TELEFÓN: +421 2/624 11 504

E-MAIL:    info@zavodisko.sk

ADRESAStarohájska 29, 852 69 Bratislava, Slovenská republika

OTVORENÉ: Pon-Pia: 08 am-15:30 pm

Sledujte nás...
Image Alt

Rabbit Red Jazz víťazom Slovenského derby

Rabbit Red Jazz víťazom Slovenského derby

Strohý titulok síce vystihuje výsledok, zďaleka nie však všetky okolnosti, ktoré sprevádzali dostihový deň až do momentu, kedy víťaz derby preťal cieľovú pásku. V poradí 29. ročník Slovenského derby (rovina Gd-3, 2400 m, základná dotácia 40 000 € plus 10 000 € majiteľské prémie) sa na bratislavskom závodisku konal opäť v tradičnom júlovom termíne (po minuloročnej covidovej sezóne už nič nie je také samozrejmé, ako kedysi) a divákom, ktorí zavítali do Starého hája, pripravil nezabudnuteľné zážitky. A to nielen vďaka výkonom koní na dráhe…

 

Ticho pred búrkou

Rámcový program sviatočného turfového popoludnia priebiehal bez väčších prekvapení a vzruchov. Slovenské farby na úvod víťazne navnadili SANDY ROSE (po Capella Sansevero) v Cene Muscatita (III. kat. pre 2-ročné kone na 1200 m) a DATTHIREY (po Outstrip) suverénne triumfujúca v Cene Mysa (II. kat., 3-ročné a staršie, 1000 m). Jazdeckí premianti úvodných dvoch dostihov Václav Janáček a Jaroslav Línek boli hlavnými protagonistami aj tretieho zápolenia, 28. Zlatého pohára Raiffeisen Bank International (I. kat., 4r+, 2600 m, 8000 €). Sedemnásobný španielsky džokej-šampión Janáček sa posadil do sedla favorizovaného Grigri de Lancray, s ktorým pred troma týždňami vyhral štart-cieľ českú analógiu, teda Zlatý pohár počas pražského derby-dňa. Línek, ktorý má na svojom konte šesť šampiónskych titulov na Slovensku, viedol ryšiaka Carlo Biraghi. Táto dvojica na Turf-gala vo Veľkej cene Slovenska finišovala na štvrtej priečke. Matematika tento raz zafungovala, a CARLO BIRAGHI (po Galileo), ktorý má známku v oficiálnom hendikepe o 1,5 kg vyššiu ako Grigri de Lancray, zvíťazil o 1 ¼ dĺžky.

Trojročiak, ktorý nedisponuje vytrvalosťou na štart v „modrej stuhe“, ale je dostatočne triedový na jednotkovú spoločnosť, má alternatívu v podobe Bratislavskej míle (I. kat., 1600 m, 8000 €). Takým koňom je tento rok reprezentant stajne MPL Racing Adriano, do ktorého sedla vysadol najskúsenejší aktívny český džokej Jiří Palík (47 rokov, na konte 860 víťazstiev). Tohtoročná 38. edícia Bratislavskej míle s podporou Raiffeisen Bank International však mala na štarte aj „najskúsenejšieho aktívneho českého koňa“, už 9-ročného IDEAL APPROACH (po Bushranger), dvojnásobného víťaza týchto dostihov (edície 2017 a 2018). Ten svojou obvyklou taktikou štart-cieľ s podporou džokeja Martina Laubeho opäť nedal nikomu šancu a o pol dĺžky odrazil aj útok Adriana.

Slávnu neistotu turfu na vlastnej koži pocítila favoritka 28. Ceny Pat´s Music Raiffeisen Bank International (rovina I. kat., 3+kobyly, 2000 m, 8000 €) Zariyannka, ktorá podľa predvedených foriem z minulých vystúpení nemala nájsť v desaťčlennom poli rovnocennú súperku. Opak bol však pravdou a prsty v tom má opäť Václav Janáček, ktorý s druhou favoritkou MO MY DREAM (po Martillo) dostihy odvodil a v závere odolal neskorému náporu Zariyannky, v ktorej sedle Radek Koplík môže spytovať svedomie.

 

Čakanie v daždi

Tri razy po sebe sa nieslo Starým hájom „Kde domov můj“ a tí, ktorí by si viac želali „Nad Tatrou sa blýska“ zrejme netušili, ako rýchlo sa ich prianie vyplní. Olovená obloha a silnejúci vietor postupne naplnili zlú predtuchu organizátorov, nervózne sledujúcich radar SHMÚ. Takmer okamžite po odovzdaní cien víťazom Bratislavskej míle sa strhol lejak, ktorý odsunul štart najdôležitejších dostihov roka o pol hodinu. Po vynútenej prestávke vybehlo na dráhu, zmenenú z „pružnej“ na „mäkkú“ desať trojročných žrebcov. Ako favorit 29. Slovenského derby Raiffeisen Bank International (Gd-3, 2400 m, 40 000 € plus 10 000 € majiteľských prémií) odskočil  s kvótou 2,4:1 víťaz lokálnej predskúšky, Starohájskeho kritéria na Turf-gala, a štvrtý z Českého derby Rex of Thunder zo Stáje Březová. Zo sedla ho podporoval jeho stály partner, Slovák dlhodobo pôsobiaci na Morave, Michal Demo. Druhou voľbou tipujúcich bol v Bratislave udomácnený Petarda z českej stajne Dr. Charvát, ktorý suverénne zvíťazil v klasickej Veľkej jarnej cene, ale v Starohájskom kritériu strácal na Rex of Thundera 2 ¾ dĺžky. Dvojicu zverencov nasedlala najúspešnejšia domáca trénerka v „modrej stuhe“ Zuzana Kubovičová (má v zbierke tri vavrínové vence) a tipujúci z nich možno trochu prekvapivo preferovali Besthona, keďže Monsieur disponoval vytrvaleckejším rodokmeňom. S víťaznou kvótou pod 10 ešte odštartoval jeden z dvoch reprezentantov stajne Lokotrans Abrams Creek, ktorý si len pred dvoma týždňami doviezol z ďalekého Hamburgu výborné tretie miesto z ultravytrvaleckého testu na 3200 metrov.

 

Obrovská radosť Allana Petrlíka

Dve tretiny z derby-porcie 2400 metrov odvodil zverenec Václava Chaloupku Machinos, no v oblúku pred cieľovou rovinou mu došli sily a finále prenechal iným. Výborne si počínal favorizovaný Rex of Thunder, no v rovnako nádejnej pozícii sa po zatočení do záverečnej štvorstovky ocitol aj nenápadný Rabbit Red Jazz v sedle s Tomášom Lukáškom. Do súboja o najvyššie pocty v závere silným finišom prehovoril aj Abrams Creek, no už bolo neskoro. RABBIT RED JAZZ (po Red Jazz) svoje prvenstvo uhájil o krk, na Rex of Thundera zostala 2 ¼ dĺžky vzdialená bronzová priečka. Víťazný Rabbit Red Jazz je zverencom trénera Allana Petrlíka, bývalého mimoriadne úspešného jazdca a dnes už štvornásobného českého trénerského šampióna, ktorý je synom legendárneho šamorínskeho kouča Harryho Petrlíka staršieho. Po dobehu neskrýval obrovské emócie, ktoré k derby jednoducho patria! Veď väčšine trénerov sa nikdy nepodarí siahnuť na vavrínový veniec s modrou stuhou a Petrlíkovi sa to v Bratislave podarilo už po druhý raz. Prvým laureátom s jeho trénerskou pečaťou bol v sezóne 2014 Love Me, takisto zo stajne Rabbit Trhový Štěpánov. Majiteľom subjektu, ktorý je na turfovej scéne už od roku 2006, je agropodnikateľ Ing. Zdeněk Jandejsek, držiteľ prestížneho ocenenia Podnikateľ roka v ČR 2001 a v rokoch 2017-2020 prezident Agrárnej komory ČR. Víťazný džokej Tomáš Lukášek je jedným z najrešpektovanejších českých jazdcov súčasnosti, svetobežník, ktorý obrovské úspechy pozbieral v Poľsku, ale napríklad aj v exotickom Katare. Pre portál turfsport.sk do dobehu prezradil: „Aby som pravdu povedal, ani sa mi do toho počasia nechcelo, ale mal som pocit, že to je možnosť pri ktorej by Jazz mohol podať ten najlepší výkon, alebo skôr, že by to tých lepších súperov mohlo spomaliť a to vlastne vyšlo. Priebeh sme mali úplne ideálny, všetko vyšlo prakticky tak, ako sme si s Allanom povedali pred dostihmi. Vyhrať derby je vždy niečo výnimočné a vyhrať ho pre strýka mojej manželky je niečo naviac a som za to rád. Jazz je veľmi kľudný kôň, ktorý je na jazdenie jednoduchý. Je skôr lenivý a nikam sa neženie. Dnes akceleroval domov a pri tak náročných podmienkach som musel použiť viac podpory ako bolo vhodné. Bolo to moje siedme derby a asi jediné, ktoré si už nepustím. Môj výkon zďaleka nezodpovedal tomu, ako by som mal jazdiť,“ dodal, sypúc si popol na hlavu za 10 úderov bičíkom, čo už je naozaj silná káva.

FOTOGALÉRIA © ZENON KISZA