pateritná sestra Mooreen, z matky po Shamardal (USA). Je to veľmi pekná kobyla a podobá sa na Mooreen. Ako by jej z oka vypadla, len je trochu menšia.

Kde všade by tento rok mohli štartovať Vaše kone?

Na prekážkové štarty sa chystáme do Poľska do Wroclawi. S Vandualom určite do Pardubíc a ak Royal Gino potvrdí svoju kvalitu, uvažujeme o štartoch v Taliansku, možno aj vo Francúzsku. Rovinové kone skúsia svoje šťastie všade naokolo – v Čechách, Maďarsku, prípadne v Rakúsku, ak by sa behalo v Ebreichsdorfe.

Povedzte nám, ako Vás v stajni ovplyvnila súčasná kríza a čo si myslíte o vplyvoch na slovenský turf…

Tento rok to dúfam bude lepšie. Vlani sme cítili dosahy krízy na turf hlavne na začiatku a na konci sezóny. Všetko bolo neisté, začalo sa behať neskoro a nevedeli sme, či sa vôbec začne. My sme síce štartovali v Čechách, hneď na prvých možných pretekoch, ale doma to nevyzeralo dobre. Úprimne poviem, kebyže máme zažiť ešte jednu takúto sezónu, celý turf na Slovensku by bol v ohrození. Majitelia a všetci ľudia, ktorí pracujú pri koňoch, nemôžu žiť v neistote. To predsa nie je len tak, že majiteľ vlastní koňa, ale tu je potrebné zamestnávať stajníkov, pracovných jazdcov, kováčov, dodávateľov krmiva. Nie je to o tom, že si niekto kúpi koňa a ten behá a nebodaj zarába. Našťastie ja osobne som krízu až tak nepocítil, ani mojich majiteľov sa zatiaľ priveľmi nedotkla. Dokonca sa mi stalo, že za roky môjho trénovania – štvrtú sezónu, mám najviac dvojročných koní. Pätica z nich pochádza zo zahraničných dražieb. Podarilo sa mi dotiahnuť dvoch nových majiteľov a ďalší sa črtá. Príchodom staronového riaditeľa sa aj situácia s dostihmi hádam rapídne zlepší. Je vidieť, že závodisko má opäť svojho pána, že sa tu robí všetko pre kone a nie pre niečo iné. Pán Šurda je obrovský odborník a myslím si, že pokiaľ bude aj ministerstvo naklonené, dostihy na Slovensku budú fungovať. Je potrebné, aby sa behalo a aby bola dostihová prevádzka ako tak zastabilizovaná. Samozrejme s divákmi je to oveľa lepšie. Dúfam, že sa čoskoro vrátia do hľadiska. Je iné, keď sa kôň rúti do cieľovej roviny a pár tisíc ľudí povzbudzuje svojho miláčika alebo koníka, na ktorého vsadili. Môžem povedať, že na vlaňajšej Veľkej pardubickej to bolo bez divákov ako na pohrebe.

KONE V TRÉNINGU u Mariána Štangela podľa abecedného poradia stajní

Stajňa 7 Horse

GENTLEMAN JACK, 7bv (Fairlypi – Getaway)

Celkový počet štartov na rovine do 23.4.2021 – 30, víťazstvá – 7, umiestnenia – 13, zisk – 16 786 €

Gentleman Jack bol od dvoch rokov v tréningu u Jaroslava Líneka. Vlani sa v polovici sezóny ľahko zranil a majiteľ si ho zobral k sebe do výbehu. V polovici januára ho priviezol k nám. Tu sa zapojil do prípravy a výborne odtrénoval celú zimu. Ťažko sa mi zatiaľ posudzuje, nepoznám ho ešte tak dokonale. V prvom štarte sa mu nepodaril priebeh podľa predstáv. Lukáš Matuský s ním odskočil, zostal vpredu a ani pevnejšia dráha mu až tak nechutila. V každom prípade zostáva na rovinách.

KAPTAIN JOE, 5tmhd (Move Your Vision – Kalsha)

Celkový počet štartov na rovine do 23.4.2021 – 17, víťazstvá – 3, umiestnenia – 8, zisk – 6 983 €

Kaptain Joe nám robí veľkú radosť. Mal ťažkú trojročnú sezónu, počas ktorej napredoval a na konci aj vyhral. V Prahe sa mu podaril vynikajúci štart, v ktorom ho premohol len King Archie – niekdajší zimný favorit a jednotkový kôň. Tento rok sme začali v menších dostihoch. Zatiaľ sa koník rozbehal v sedle so žiakom Takácsom a ôsmeho mája sa predstaví buď v dvojke na dva kilometre alebo vo Veľkej májovej cene. Mal by ho jazdiť džokej Janáček. Koník je prihlásený do Veľkej ceny Slovenska na Turf-gala, ale uvidíme, ako sa mu bude dariť.

Stajňa AVT

BARCAKO (FR), 5rv (Saddex – Premiere Escale)

Celkový počet štartov na rovine do 23.4.2021 – 2, víťazstvá – 0, umiestnenia – 1, zisk – 100 €

Celkový počet štartov na prekážkach do 23.4.2021 – 4, víťazstvá – 0, umiestnenia – 0, zisk – 0 €

Barcako je veľký francúzsky kôň. Prišiel k nám ako trojročný. Bol neskorý, stihol len jeden štart. Našťastie má super majiteľov, ktorí mu dávajú čas a netlačia na výsledky. Budeme ho smerovať do Pardubíc. Rozbehal sa v Bratislave, kde sa s rýchlymi koňmi držal po posledný steeplechase skok. On je koňom na väčšie prekážky a dlhšie vzdialenosti, preto by sa mu mohlo v Pardubiciach páčiť. Otestujeme ho tam hneď 22. mája. Keď s ním všetko pôjde dobre, plánujeme štart v steeplechase pre päťročné kone na mítingu pri Veľkej pardubickej.

Lokotrans Slovakia

LISETA (FR), 2hda (Planteur – Waajida)

Liseta je pravou sestrou klasickej víťazky Wild Love, ktorá bola v tréningu u Václava Luku. Vlastná odchovankyňa pána Cvika sa na staršiu sestru veľmi podobá, len s rozdielom, že zatiaľ je menšia. Narodila sa až neskôr na jar, preto tipujem, že vybehne ku koncu sezóny. Veľmi sa mi páči. Dostane dostatok času a na rok to bude výborná kobyla do klasík. Čo sa týka dištančného optima, mala by byť míliarkou ako jej sestra. Zvládne teda vzdialenosť klasických dostihov.

KUBIK (FR), 4r (Air Chief Marshal – Mahiladipa)

Celkový počet štartov na rovine do 23.4.2021 – 4, víťazstvá – 1, umiestnenia – 0, zisk – 780 €

Kubík je zatiaľ takým nešťastníkom. Dostal sa ku nám ako dvojročný, predtým nebol veľmi trénovaný. Stihol ešte u nás jeden štart. Počas zimy pred klasickou sezónou sa perfektne pripravil. Myslel som si, že budem mať koňa do derby. V troch rokoch zahájil behanie v dostihoch v Moste, kde medzi staršími koňmi, ale v slabšej konkurencii, ľahko vyhral. Týždeň na to začal krívať. Na nohe nič nebolo vidieť, ale veterinár stanovil diagnózu a nariadil 6 mesiacov bez tréningu. Neskôr sa nám to nepozdávalo a iný veterinár nám potvrdil, že to bola zlá diagnóza. Kôň ale polovicu sezóny stratil a keďže záver minulého roka bol komplikovaný, ďalej sme ho už netrénovali. Teraz je skvelo pripravený. V prvom štarte mal smolu, neskontroloval som sedlanie a v priebehu sa mu posunulo sedlo.  Džokejka Silvia na ňom dostihy len odsedela, aby nespadla a nespravila kolíziu. V druhom štarte sme na neho posadili jazdca Zdena Šmidu, aj kvôli tomu, aby nám podľa svojich skúseností poradil s jeho dištančným optimom. Kôň toho nemá veľa nabehané, v práci sa javí ako vytrvalec, tak som zvedavý na názor džokeja. Kubikovi inak veríme a prihlásili sme ho na Turf-gala.

Mishel Style

SANDY ROSE (IRE), 2ra (Cappella Sansevero – Rangooned)

Polosestra kobyly Regina Mia vyzerá ako raná a rýchla kobyla. Sandy Rose má typický šprintérsky prejav.

MISHEL (IRE), 4r (Le Havre – Ebeyina)

Celkový počet štartov na rovine do 23.4.2021 – 2, víťazstvá – 0, umiestnenia – 0, zisk – 0 €

Mishela kupoval tréner Zdeno Koplík. Podľa pôvodu by mal stáť tak od 50 000 € nahor, stál však 2 500 €. Neskôr sme zistili prečo. Kôň mal operovaný pruh, aj koliku a ako dvojročný neštartoval. V troch rokoch stihol jeden štart. Majiteľka mu stále verí, že sa z neho podarí spraviť dostihový kôň. Pri prvom sezónnom štarte aspoň že nedobehol posledný. Teraz bude zase behať a uvidíme, či sa zlepší. V tréningu zlepšenie nastalo, tak nech to ešte ukáže v dostihoch.

REGINA MIA (IRE), 4ba (Outstrip – Rangooned)

Celkový počet štartov na rovine do 23.4.2021 – 11, víťazstvá – 3, umiestnenia – 5, zisk – 5 119 €

Reginu Miu sme minulý rok skúšali aj v dlhších dostihoch. V prvom štarte v Moste prišla pekným záverom druhá, medzi dobrými súpermi. V našej Jarnej cene kobýl sa jej nedarilo, pri dlhších dostihoch nám dvakrát začala krvácať. Preliečili sme ju a skrátili sme vzdialenosť. Do konca sezóny potom stihla dvakrát vyhrať. V Maďarsku v kvalitnom teste dobehla tretia, neďaleko od víťaza a s vysokou váhou. Tento rok bude behať iba krátke trate do 1 400 metrov.

LADY MAZIE (IRE), 5ra (Excelebration – Blessing Box)

Celkový počet štartov na rovine do 23.4.2021 – 11, víťazstvá – 2, umiestnenia – 7, zisk – 5 426 €

Lady Mazie prišla z Anglicka v zúboženom stave. Zo štvorkového – päťkového koňa sa nám ju podarilo dostať až do I. kategórie. V Maďarsku vyhrala na konci sezóny Elit kategóriu. Jej optimum je míľa. Postupne sa predstaví vo všetkých dobrých dostihoch okolo míle.

MPL Racing

YASMINIA (IRE), 3hda (Dawn Approach – Valbonne)

Celkový počet štartov na rovine do 23.4.2021 – 3, víťazstvá – 0, umiestnenia – 3, zisk – 830 €

Yasminia vlani predviedla dva veľmi dobré štarty. Tento rok zatiaľ pri prvom behaní sklamala. Mysleli sme si, že to bude oveľa lepšie. Skrátime jej vzdialenosť a uvidíme, či v ďalších dostihoch ukáže progres.

PATRICIUS (IRE), 3hd (Free Eagle – Soul Custody)

Celkový počet štartov na rovine do 23.4.2021 – 2, víťazstvá – 0, umiestnenia – 1, zisk – 105 €

Patricius má čisto vytrvalecký pôvod. Kupovali sme ho s tým, že to bude kôň do derby. Pri debute bol vlani štvrtý. Džokej Janáček potvrdil, že je to vytrvalec do derby. Potom sme ho zobrali na najväčšie dostihy dvojročiakov v Budapešti, ale tam mu to nešlo. Bol akýsi apatický, nebežalo mu to. Teraz začne od najnižších kategórií a uvidíme, či svoj obrovský potenciál naplní. Stále verím, že sa dostane do derby. Aj povahovo je zatiaľ hravým dieťaťom, nerozmýšľa o dostihoch. Veľkú jarnú cenu vynecháme, ale budeme radi, ak sa dostane do ďalších klasík.

Štangel Racing

SILVIUS (IRE), 2hd (French Navy – Glyndebourne)

SARAH LADY (IRE), 2hda (Time Test – Taws)

Silviusa sme kúpili na dražbe odstávčat spoločnosti Goffs v Írsku, Sarah Lady na aukcii ročiakov rovnakej spoločnosti. Silvius sa javí ako skorší kôň, je veľmi temperamentný a chtivý. Možno by sa mohol objaviť už v prvých dostihoch pre dvojročné kone. Sarah Lady je oproti nemu neskoršia. Niet sa čomu čudovať, aj jej matka vybehla až ako trojročná. U nej to hádam tak nebude, mohla by sa dostať na dráhu na konci sezóny. Oboch odhadujem ako budúcich vytrvalcov.

RUBYCHOP (FR), 7hdv (Captain Chop – Red Ballerina)

Celkový počet štartov na rovine do 23.4.2021 – 1, víťazstvá – 0, umiestnenia – 1, zisk – 210 €

Celkový počet štartov na prútených prekážkach do 23.4.2021 – 4, víťazstvá – 0, umiestnenia – 2, zisk – 570 €

Celkový počet štartov v steeplechase do 23.4.2021 – 11, víťazstvá – 1, umiestnenia – 8, zisk – 4 953 €

Rubychop je veľmi slušný prevádzkový kôň na štarty v Bratislave. Nevyhráva často, ale vždy sa mu niečo podarí. Vo väčších dostihoch je schopný sa triafať do tretieho miesta, málokedy odíde bez peňazí. Vyskúšame s ním štart vo Wroclawi 3.5., ale inak ho smerujeme najmä do Bratislavy a do Topoľčianok.

ROYAL GINO (GER), 8bv (It´s Gino – Royal Fong)

Celkový počet štartov na rovine do 23.4.2021 – 35, víťazstvá – 5, umiestnenia – 20, zisk – 48 435 €

Celkový počet štartov na prútených prekážkach do 23.4.2021 – 1, víťazstvá – 1, umiestnenia – 0, zisk – 1 300 €

Royal Gino sa k nám presťahoval z tréningu Jaroslava Líneka. Po minulej sezóne sme ho kúpili od pána Šimeka. Trénujeme ho do prekážok, na čo má vynikajúci talent. V prvú nedeľu debutoval v prútenkách a veľmi ľahko vyhral. Uvidíme, či zostane na prútených prekážkach. Druhý štart bude nasledovať v Poľsku, kde sa v lepších dostihoch pomeria s dobrými koňmi. Podľa výsledku s ním budeme smerovať buď do prúteniek v Taliansku alebo možno ho preorientujeme na krosy do Pardubíc.

VANDUAL, 13rv (Rainbows For Life – Viazma)

Celkový počet štartov na rovine do 23.4.2021 – 16, víťazstvá – 4, umiestnenia – 8, zisk – 16 090 €

Celkový počet štartov v steeplechase do 23.4.2021 – 22, víťazstvá – 3, umiestnenia – 13, zisk – 35 711 €

Vandual nám urobil veľmi veľkú radosť. Teraz ani neviem po koľkých rokoch sa vôbec slovenskému koňovi podarilo dobehnúť do cieľa Veľkej pardubickej a rovno prišiel tretí. Pre mňa osobne, aj pre celý slovenský turf, je to super výsledok. Tento rok by sme sa chceli vydať rovnakou cestou. Mal by absolvovať prvú kvalifikáciu 22.5., cez leto si odpočinie a potom sa bude intenzívne pripravovať na Veľkú pardubickú. To už by sme mali mať doma bazén, ktorý zaradíme do tréningového procesu. Vlani mu príprava v bazéne veľmi pasovala. Päť – šesť týždňov pred termínom pôjde do Pardubíc na nejaké dostihy pre výsledok, aby forma išla nahor. A keď všetko dobre dopadne, v októbri sa zase postaví na štart Veľkej pardubickej.