TELEFÓN: +421 2/624 11 504

E-MAIL:    info@zavodisko.sk

ADRESAStarohájska 29, 852 69 Bratislava, Slovenská republika

OTVORENÉ: Pon-Pia: 08 am-15:30 pm

Sledujte nás...
Image Alt

Posledná klasika zostala doma

Posledná klasika zostala doma

Dostihový míting v nedeľu 26. septembra ponúkol pestré, desať-chodové menu, hneď s niekoľkými turfovými lahôdkami. Hlavným bodom programu bola záverečná a najdlhšia klasika, 28. Slovenský St. Leger DRAG CONSULTING s.r.o., ktorý doplnili Cena zimnej kráľovnej, Veľká starohájska steeplechase a Prútenky šampiónov. Po ôsmich rokoch sa do Bratislavy vrátili aj klusáky, dve zápolenia v sulkách boli spomienkou na významné osobnosti klusáckeho športu na Slovensku: Juraja Deáka a Imricha Alkéra.


Poslednou slovenskou klasikou, ktorú vyhral reprezentant domácej stajne, bolo Slovenské derby 2017 s víťaznou Zorianou. Vyše štvorročné čakanie ukončil až  BESTHON, prekvapivý víťaz 28. Slovenského St. Leger DRAG CONSULTING s.r.o., (rovina Listed, 2800 m, 3rkž, 20 000 €). Na štart tradičnej „dlhej smrti“ sa postavila len šestica vytrvalcov a top-favoritom bol aj podľa tipujúcich s kvórou 1,6:1 nastupujúci DIONIS z českej stajne Lokotrans, v predchádzajúcich štartoch štvrtý v Slovenskom derby a druhý v českom St. Leger. Od tohto tempára sa očakával aktívny priebeh zo špice, čo sa aj do bodky naplnilo. Džokej Jiří Palík režíroval dostihy, v oblúku pred cieľovou rovinou nasadil k trháku a do záverečnej štvorstovky si priviezol sľubný náskok. Výborným výkonom sa však prezentovala slovenská dvojica BESTHON (dž. M. Laube) a CAPE CROWN (dž. Z. Šmida). Napokon z chvosta balíka mocne finišujúci Cape Crown o krk nestačil na predsa len o niečo aktívnejšie odjazdeného BESTHONA (po Intello). Ten pritom do dostihov nastupoval ako najväčší outsider s kvótou 10,8:1. Prekvapenie a obrovská radosť zavládla aj vo víťaznom realizačnom tíme stajne Vimar majiteľa Pavla Vigaša, pre ktorého sa tak trochu rozpačitá sezóna s doteraz jediným víťazstvom v senickej IV. kategórii predsa len končí happy endom. Jeden z najstabilnejších subjektov na slovenskej dostihovej scéne, ktorý sa okrem dostihov venuje aj chovu anglického plnokrvníka, si za trpezlivosť takýto úspech istotne zaslúži. Premiérový klasický vavrín pred Besthonom získala pre oranžovo-zelených FIORHEAD v Jarnej cene kobýl 2014.

Najdôležitejší test sezóny pre dvojročné kobyly, 29. Cena zimnej kráľovnej (I. kat., 1600 m, 8000 €), suverénne ovládla reprezentantka stajne MPL Racing majiteľa Miroslava Pisklu STRATOSFERIC, ktorú trénuje v Bratislave Marián Štangel a odjazdil ju Jaroslav Línek. Slovenská nádej do budúcoročných klasických testov triumfovala ľahko o 4 1/4 dĺžky.


Najvýznamnejšie prekážkové zápolenie sezóny – 46. Veľká starohájska steeplechase spoločnosti BRUDA (4500 m, 6000 €) stratilo pred štartom horúceho favorita Fisrt of All, pre zranenie jeho jazdca Marka Stromského. Pozornosť tipujúcich sa tak obrátila na dvojicu zverencov Jaroslava Brečku, z ktorých preferovanejším bol MR ZURU (1,6:1), dvojnásobný tohtoročný víťaz bratislavských steeplechase. Jeho tréningový kolega FORT RYAN odskakoval s kvótou 3:1, ale v cieli bolo poradie opačné. Poctivé tempo väčšinu z 4500-metrovej porcie diktoval MR ZURU vedený dž. J. Odložilom, ale záverečné stovky metrov patrili FORT RYANOVI, ktorého navigoval jeden z najskúsenejších českých jazdcov dž. Jaroslav Myška. Výrok rozhodcov znel: zadržane ďaleko. Za druhým MR ZURU dostihy dokončil už len šuriansky BUCK´S D´ANNO s dž. Martinom Cagáňom.

V 39. Prútenkách šampiónov spoločnosti DANFOSS (3800 m, 5000 €) sa po škrte Dominique z rovnakého dôvodu ako v prípade First of All najviac verilo 11-ročnej MENY BAY, víťazke edície 2018. Po bezchybnom taktickom výkone sa ale z triumfu napokon tešil OPTION BE, ktorého odjazdil jeho majiteľ a tréner v jednej osobe Petr Tůma.

Galéria ©Karel Němec