TELEFÓN: +421 2/624 11 504

E-MAIL:    info@zavodisko.sk

ADRESAStarohájska 29, 852 69 Bratislava, Slovenská republika

OTVORENÉ: Pon-Pia: 08 am-15:30 pm

Sledujte nás...
Image Alt

Derby pred prázdnymi tribúnami pre Troop Commandera

Derby pred prázdnymi tribúnami pre Troop Commandera

Derby, alebo dostihy o „modrú stuhu“, majú slovenskí turfmani už 27 rokov spojené s letným termínom v polovici júla. Tento rok sa ale najlepší trojroční vytrvalci dostali k slovu až začiatkom októbra a kvôli zhoršujúcim sa číslam pandémie koronavírusu ešte päť dní pred dostihmi nebolo jasné, či sa vôbec bude môcť tento najvýznamnejší deň celej sezóny uskutočniť. Napokon, aj vďaka spoločnému diplomatickému úsiliu Závodiska, š.p. a Slovenského zväzu chovateľov anglického plnokrvníka, ale najmä pod tlakom iných športových zväzov, kompetentní
povolili organizovanie hromadných podujatí. Síce bez obecenstva, ale pred kamerami RTVS, sa tak okrem 28. ročníka Slovenského derby odbehlo aj ďalších sedem zápolení, vrátane troch testov najvyššej kategórie.
V rámcovom programe sa darilo slovenským koňom. 37. Bratislavskú míľu spoločnosti VETIS (I. kat, 1600 m) suverénne ovládol RYONY zo stajne EKOLS Skalica, ktorého tréner Jaroslav Línek nasedlal Tomášovi Lukáškovi. Hnedák pripravil prvú prehru v tejto sezóne pri troch predchádzajúcich štartoch nezolanej Tularke (dž. D. Liška). V 27. Zlatom pohári John Deere (I. kat., 2400 m) nedalo domáce kvarteto šancu zahraničným účastníkom. Po aktívnom priebehu dokázal v cieľovej rovine ešte akcelerovať vlani štvrtý zo Slovenského derby BOLTHORN,
na ktorého nestačili druhá O´ffensive a tretí Royal Gino. Víťazného zverenca Jozefa Chodúra zo stajne Caruso viedol Tomáš Lukášek.
Početné pole desiatich dvojročných kobýl sa stretlo v 28. Cene zimnej kráľovnej spoločnosti AGROSERVIS (I. kat., 1600 m). Bratislavskú neporaziteľnosť si pri druhom štarte v Starom háji udržala DEVOIR RIEN zo stajne bývalého prezidenta českého Jockey Clubu Dr. Jiřího Charváta. Viedol ju džokej Jan Verner, ktorý sa práve s Lukáškom delí o prvú priečku aktuálneho rebríčka jazdcov v Českej republike.
Krátko po 16-tej hodine naplnila paddock jedenástka účastníkov 28. Slovenského derby (Listed, 2400 m), ktorí ale defilovali pred prázdnym hľadiskom. Kvalitu štartového poľa tak mohli oceniť aspoň prítomní členovia realizačných tímov a diváci doma u televíznych obrazoviek. A bolo sa veru na čo pozerať. Nechýbali medailisti z Českého derby: druhá Vivienne Wells a súčasne tretí Francimor s Troop Commanderom, víťazka Slovenských Oaks Barthesa, aj druhá z tohto testu Agata Christie. Škoda len absencie najlepšieho slovenského trojročiaka Opasana.
Napriek tomu mal jeho tréner Jozef Chodúr na štarte dvojicu zverencov, okrem Agaty Christie ešte Apolona, považovaného za tajný tip. To sa napokon aj dokonale potvrdilo, keď ryšiak zo stajne Euroframe-Váňová SK pod dž. Jarom Línkom v cieľovej rovine dlho vyzeral veľmi dobre, na napokon sa musel skloniť pred dvojicou súperov. Z nemeckého Hannoveru pricestovala Vivienne Wells a vedená stabilným džokejom Alexandrom Pietschom (inak nemeckým šampiónom 2015) dosiahla už po tretí raz „len“ na druhé miesto v klasike (po českých Oaks a Derby). Hrdinom okamihu sa tak stal džokej Zdenko Šmida, ktorý k víťazstvu doviedol TROOP COMMANDERA. A to napriek tomu, že mu 100 metrov pred cieľom vypadol bičík. Z víťazstva sa tak tešil navlas rovnaký realizačný tím ako minulý rok s Arcturusom: moravská stajňa Meridian manželov Poledníkovcov, tréner František Holčák a slovenský džokejský matador. Niečo také sa v histórii Slovenského derby podarilo po prvý raz. Nielen vďaka tejto zaujímavosti sa na „tiché“ derby 2020 určite nezabudne.