TELEFÓN: +421 2/624 11 504

E-MAIL:    info@zavodisko.sk

ADRESAStarohájska 29, 852 69 Bratislava, Slovenská republika

OTVORENÉ: Pon-Pia: 08 am-15:30 pm

Sledujte nás...
Image Alt

V kritickej dobe vydržia len najsilnejší

V kritickej dobe vydržia len najsilnejší

Tréner Jaroslav Brečka

Stredisko: Javorec

Personál: Peter Čekal, Ingrid Kaufmannová, Petra Chropúvková, Ivona Hladíková

Šampionáty 2020:

Roviny – 14 štartov, 1 víťazstvo, 1 umiestnenie, úspešnosť 7,14 %, zisk 835 €

Poradie v šampionáte trénerov 2020 – roviny: 26.

Prekážky – 14 štartov, 4 víťazstvá, 8 umiestnení, úspešnosť 28,57 %, zisk 6 535 €

Poradie v šampionáte trénerov 2020 – prekážky: 1.

Počet koní v tréningu (2r – 3r – 4r+): 13 (1 – 1 – 11)

Rozhovor s trénerom a džokejom v jednej osobe Jaroslavom Brečkom

Pochváľte sa, ako vyzerala zimná príprava a ako ste vylepšili podmienky na Javorci?

Zima na Javorci bola najlepšia, akú sme tu za dlhú dobu zažili. Tým myslím teploty a podmienky na prácu. S koňmi sa dalo trénovať celý čas, čo sa aj odrazilo na výsledkoch na začiatku sezóny. Teraz sa nám síce počasie kazí, ale už nás to v tréningu až tak neovplyvňuje. My sme mali vždy problém na jar, keď kone nestihli natrénovať dostatok rýchlosti. Tento rok sa nám to počas 5 týždňov podarilo. Mali sme pripravenú cvalovku, ktorá zostala suchá a mohli sme robiť. Teraz už máme iné podmienky, cvalovka zarastá trávou a my musíme meniť prostredie na prácu. Niekedy kone cválajú tam, inokedy mimo cvalovky, máme tu rôzne terény – hlbšie, aj tvrdšie. Takéto obmieňanie pre dostihového koňa nie je až tak dobré, ale musíme sa s tým naučiť žiť a pracovať. Nemáme milión na investíciu do dráhy s „all weather“ povrchom, ktorý by zostal rovnaký pri každom počasí. Čo sa týka nejakých noviniek v stredisku, sme radi, že máme aspoň tú cvalovú dráhu. Pretože ani tá tu dlho nebola. Keďže pripravujeme väčšinu koňov do skokov, staráme sa tu o veľa tréningových prekážok. Pripravili sme aj nové prekážky a opravili sme tie staré. Máme tu rôzne skoky – menšie, väčšie a tiež skoky, medzi ktorými môže kôň cválať a učiť sa skákať. Môžem povedať, že sme na sezónu nachystaní viac ako vlani.

Ako sa zmenilo osadenstvo v stajni?

Po minulej sezóne odišiel do dôchodku Valorous Influence. Pre jeho majiteľa teraz zháňam nového koňa, ktorý by bol vhodný do prekážok. Vlani sme zaradili do chovu Meny Bay, ale majiteľ, ktorý si ju zobral do chovu, nám ju vrátil. Bohužiaľ zrušil chov a my sme kobylu začali znovu pripravovať. V blízkej dobe sa objaví na tréningovej listine, pretože v príprave je už tak ďaleko, že sa môže vrátiť na dráhu. V práci sa javí, že už je dostatočne nachystaná. V poslednom tréningu si to už vypýtala. Je to poctivá bojovníčka. Podľa jej výkonnosti sa neskôr rozhodneme, na ktoré dostihy bude mať.

Prezraďte nám, v akom personálnom zložení teraz pracujete.

Musím sa veľmi pochváliť našim personálom. Mám už viac rokov skvelého zamestnanca a asistenta trénera Jozefa Čekala, ktorý mi pomáha. Keby som ho nemal, možno by som túto prácu už nerobil. Chodieva k nám bývalá amatérska jazdkyňa Ivona Hladíková, ktorá síce žije v Prahe, ale v Borskom Mikuláši má rodičov. Na víkendy sa vracia a nám pomáha s jazdením. Ingrid Kaufmannová sa stará hlavne o papiere, financie, faktúry, tiež je to úžasný človek, ktorý dokáže z nemožného možné. Pomáha nám a hlavne vodí kone aj priateľka Jožka Čekala Petra Chropúvková. Ja na týchto ľuďoch stojím ako tréner, nemať ich, ani to nemôžem robiť. Týchto päť ľudí sú piliere Quirinius Farm. Veľmi si ich vážim aj preto, že viem, že je veľký problém zohnať zodpovedných a kvalitných pracovníkov. Dnes sa nemôžeme obzrieť doľava či doprava a vidieť tam veľa nových ľudí, ktorí by sa dali zamestnať. Tréning prekážkových koní je ešte ťažší, ako rovinových, tí ľudia musia niečo vedieť a takých je málo. Druhá vec je, že celú našu prácu robíme na základe majiteľov, ktorí prežili krízu, a sú stále s nami. Platia svoje kone a my im môžeme kone pripravovať. Som veľmi vďačný za to, že svoju prácu môžeme stále vykonávať a zlepšovať sa, že majitelia kupujú lepšie kone a my ich môžeme trénovať. Dokonca niektorí majitelia aj vypomáhajú, napr. vodia kone na dostihoch.

Ako Vás ovplyvnili súčasné opatrenia a celá koronakríza?

My žijeme na samote, mimo obce a opatrenia sme až tak nepocítili. Vírus sa nám vyhýba, aj keď ja som kvôli koňom bol nútený cestovať. Absolvoval som vyše 50 testov a vždy v poriadku. Mal som obavu z majiteľov, či niekto nebude nútený skončiť, lebo aj výpadok dvoch – troch koní by sa u nás prejavil. Museli by sme meniť tréningy a pri ekonomických výpadkoch by sa to prejavilo na osadenstve. Toto v žiadnom prípade nechcem. Nechcel by som napr. Jožkovi krátiť výplatu. Môžem povedať, že to by som to tu radšej celé zrušil a prepustil ho. Bez dobrých zamestnancov by som už trénovanie koní nerobil. Viem, aké to bolo, keď som skoro sám aj na 16 koní alebo keď mi vypomáhali synovia. Už by som to viackrát nerobil a nešiel do toho rizika. V tejto kritickej dobe sa prejaví sila majiteľov, aby nás podržali. Pokiaľ nebudú kone a bude ich stále menej a menej, budeme musieť skončiť. Chcel by som veľmi poďakovať všetkým svojim majiteľom, ktorí nás v zlej dobe podržali, nezutekali a nezložili zbrane. Tým pádom môžeme aj my ďalej robiť svoju prácu. Ďakujem za to, že môžem ďalej trénovať a jazdiť. V kritickej dobe vydržia len najsilnejší.

KONE V TRÉNINGU u Jaroslava Brečku podľa abecedného poradia stajní

DS Millennium

EL CANDELON (FR), 4hdv (Elvstroem – Maria Candela)

Celkový počet štartov v prútených prekážkach do 7.5.2021 – 2, víťazstvá – 0, umiestnenia – 0, zisk – 0 €

El Candelon bol problematický kôň. Mali sme problémy týkajúce sa telesnej hmotnosti, aj svaloviny. No už sa dáva do poriadku, pracuje a napreduje. Býval to kôň bez duše, u ktorého sme museli najprv popracovať na psychike. Teraz si už uvedomil, čo dokáže a rýchlo sa zlepšuje. Začne v Pardubiciach a inde ani nebude behať. Je to veľký a ťažký kôň, preto miluje mäkkú podkládku. Pôjde do dostihov pre štvorročné kone.

MORNING PRINCESS (GB), 4 (Kendargent – Morning Dust)

Celkový počet štartov na rovine do 7.5.2021 – 2, víťazstvá – 0, umiestnenia – 0, zisk – 0 €

Morning Princess zatiaľ pripravujeme do rovinových dostihov. Minulý rok to s ňou bol ako skok do tmy. Uvidíme, čo sa u nej zmenilo. Je to poctivá kobylka, ktorá síce nemá listed či jednotkovú výkonnosť, možno ani dvojkovú, ale je veľmi vytrvalá. Vyhovujú jej trate od 2 400 metrov vyššie. Možno vo vytrvaleckých dostihoch ešte niečo ukáže, aj v lepších kategóriách. Má trochu problémy so štartovacími boxami, nevie sa v nich upokojiť a zmestiť do kože. To ale trvá len 15 – 20 sekúnd, potom je pokojnejšia. Nie je to zas také, že v boxoch je zlá a potom nepodá výkon. Ona vie vyskočiť a ísť naplno. Začneme niekde od IV. kategórie a uvidíme, akú triedu predvedie. Najlepšie by boli pre ňu bumpery, ale tam sa nezmestí. Keď nebude zvládať roviny, pôjde do prekážok alebo do chovu.

MR ZURU (IRE), 7hdv (Famous Name – Mascara)

Celkový počet štartov na rovine do 7.5.2021 (v slovenskom tréningu) – 8, víťazstvá – 0, umiestnenia – 3, zisk – 2 920 €

Celkový počet štartov v prútených prekážkach do 7.5.2021 – 5, víťazstvá – 1, umiestnenia – 3, zisk – 2 020 €

Celkový počet štartov v steeplechase do 7.5.2021 – 1, víťazstvá – 0, umiestnenia – 1, zisk – 485 €

Mr Zuru už predviedol, že vie utekať. Pomaly zosilnieva a každý rok sa zlepšuje. Nie je to skokové zlepšenie, skôr kontinuálne vždy o jeden stupeň či krok dopredu. Po štarte v Bratislave bol na tom s váhou veľmi dobre a môže znovu behať. Keď zvládne ďalší štart, uvažujeme o štarte v zahraničí. Možno pocestuje do Merana. Teraz nám len vadí, že dosť prší. Ak bude príliš mäkko, koníkovi sa nebude chcieť. Zaradí nulu a je hotovo.

KAISERWALZER (GER), 8tmhdv (Wiener Walzer – Kaiserblmchen)

Celkový počet štartov na rovine do 7.5.2021 – 18, víťazstvá – 2, umiestnenia – 7, zisk – 4 380 €

Celkový počet štartov v prútených prekážkach do 7.5.2021 – 2, víťazstvá – 0, umiestnenia – 1, zisk – 135 €

Celkový počet štartov v steeplechase do 7.5.2021 – 15, víťazstvá – 1, umiestnenia – 7, zisk – 4 467 €

Kaiserwalzera smerujeme do Pardubíc. Na prvom mítingu pobeží III. kategóriu na 4 400 metrov a potom kvalifikáciu. Podľa výkonov sa rozhodneme, či sa budeme pokúšať o Veľkú pardubickú.

MPL Racing

WILL POWER (GER), 4rv (Ruler Of The World – Welcome)

Celkový počet štartov na rovine do 7.5.2021 (v slovenskom tréningu) – 0, víťazstvá – 0, umiestnenia – 0, zisk – 0 €

Mal problém so šľachami, čo sa môže prejaviť na rýchlosti. Vieme, že máme dobrého koňa, ale či to bude stačiť na rovinové dostihy, nám povie džokej. Will Power nie je v optimálnej forme, ani v prvých dostihoch nepôjde naplno. Chceme hlavne vedieť, či má šancu pokračovať ďalej ako rovinový kôň.

FORT RYAN, 7hdv (Ryan – Fortaleza)

Celkový počet štartov na rovine do 7.5.2021 – 20, víťazstvá – 1, umiestnenia – 13, zisk – 4 480 €

Celkový počet štartov v prútených prekážkach do 7.5.2021 – 2, víťazstvá – 0, umiestnenia – 0, zisk –0 €

Celkový počet štartov v steeplechase do 7.5.2021 – 5, víťazstvá – 1, umiestnenia – 3, zisk – 1 464 €

Fort Ryan má rád mäkkú dráhu. Preto výsledok z prvej nedele nebol relevantný. V Pardubiciach sa behá až 22. mája a to je neskoro. Prebehne sa znovu v Bratislave. Je to silný kôň, ktorý bez dostihov nedokáže poriadne zhodiť kilá. Musí behať tréningové dostihy. Ponesie vysokú váhu, ale to nevadí. Len tá mäkká pôda by pomohla.

MANOLLO (GB), 7hdv (Milan – Wyldello)

Celkový počet štartov na rovine do 7.5.2021 – 2, víťazstvá – 0, umiestnenia – 0, zisk – 0 €

Celkový počet štartov v prútených prekážkach do 7.5.2021 – 3, víťazstvá – 9, umiestnenia – 1, zisk – 205 €

Manollo spravil v príprave obrovský skok. Pomohli mu zimné vychádzky, keď chodieval krokom po horách na šesť až osem hodín. Vyrovnal si koordináciu, pretože ľavú stranu mal slabšiu ako pravú. Bol problematický hlavne v tom, že sa nevie vpratať do kože. Potrebuje sa usadiť. Pri výkone potom zle dýcha a jeho džokej musí len ticho sedieť. Vtedy dokáže podať výkon. Keď nás džokej pri štarte poslúchne, mal by sa predviesť v dobrom svetle.

MEDICI (USA), 8r (Curlin – Mrs Williams)

Celkový počet štartov na rovine do 7.5.2021 – 14, víťazstvá – 3, umiestnenia – 5, zisk – 27 828 €

Celkový počet štartov v prútených prekážkach do 7.5.2021 – 9, víťazstvá – 4, umiestnenia – 5, zisk – 7 410 €

Celkový počet štartov v steeplechase do 7.5.2021 – 1, víťazstvá – 0, umiestnenia – 1, zisk – 275 €

Medici zostane pri dostihoch v Bratislave. Stále však nepodáva výkony, na ktoré má. Zostal žrebcom, ale to nie je problém, nemá ostrú povahu a ani sa nepozerá po kobylách. On je len veľmi náladový a keď sa mu nechce utekať, nepobeží. Na druhej strane, aj keď nechce podať výkon, podarí sa mu dobehnúť druhému či tretiemu… Keby v dostihoch zapol, mohol by byť excelentný. Hľadáme možnosti, ako to s ním spraviť, aby ho dostihy bavili. Skúmame to v príprave, skúšame rôzne variácie tréningu, naťahujeme časy… jednoducho varíme taký guláš. Zdá sa mi, že koník je na tom teraz lepšie ako pred prvým štartom. To síce môžeme tvrdiť, ale bohužiaľ stačí, keď si kôň povie, že sa mu nechce.

BUMBLEBEE (FR), 8hdv (Fastnet Rock – Buttonhole)

Celkový počet štartov na rovine do 7.5.2021 – 23, víťazstvá – 4, umiestnenia – 10, zisk – 7 105 €

Celkový počet štartov v prútených prekážkach do 7.5.2021 – 1, víťazstvá – 0, umiestnenia – 1, zisk – 155 €

Bumblebee mal zdravotné problémy. Momentálne sa nám zranil, kopol si do nohy pri skoku. Plánovali sme štart v prútenkách, no bohužiaľ musí stáť. Uvidíme o 2-3 týždne, čo s jeho zranením. Pri prvom sezónnom štarte bolo dosť tvrdo a on ako bahnový kôň to nemá rád. Myslím si, že s jeho preferenciou podkladu dráhy budú pre neho vhodné Pardubice.

STAR (GER), 10bv (Sternkőnig – St. Aye)

Celkový počet štartov na rovine do 7.5.2021 – 18, víťazstvá – 6, umiestnenia – 5, zisk – 12 820 €

Celkový počet štartov v prútených prekážkach do 7.5.2021 – 3, víťazstvá – 2, umiestnenia – 1, zisk – 3 675 €

Celkový počet štartov v steeplechase do 7.5.2021 – 6, víťazstvá – 1, umiestnenia – 2, zisk – 2 445 €

Star utekal v prvých dostihoch na 90 percent. Teraz s ním máme dva plány a jedným z nich je štart v Pardubiciach na 4 800 metrov. Koník je v poriadku, je starší a tým aj rozumnejší. Má výborné predpoklady na to, aby prestál aj dlhšie trate. Možno ho potom v Pardubiciach otestujeme na 5 200 metrov, následne aj v kvalifikácii. Ak by túto cestu dobre zvládol, môžeme ho prihlásiť do Veľkej pardubickej. Ak nie, vyskúšali by sme to o rok.

Quirinus Farm

ANKAA (FR), 7tmhda (Anabaa Blue – Kalawa)

Celkový počet štartov na rovine do 7.5.2021 – 1, víťazstvá – 0, umiestnenia – 0, zisk – 0 €

Celkový počet štartov v prútených prekážkach do 7.5.2021 – 5, víťazstvá – 1, umiestnenia – 2, zisk – 1 640 €

Ankaa má obrovské problémy s váhou. Nedokážeme ju nakŕmiť. Má spravené zuby, vyšetrený žalúdok, všetko sme prepátrali a na nič sme nedošli. Proste jej nechutí. Ani rôzne druhy krmiva to nespravili. Až mesiac a pol dozadu sa mi zdalo, že začala žrať trochu lepšie a aj priberať. Taktiež sa ustálila psychicky. Keď je problémom hlava, aj žalúdok, tak je to veľmi zlé. Uvidíme, či sa to odrazí v dostihoch. Nechceme jej ublížiť, lebo je to veľmi výkonná kobyla s pekným cvalom.

Rebeca Racing

HARLEY QUINN, 2tmhda (Amico Fritz – Hattrick)

Dvojročná kobyla od pána Madarása stála dva – tri mesiace u pani Kubovičovej. Potom prešla k nám. V práci nemá problémy týkajúce sa tréningu, ale skôr výchovy. Už sa to však zlepšuje, začína poslúchať a hneď sú aj výkony lepšie. Veľmi sa tešíme, keď vybehne.

PRINCESS PACI, 3ra (Egerton – Pelegrina)

Princess Paci stratila celý jeden rok prípravy ako dvojročná. Väčšie práce ešte nezvláda a bude jej to chvíľu trvať, kým niečo natrénuje. Má tri roky, ale každá väčšia práca jej berie váhu a musí sa potom vracať znovu na začiatok. Zatiaľ nemáme plány s dostihmi. Minimálne dva – tri mesiace potrvá, kým sa dostane do kondície. Stratený rok v tréningu sa veľmi prejavuje. Možno sa konečne preberie a prestane po práci chudnúť ako doteraz. Všetko je o tom, ako to jej organizmus zvláda. Dozretá a dospelá je, ale výkony nepodáva.