TELEFÓN: +421 2/624 11 504

E-MAIL:    info@zavodisko.sk

ADRESAStarohájska 29, 852 69 Bratislava, Slovenská republika

OTVORENÉ: Pon-Pia: 08 am-15:30 pm

Sledujte nás...
Image Alt

Ohlasy po Turf-gala

Ohlasy po Turf-gala

Veľkú cenu Slovenska ovládol Opasan zo stajne BORMANN

Majiteľ René Borovský

Je to pre nás zatiaľ najväčší úspech v tejto sezóne. Veľmi sa tešíme, že Opasan premohol takto silnú konkurenciu. Priebeh mal lepší ako naposledy, len v závere som sa trošku zľakol, keď v posledných 10 metroch zvoľnil. Ale džokej potvrdil, že kôň išiel v pohode, no musel ho trochu zrovnať. Teraz mu budeme hľadať dostihy vonku, v Taliansku alebo vo Francúzsku. Uvidíme, ako sa dohodneme s trénerom.

Tréner Jozef Chodúr

Dostihy som prežíval v pokoji, v zasadačke pri vážnici. Videl som ich celé na monitore. Pozdávalo sa mi to už od štartu, Opasan si našiel dobré miesto pri bariére, bol blízko špice. Ako sme si povedali, tak sa aj stalo. Len sa mi zdalo, že bol trošku viac hektický ako zvyčajne. Ale vo finiši predviedol to svoje. Na trati 2400 metrov v Bratislave je pre jazdca a koňa viacero nástrah, musí prejsť cez tri oblúky, čo nie je úplne bežné. Sú to väčšie nervy, ale podarilo sa to.

Džokej Radek Koplík

Mal som výborný priebeh. Podarilo sa mi skryť sa za kone, ako som chcel. Jediný problém nastal v cieľovej rovine, kde som musel Opasana vyrovnať, aby nepoškodil niekoho iného nerovnou jazdou. Potom to pre mňa bolo jednoduché víťazstvo.

V Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa presadil Jir Sun zo stajne LOKOTRANS

Majiteľ Karel Jalový

Pocity mám teraz radostné, ale v priebehu dostihov veľmi radostné neboli. Keď som videl Matella, ktorý sa zotavuje zo zranenia a behá po ročnej pauze, pred oblúkom na poslednom mieste a Jir Suna len tesne pred ním, nebolo mi dobre. Táto trieda koní bola úplne iná, s akou sa stretol doteraz. Ale je to borec, dokázal všetkých predbehnúť aj z predposledného miesta. Videli sme, že mu stačí aj 300 metrová rovina. Či sa vrátime do Ceny Mysa, ešte neviem. Máme plány štartovať v zahraničí, možno vo Francúzsku a to sa trošičku bije s termínmi. Ale možno nájdeme priestor a po porade s trénerom by pri slovenskom derby behať mohol.

Tréner Ľuboš Urbánek

Dostihy som sledoval na mobile v Merane. Prežíval som ich infarktovo 😊, Jir Sun mal na začiatku väčšiu stratu na vedúce kone, džokej ho nechal z úvodu voľne cválať a potom rozbalil svoj silný finiš. Ukázal, že je veľký bojovník. Pán Jalový ho kúpil na ceste zo Španielska v Deaville za 50 000 € ako 2 ročného. Koník, keď prišiel do stajne, tak kríval, takže je to malý zázrak akú výkonnosť dosahuje. Po dostihoch v Bratislave je v poriadku. Najbližší štart bude možno v Hamburgu 2.7., Grosser Preis von Lotto, Gr.3, 1200 m, 33 000 € v sedle by mal byť dž. Martin Laube.

Džokej Martin Laube

Priebeh sme mali taký klasický. Jir Sun je po štarte rýchlo na nohách, ale šprint nestíha. Musíme ho nechať relaxovať v počas dostihov. Z práce vieme, že má geniálny finiš, na poslednú štvorstovku vie zapnúť. Preto treba udržať nervy na uzde, neblázniť a počkať na záver. Keď sme sa točili do cieľovej roviny, videl som, že špica má obrovský náskok. Sám som si hovoril, som zvedavý, či to stihneme. Ale tempo bolo dosť prepálené a kone na špici zhasli. Ďalší štart sme s majiteľom preberali a on sa prikláňa k tomu, že skúsime štart v Nemecku pri derby mítingu. Sú tam dostihy Gr.3 na 1200 metrov. Chceli by sme skúsiť získať black type. Ťažko povedať, ako by mu vyhovovala dráha v Hamburgu. Nemyslím si, že mu iný profil dráhy bude vadiť. Je v ňom trieda a v Nemecku by sa ukázalo, aká skutočne. Doteraz vyhral skôr na menších dráhach, či už v Bratislave alebo v Moste.

Starohájske kritérium patrilo Rex Of Thunderovi zo Stáje Březová

Majiteľ Jiří Drag

Plánujeme utekať české, aj slovenské derby. Na Slovensku sa zatiaľ predviedol výborne, dobre mu to tu behá. Uvidíme, ako to pôjde v Čechách. Dúfame, že dostane dostatočne vysoký hendikep a na štart derby prebojuje.

Tréner Jan Demele

Rex Of Thunder dokázal, že je výnimočný kôň, v čo majiteľ aj všetci verili. Premohol dvoch klasických víťazov. Zo začiatku nemal dobrý priebeh, musel obiehať zvonka. Ale koncovku predviedol najlepšiu zo všetkých koní. Teraz smerujeme do českého derby, kde sa ukáže, čo spraví dlhšia dištancia. Myslím, že dvesto metrov naviac nebude problém, ale 2400 už pre neho asi bude strop. No keď počká na záver, mal by to zvládnuť. Prihlásili sme ho aj do rakúskeho derby. Po štarte v Prahe uvidíme, ako na tom koník bude. Predsa len, derby sú náročné dostihy a my ho nechceme úplne zničiť. Ak bude po českom derby v poriadku a majiteľ si to bude priať, predstaví sa v slovenskej edícii.

Džokej Michal Demo

Nemali sme úplne ideálne dostihy. Začiatok bol dosť divoký, nemohol som dobre zaparkovať. Kôň bol chtivejší, nepodarilo sa mi ho dostať za koňa. Neskôr v priebehu to išlo, no v cieľovej rovine som zase nemal priestor na útok. Bol som z toho dosť zúfalý, pretože Rex Of Thunderovi svedčí niečo iné. V dostihoch musí pokojne cválať, nie sa strkať medzi kone. Potom vie vynikajúco zabehnúť posledných tristo metrov. Potrebuje aj pevnejšiu pôdu pod nohami, o niečo sa vedieť oprieť. Našťastie, v momente, keď som ho musel vytiahnuť do vonkajšej stopy, cítil som, že mám nazbrojené. Mal som plné ruky, ani som nevytiahol bičík a nakoniec som ho nepotreboval. Vtedy som veril, že vyhráme. Teraz ho čaká české derby a pokiaľ vydrží zdravie a forma, mal by ísť aj slovenské derby.

Cena Scottish Rifla sa sťahovala do Poľska zásluhou Timemastera

Tréner a majiteľ Krzysztof Ziemianski

Prvé sezónne dostihy vo Varšave pre Timemastera nedopadli najlepšie. Ešte nebol dosť natrénovaný a vo forme. Pred Cenou Scottish Rifla už pracoval viac a verili sme, že pobeží dobre. Problémy nastali na ceste, keďže bolo veľmi horúco, kone prišli úplne spotené. Čo je u neho nezvyčajné, pretože sa nezvykne cestou vynervovať. Bál som sa, či sa to neprejaví na jeho výkone. Ale nie, bežal vo svojom štýle. Je to rýchly a ohybný koník, s optimom od míle do dvoch tisíc metrov. Timemastera vlastníme spolu s manželkou, takže rozhodujeme o jeho štartoch. Možno sa do Bratislavy ešte vrátime. Plánujeme tento rok zahraničné výjazdy, nech sa koník naučí behať aj na iných dráhach ako doma vo Varšave.

Džokej Martin Srnec

O Timemasterovi vieme, že je to veľmi rýchly kôň. Ukázal to viackrát v Poľsku, na základe čoho sa stal vlani Koňom roka. Je pravda, že prvý štart v tejto sezóne vyzeral ako vyzeral, ale koník ešte nebol fit. Myslím si, že ešte nepredviedol všetko, čo vie a môžeme od neho očakávať viac. Dostihy sa nám podarili, kontrolovali sme predné kone a pohybovali sme sa v prvej časti poľa, medzi lepšími koňmi. Do cieľovej roviny sme rozbalili drvivý záver, kde kôň ukázal svoje kvality. Takto to ukazoval vždy aj vo Sluzewieci. Dostali sme sa dopredu, urobili menší náskok a už len kontroloval situáciu, aby neprišiel niekto ďalší. Ja som ho jazdil už v Poľsku, vyhral som s ním, takže koníka som poznal. Neviem, či sa majiteľ rozhodne s koníkom do Bratislavy ešte vrátiť. Možno, ak by tu boli dotačne zaujímavé dostihy pre míliarov. Asi budeme behať pri poľskom derby mítingu vo Varšave na 1600 metrov a potom prídu nejaké zahraničné štarty. Možno vo Francúzsku. Uvidí sa podľa toho, ako kôň zabehne doma. Ale myslím, že ak sa nájdu dostihy o zaujímavé peniaze, majiteľ sa rád do Bratislavy vráti. Realizačný tím tu bol veľmi spokojný. Aj ja sám za seba môžem povedať, že som rád, že sa pán Šurda vrátil do funkcie a všetko vyzerá, ako vyzerá. Oproti minulým rokom je tu úplne majoritný progres a dráha bola super pripravená. Mítingu Turf-gala sa nedá absolútne nič vytknúť.

V Cene Arvy prekvapila Elsa zo stajne KT OBAL

Tibor Tomek, majiteľ stajne KT OBAL

V prvom rade to bolo pre nás veľmi veľké prekvapenie. Keby sa dostihy bežali týždeň predtým, povedal by som, že ideme pre výsledok na tabuli. Ale po tom, čo na začiatku júna zostalo teplo a sucho, sme boli prekvapení. Pred týždňom sa kobyla v práci ukazovala veľmi dobre. Tvrdil by som, že niečo uhráme. Keď prišlo Turf-gala, naše nádeje upadli. V ten deň sme si netrúfali ani na tabuľu. S trénerkou Kubovičovou sme si sadli a rozmýšľali sme nad taktikou a priebehom. Nechali sme to ale na dž. Koplíkovi. Dostal len pokyny, aby kobylu skryl, nech v pokoji cvála a nech počká na záver. Kobylka ale ukázala ten svoj silný záver. Keď som videl výsledky, spozoroval som, že druhá Devoir Rien je tiež potomok Olympic Gloryho. Možno aj v tej našej kobylke niečo je.

Trénerka Zuzana Kubovičová zhodnotila aj výsledky ostatných zverencov

Elsino víťazstvo bolo prekvapenie aj pre nás. Je to zvláštne, ale kobylka stále ukazuje progres. Ona je neskoro narodená, až 14. mája a vlani nebehala. Tento rok sme na ňu trochu zaútočili, za prvý mesiac absolvovala tri štarty a to bolo pre ňu trochu kruté. Ale ona sa po dostihoch správa tak, ako keby ani dostihy nebehala. Je vždy veselá, vyskakuje, všetko vyžerie. Aj v práci sme jej dali viac tréningových dávok a v rýchlych prácach stále napredovala a všetkých nás udivovala. Čakali sme, že by sa mohla dobre umiestniť, ale výhra bola príjemné prekvapenie. Veľmi sme sa tešili, keď dvakrát zaznela slovenská hymna. Domáce kone sa medzi českými nestratili. Česi majú viac koní, investujú do nich viac peňazí, takže je pekné, keď aj naše slovenské kone niečo povyhrávajú. Na priebehu sme sa dohodli s Radkom Koplíkom, aby kobylke do dostihov príliš nehovoril a nechal ju cválať. Dodržal to, ale sám povedal, že na konci nemal priestor na útok. V konečnom dôsledku to mohlo byť aj dobré, pretože Elsa útočila až v posledných tristo metroch. Zasadila tak úderný finiš. Uvidíme, či to dokáže aj nabudúce, lebo teraz sa bude musieť vysporiadať s tou najlepšou konkurenciou. Dobrá správa je, že po dostihoch sa Elsa vrátila v poriadku, akoby nebehala, nohy má studené, všetko zožrala a je úplne tip-top. Je neskutočné, akú má vitalitu. Teraz by mala utekať Cenu Pat´s Music.