TELEFÓN: +421 2/624 11 504

E-MAIL:    info@zavodisko.sk

ADRESAStarohájska 29, 852 69 Bratislava, Slovenská republika

OTVORENÉ: Pon-Pia: 08 am-15:30 pm

Sledujte nás...
Image Alt

Len nech sa behá, ako to pôjde

Len nech sa behá, ako to pôjde

Trénerka Ing. Zuzana Kubovičová

Stredisko: Senica – Čáčov

Personál: Štefan Budovič (džokej), Peter Zombory, Petra Křížková, Marianna Karpitová

Zhrnutie sezóny 2020: roviny – 51 štartov, 8 víťazstiev, 22 umiestnení, úspešnosť 15,69 %, zisk 16 755 €

Počet koní v tréningu (2r – 3r – 4r+): 21 (4 – 7 – 10)

Rozhovor s trénerkou Zuzanou Kubovičovou

Aká bola zimná príprava? Máte v stredisku v Čáčove nejaké novinky?

Pracovali sme podľa možností. Počasie bolo nevyhovujúce, dosť pršalo, takže sme sa museli prispôsobovať prírode. Ale zvládli sme to, takmer podľa našich predstáv. Snáď bude naša príprava na súperov stačiť. Čo sa týka noviniek, spravili sme nové prístrešky na slamu, aby bola chránená. Vlani na jeseň sme menili strechu na dolnej stajni, kde sú ustajnené kobyly.

S dostihovými oválmi sa rozlúčila hviezdna ZORIANA (po Jukebox Jury), ktorá si vo veku 7 rokov odišla plniť materské povinnosti. Jej bilancia bola 23 štartov, 10 víťazstiev, celkový zisk 100 320 €. Minulú sezónu vyhrala najvýznamnejšie míľové dostihy v Maďarsku Millenium díj. Aké sú aktuálne zvesti o bielej kráľovnej?

Zorianu sme odviezli do žrebčína Napajedla, kde už bola pripustená plemenníkom Pouvoir Absolu (GB). V priebehu apríla by sa mala vyšetrovať na žrebnosť. Pôvodne sme ju chceli pripúšťať Eagle Topom (GB) v Střeliciach, ale tie sú ďalej ako Napajedla. Zoriana bohužiaľ nerada cestuje, musí mať partnera na cesty – iného koňa. Aj kvôli momentálnej situácii s hranicami sme sa rozhodli odviezť ju čo najbližšie, teda do Napajedel. V tíme sme si povedali, že ju pripustíme a prioritou je nech ostane žrebná. Aby sa mohla naučiť byť matkou a  zžiť sa s tým. Druhý rok už budeme uvažovať aj nad výnimočnejším plemenníkom a dlhším cestovaním. Obávali sme sa aj pripúšťania, keďže ona má komplikovanú povahu, kope, aby niečo nevyviedla. Zatiaľ nevieme, či zostane v Napajedlách alebo ju potom prevezieme domov. Okrem Zoriany sme sa po sezóne rozlúčili aj s Blessingtonom, ktorý bol predaný. Pán Vadina si tiež odviezol kobylky Timeu a Tamarcu, má ich doma a do prevádzky sa už nezapoja.

Spomenuli sme Zorianu ako novú chovnú kobylu PD Senica. Predstavte nám chov v PD a u pána Vadinu v Moravskom Svätom Jáne.

PD Senica má aktuálne v chove iba Zorianu. Boschku sme vlani viezli na pripustenie do Napajedel, ale dostala infekčnú artritídu a z chovu sme ju vyradili. Akurát vtedy uzavreli hranice, zostala teda v Čechách a darovali sme im ju. Pán Vadina má čerstvé žriebätko z Wuelty po Eagle Top (GB) a už ju aj opäť pripustil – Legionarom (GB). Šestnásťročná True Belle (GER) každým dňom čaká žriebä po Innovatorovi (GER) a potom sa už pripúšťať nebude. Plemenník Innovator (GER) odišiel do Maďarska a ostatní bývalí zverenci Move Your Vision (IRE) a Legionar stoja u trénera Jožka Ralbovského. Move Your Vision sa ukázal ako plemenník – zlepšovateľ, má výnimočný rodokmeň a jeho potomkovia niečo dokázali. Jeho potomkovia majú vysoké percento víťazstiev, svoje vlastnosti a charakter odovzdáva ďalej. Keď si to porovnáme s ponukou plemenníkov v Česko-Slovensku, takú krv možno ani nenájdeme. Matka Cash Run (USA) je niekoľkonásobná Gr.1 víťazka, ktorá zarobila 970 000 dolárov. Myslím si, že dobré zvesti sa už o Move Your Visionovi šíria. Jožko hovoril, že sa mu hlásia záujemcovia z Rakúska, Poľska a z Čiech. Wuelta je dcéra Move Your Visiona, preto sa musela pripustiť niekým iným. Nechcelo sa nám ju voziť do Čiech, takže sme dali príležitosť Legionarovi. Kôň bol veľmi tvrdý, behal dlho, s výbornou výkonnosťou a tiež rodokmeňom a pôvodom zo žrebčína Fährhof. Vždy sa mi na ňom páčila jeho silná koncovka. Som rada, že ako plemenník dostal šancu. Mohol by Wuelte sadnúť, keďže ona je väčšia a on skôr stredného vzrastu.

Ako Vás ovplyvňuje súčasná situácia s opatreniami? Čo hovoríte na vplyv krízy na dostihy?

Nepáči sa mi vývoj situácie. Dostihy bez divákov nie sú ono a určite nám to nie je jedno. Atmosféra s divákmi a povzbudzovaním je úplne iná. Ale pánboh zaplať aspoň za to, že kone budú behať. Len nech sa behá, ako to pôjde. Majitelia nakúpili nové kone a potrebujú, aby boli dostihy ako výkonnostné skúšky anglického plnokrvníka. Treba rozmýšľať nad tým, ako to spraviť, aby tento šport fungoval. Vidím, že vedenie na závodisku sa teraz snaží. Ja sa musím poďakovať za pomoc aj nášmu PD Senica, ktoré nám tu umožňuje trénovať a zabezpečuje veľmi dobré podmienky.

KONE V TRÉNINGU u Zuzany Kubovičovej podľa abecedného poradia stajní

Stajňa ALCHEM

TEMPLER (GER), 9hdv (Tiger Hill – Tempelsonne)

Celkový počet štartov – rovina: 32, víťazstvá 6, umiestnenia 13, zisk: 11 180 €

Celkový počet štartov – prútené prekážky: 3, víťazstvá 0, umiestnenia 2, zisk: 1035 €

Celkový počet štartov – steeplechase: 1, víťazstvá 1, umiestnenia 0, zisk: 1 200 €

Deväťročného Templera chcel majiteľ už vyradiť z tréningu. Ja som ho prehovorila, že koníkovi nič nie je, dobre pracuje, má charakter a môžu sa na ňom učiť jazdiť aj mladí jazdci. Momentálne je situácia na Slovensku taká, že každý registrovaný koník je dobrý. Znova sme ho preorientovali na rovinové dostihy, aj keď už vyhral steeplechase v Senici. Videla som na ňom, že skoky ho až tak nebavia a rovina sa mu páči viac.

Stajňa D. + P. Kopálek

GORAK SHEP (GER), 3hda (Tai Chi – Grouper)

Celkový počet štartov – 1, víťazstvá – 0, umiestnenia – 0, zisk – 0 €

Kobylu Gorak Shep vydražil pán Kopálek na jesennej dražbe v Baden-Badene ako ročnú. Je to dosť malá a vlani sa ťažko ovládala. Pri prvom štarte v Cene zimnej kráľovnej jazdkyňu Musialovú trošku nešťastne povozila. Našťastie sa cez zimu kobyla upokojila, zastabilizovala, vďaka svojej húževnatosti  si odrobila prípravu bez výpadkov. Nemá problémy so žraním, ani prácou. Hádam z nej niečo vytiahneme. Prihlásili sme ju do Ceny trojročných koní, čo bude možno prisilnou kávou. Budú tam silní žrebci, ktorí vývojom kobylku istotne dohnali, ale na druhej strane ona má váhovú úľavu. Vedela by som si ju predstaviť aj v slabších dostihoch, napr. o dva týždne sa behá IV. kategória pre nezvíťazivšie kone, ale potom by pred Jarnou cenou kobýl mala len dva týždne na regeneráciu. To sa mi zdá málo, preto radšej pôjde so silnou konkurenciou teraz a dostatočne si oddýchne.

Stajňa Kovometal

SHAMAL EMMI (HUN), 2ba (Anabaa Blue – Shamal Sally)

Kobylu Shamal Emmi sme doviezli v septembri, tesne pred zatvorením hraníc. Narodila sa v žrebčíne Dióspuszta, kde teraz stojí jej matka Shamal Sally (USA). Stajňa Kovometal ju tam predala s podmienkou, že dvoch potomkov – kobylky, dostane na Slovensko. Zhodou okolností sa Shamal Sally narodili hneď dve kobylky po sebe. V súčasnosti má pod sebou tú druhú – po Silver Frost (IRE). Aj ona by teda mala skončiť na Slovensku. Pevne verím, že týmito potomkami si Shamal Sally napraví reputáciu a vylepší svoje meno ako matka. Shamal Emmi je pekná kobylka, dobre stavaná, ušľachtilá. Ešte potrebuje dorásť a spoločne s Pasarei sa obe ukazujú, že by z tohtoročných dvojročiakov mohli štartovať najskôr.

PALMERA (GER), 5ba (Jukebox Jury – Paradise Search)

Celkový počet štartov – 17, víťazstvá – 2, umiestnenia – 12, zisk – 25 984 €

Palmera mala smolnú sezónu, nebola pre ňu ideálnou. Teraz začne na Slovensku, či už vo Veľkej aprílovej alebo vo Veľkej májovej cene. Náš slovenský cieľ je Veľká cena Slovenska. Na jeseň sa vrátime do Budapešti na Kincsem díj. Možno ju pomedzi tieto dostihy prihlásime aj do Prahy, na niektoré vytrvalecké dostihy ako Veľká cena českého turfu. Palmera má problém s cestovaním, horšie sa teda preváža. Niekedy si v aute alebo vo vozíku začne líhať na bok a celý si ho oškrie. Vlani si takto oškrela bok skoro do krvi. Jednoducho spanikári a potom sa rozbije.

Stajňa KT OBAL

ELSA (FR), 3hda (Olympic Glory – Edith Cowan)

Som na ňu veľmi zvedavá. Je to snaživá kobylka, dobrej povahy, ale zvláštnej fyziognómie. Postavou je prerastená, s nižším kohútikom ako zadkom, vyzerá ako žrebec. Jej otec je Olympic Glory, výborný míliar na tratiach 1 400 – 1 600 metrov. Matka je potomkom Galilea a jej optimum bolo na míli až 2 000 metrov. Očakávam, že Elsa by sa mohla zastabilizovať na míli. Aj keď práve svojim výzorom a muskulatúrou pripomína šprintéra. Uvidíme teda, čo bude pravda.

Stajňa Lokotrans Slovakia

MONSIEUR (GER), 3r (Adlerflug – Madame)

Celkový počet štartov – 2, víťazstvá – 0, umiestnenia – 2, zisk – 180 €

Monsieur nám v zime pripravil problematické chvíľky. Pred Vianocami pekne pracoval, potom kone aj ľudia oddychovali a po Troch kráľoch, keď sme obnovili tréning, z Monsieura spadla jeho jazdkyňa Marianna Karpitová. Zlomila si dve rebrá, kôň utiekol z pohybovky na dráhu, ale nepodarilo sa mi ho chytiť. Ušiel nám na cestu, kde sa pošmykol, spadol a rozbil si koleno na pravej zadnej nohe aj lakeť na pravej prednej. Liečil sa z toho mesiac. Teraz už je v poriadku, ale možno tie zranené kĺby stále cíti. Veď keď to porovnáme s ľuďmi, poranené koleno a lakeť bolia najdlhšie. Možno je tým zranením ešte limitovaný a nie je tam stopercentná pohyblivosť. Mal by ale štartovať v dostihoch na 1 700 metrov pre trojročné nezvíťazivšie kone. Podľa papierov je to čistý vytrvalec. Jeho otec Adlerflug (GER) vyhral derby, materský otec Shirocco (GER) tiež a druhý materský otec Montjeu (IRE) tak isto. Aj potomkovia Adlerfluga sa ukazujú ako vytrvalci – veď dobehli raz-dva v nemeckom derby 2020 a derby víťaz sa nestratil ani v Cene víťazného oblúka, kde skončil druhý.

Stajňa Mladen Rihtarič

IMMORTALITY, 3ra (Dr. Guru – Invisible Bid)

Celkový počet štartov – 2, víťazstvá – 0, umiestnenia – 0, zisk –0 €

Slovenská odchovankyňa Immortality má typický šprintérsky pôvod. Trénovala som jej otca Dr. Guru, ktorý vyhral Cenu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aj jej matku, ktorá v týchto dostihoch dobehla druhá. Chovateľ a majiteľ pán Rihtarič hovorí, aby sme ju ani neskúšali v dlhších dostihoch. Mne sa ale zdá, že míľu by zvládla. Skúsime ju pripraviť do Jarnej ceny kobýl a keď bude mať napracované, ľahko ju skrátime do šprintov. Mohla by potom utekať rovno Cenu Ministerstva. Vlani nás veľmi nepresvedčila, mala dva negatívne štarty. Najprv jazdkyni Musialovej skoro utiekla do stajní, keď v dobrej pozícii v oblúku kôň pred ňou uskočil a zmenil stopu. Ona sa dostala von a vycítila, že tadiaľ vedie cesta z dráhy. V druhom štarte ju jazdil džokej Palík, ktorý dostal inštrukcie, nech si dáva pozor a mal z ľavej strany kone. Aj tak sa mu v oblúku krútila a kľučkovala. Dúfam, že v ďalších štartoch jej pomôžu tienidlá. Rýchlosť tam je, vytrvalosť sme trénovali, aby zvládla aj míľu.

HEROINA, 4hda (Move Your Vision – Hungover)

Celkový počet štartov – 7, víťazstvá – 1, umiestnenia – 3, zisk – 3 590 €

Heroina vlani utrpela zranenie. Myslela som si, že má poškodenú šľachu, ale našťastie to doktor nepotvrdil. Iba sa silno udrela na šľache z vonkajšej strany a navrela jej tam hrčka, ako hematóm. Behala s tým aj na dostihoch a zrejme to bolo príčinou, prečo sa jej nechcelo chodiť do boxov. Chromá nebola, ale asi ju to dlho bolelo. Od polovice januára sa zapojila do tréningu a veľmi rýchlo sa dostala do pracovného nasadenia. V zime ešte narástla, vyspela a ako kobylka slovenského chovu nám určite predvedie slušné výsledky.

Stajňa PD Senica

BEAU MATCH (FR), 2hd (Montmartre – Nabila)

Beau Matcha sme kupovali cez internet na novembrovej dražbe v Deauville. Ja som bola na tej dražbe prítomná, ale iba v prvé dni a jeho doviezli až potom. Prezerali sme si jeho videá a dražili sme ho z domu. Môžem povedať, že sme sa aj trochu popálili. Na videu sa totiž zdalo, že nie je taký malý. Keď k nám prišiel, bol oveľa menší, ako sme si ho predstavovali. Tá slečna, ktorá ho na videu vodila, musela byť veľmi nízka, pretože v pomere k nej vyzeral normálne. Na druhej strane, hovorí sa, že dobrého veľa nebýva a ešte má čas sa vyzdvihnúť. Je to húževnatý a pracovitý koník, trénovať sa mu chce, rodokmeň má dobrý a svoju veľkosť ešte môže vylepšiť. Napodiv, zatiaľ sa prejavom ukazuje ako ranejší koník. Chce utekať, ale k ranej línii určite nepatrí. Matka behala až ako trojročná.

ARCHEUS (FR), 3hd (Slickly – Gereon)

Celkový počet štartov – 2, víťazstvá – 0, umiestnenia – 2, zisk – 150 €

Archeusa sme získali na októbrovej dražbe v Deauville. Vždy sa mi páčil jeho otec Slickly, aj keď nie je úplne bombastickým plemenníkom. Jeho potomok Archeus vyzeral dobre, je urastený, vitálny, pekný a nebol ani drahý. Stál 5 500 €, čo nie je veľa. Mal by byť vytrvalý, jeho súrodenec behá prekážky. Aj keď otec bol zase míliar. Prihlásili sme ho do českých aj slovenských klasických dostihov. Nevedeli sme ako sa bude vyvíjať situácia na Slovensku, preto sme ho dali na české prihlášky. Ale keď sa bude behať doma, neplánujeme štarty v Čechách. Česi nakúpili veľa drahých koní, takže neviem, ako by Archeus držal s nimi krok. Možno sa však prekvapíme a počas sezóny sa Archeus prepracuje do špičky.

REKLAMA (GER), 3ba (Jukebox Jury – Royal Sea)

Reklamu sme kupovali za 5 000 € a môžem povedať, že sme ju možno aj draho  kúpili. Boli sme dohodnutí s pánom predsedom, že chceme kobylku po Jukebox Jury (IRE) a ona bola posledná na výber. Narodila sa až 9. júna, nie je urastená, ale výzorom pekná. S povahou je to horšie, vie byť jedovitá, kope a má temperament. Väčšie kone jej to vo výbehu vrátia, takže stále má nejaké zranenie. Dostane sa na dráhu, ale čo predvedie, je otázne. Jej dátum narodenia je limitujúci, no ja si myslím, že aj v odchove museli byť nejaké medzery. Keby bola lepšie odchovaná, aj ako júnová kobyla by vyzerala lepšie. Už som také kone mala a boli ranejšie ako ona. Materský otec Mamool (IRE) by u nej mohol zvýrazniť vytrvalosť, ale kvôli jej drobnosti ťažko povedať, či prestojí dlhšie trate. Hlásili sme ju do Jarnej ceny kobýl, Oaks aj St. Leger. Z prvej klasiky ju však škrtneme a uvidíme, či sa predvedie v sezóne, aby v ďalších štartovala. Jeseň je ďaleko a v St. Leger nezvykne behať veľa koní. Ak by predsa len niečo podedila po rodičoch a vytrvalé gény by prevládli, možno práve na jeseň bude kobylka v dobrej forme.

LOTOS (GER), 4hdv (Distant Music – Lotosmaid)

Celkový počet štartov – 9, víťazstvá – 2, umiestnenia – 3, zisk – 2 500 €

Lotos v zime vyzrel a mal by nadviazať na výsledky z minulého a predminulého roka. On totiž ako dvojročný a aj trojročný vyhral a na tú svoju nízku kúpnu cenu (1 000 €) toho ukázal dosť. Svojou pracovitosťou si na seba zarobil a očakávam, že to bude platný koník aj tento rok.

SHAWNEE´S TRIUMPH (FR), 5bv (Cima De Triomphe – Shawnee´s Best)

Celkový počet štartov – 12, víťazstvá – 0, umiestnenia – 6, zisk – 11 190 €

Shawnee´s Triumph mal ročnú pauzu kvôli zranenej kostičke na nohe. Zranil sa o trúbku, keď sme ho raz púšťali do výbehu. Pomliaždil si kostičku na pravej nohe. Za rok sa úplne vyliečil, trénuje a cvála normálne. Bude to užitočný koník v našej zostave. Páči sa mi jeho mechanika pohybu. Je na ňom vidieť, že už ako trojročný niečo dokázal, keď prišiel druhý vo Veľkej jarnej cene. To bolo ešte predvlani v 2019 za normálnej konkurencie, kedy nechal za sebou dobré kone. Triedu má a dúfam, že na svoje výsledky nadviaže aj tento rok.

BOUQUET, 5tmhda (Move Your Vision – Boschka)

Celkový počet štartov – 18, víťazstvá – 5, umiestnenia – 8, zisk – 7 280 €

Bouquet sa aj počas krátkej sezóny trikrát presadila. Veľa s ňou nenavymýšľame. Začne v III. kategórii a uvidíme, kam to dotiahne. Ako húževnatá a pracovitá kobylka nás určite ešte poteší. Ona je typom koníka, ktorý by nám spravil radosť aj v chove. Keby jej už behanie nešlo, o rok by zamierila do chovu. Mám z nej pocit, že sa pomaly rozbieha a čím viac behá, tým jej to ide lepšie. Vlani vyhrala dva z posledných troch štartov a v jednom bola druhá. Očakávam, že aj teraz si na seba bude zarábať. Predsa len ona, ako šprintérka, nie je taká namáhaná ako vytrvalci. Šprinty trvajú krátko, preto nemusí ani príliš trénovať. Vytrvalci viac trénujú, aj viac utekajú. Podľa mňa je ľahšie trénovať šprintéra, pretože ako šprintér sa kôň narodí alebo nenarodí. Rýchlosť ten koník musí mať v sebe, nedá sa napracovať.

Stajňa VADUAL

TAYLON, 2thd (Mikhail Glinka – True Belle)

Taylon je trojštvrtinovým bratom Tristana, aj keď nemajú spoločného otca. Taylonov otec Mikhail Glinka, je tiež synom Galilea (IRE), ako aj Move Your Vision – otec Tristana. Mikhail Glinka dáva neskoré kone a rovnako sa javí Taylon. Je to veľký kôň, už teraz váži 450 kg, na dvojročiaka je urastený a silný. Má mohutný hrudník, aj zadok. Keď sa narodil, mal krivšiu pravú prednú nohu, no ako rástol, zrovnalo sa to. Dnes už nikto nespozná, že by mu niečo bolo. Povahovo je plachejší a ľakavejší.

TRISTAN, 4tmhdv (Move Your Vision – True Belle)

Celkový počet štartov – 7, víťazstvá – 3, umiestnenia – 2, zisk – 6 000 €

Tristan začne trošku neskôr, keď sa dostane do formy. Po Cene trojročných žrebcov si natiahol šľachu a teraz trpel aj iným problémom, pri chodení si udieral sezamskú kostičku. Dali sme mu gamaše a to mu pomohlo. Vyšetrovali sme ho aj v Brne, ale nič iné sa nenašlo. Do tréningu sa zaradil po mesačnom výpadku. Je to pekný kôň, vitálny, rád cvála. Nie som si úplne istá, či bude stačiť na najvyššie kategórie, ale skúsime ho vytiahnuť, kam to pôjde.

TIRAK, 8hdv (Egerton – True Belle)

Celkový počet štartov – 30, víťazstvá – 3, umiestnenia – 19, zisk – 12 985 €

Tirak prišiel do tréningu až vo februári. Bol celý chlpatý a dlho trvalo, kým sa dostal do pracovného tempa. Dvakrát sme mu skúsili dať rýchlejšiu prácu a opuchli mu z toho nohy. Dúfame že sa to upraví a dostane sa späť na dráhu.

Stajňa Vimar

PASAREI (GER), 2hda (Hunter´s Light – Pourquoi Pas)

Pasarei sme kúpili na jesennej dražbe v Baden-Badene. Dlho som chcela mať doma koňa po Hunter´s Light. Na jej výbere sme sa zhodli s pánom Vigašom, keď mi dal čísla zo svojho predvýberu. Páči sa mi, že jej matka je dcérou Areiona. Pasarei sa veľmi dobre pohybuje, ľahučko cvála a určite nám spraví radosť.

BESTHON (FR), 3hd (Intello – Blast Echo)

Besthon bol na štartovej listine dvakrát, ale ani raz neštartoval. Na prvý pokus nevstúpil do boxov, zranil si kožu pod karpom a akurát na takom zlom mieste, kde sa ohýba kĺb. Zošitá rana mu na danom mieste dlho nevydržala, preto sa to dlhšie hojilo. Potom sme chceli, aby behal na poslednom mítingu, ten sa však zrušil. Možno to bolo aj pre Besthona dobré, dostal čas dozrieť. Aj tak ešte nie je celkom hotovým koňom. Exteriérom pekný, rodokmeň má veľmi dobrý, matka bola black type kobyla, s tretím umiestnením v Listed. Uvidíme, čo sa z neho vykľuje. Zatiaľ sa správa nevyspelo, je to bujný, veselý žrebec. Musíme ho trošku pacifikovať. Cvalový prejav má pekný, ľahučko sa hýbe. Dištančne ho vidím niekde medzi míľou až 2 400 metrov. Nebude to typický vytrvalec. Prihlásili sme ho do všetkých klasických dostihov. S dostihmi sa zoznámi v teste pre nezvíťazivších na 1 400 metrov a o 4 týždne by ho čakala Veľká jarná cena. Samozrejme, ak potvrdí, že mu to uteká. Inak ho z prvej klasiky škrtneme. Potom chceme pokračovať v derby a St. Leger.

QUEEN OPERA (CZE), 4ra (Jukebox Jury – Quissisana)

Celkový počet štartov – 7, víťazstvá – 2, umiestnenia – 4, zisk – 8 695 €

Queen Opera mala poškodený pravý predný sponkový kĺb, akoby so zodratou chrupavkou. Prišli jej na to pri vyšetrení v Brne. Dostala gél, ktorý pomohol. Až potom vlastne začala pekne chodiť a nekrívala. Myslím, že by určite ukázala viac, keby nemala tento problém. Pred dostihmi sa vždy musela dobre rozchodiť, aby behanie zvládala. Triedy má dostatok a určite sa nám teraz predvedie ešte lepšie. Jej optimum sú cca 2 kilometre.

ZIGGY READY (FR), 4hdv (Orpen – Zigalixa)

Celkový počet štartov – 6, víťazstvá -0, umiestnenia – 3, zisk – 760 €

Ziggy Ready bol trošku nešťastníkom. Prvé aj druhé dostihy odbehol dobre, ale potom začal cúvať. Ukázalo sa, že je neskorý a niečo mu ešte chýbalo. Na druhej strane, mal dosť času dozrieť a mohol by nám to vrátiť. Pôvodom aj prejavom sa zdalo, že je typickým vytrvalcom. No na dráhe ukázal, že čím dlhšia trať, tým horšie výsledky. Rozmýšľam, či ho skôr nesmerovať na 1 800 – 2 000 metrov. Na začiatku sa však nezmestí do plánovaného testu, musíme ho nechať utekať na 2 400 metrov. Na rozbehanie by to mohlo byť dobré a potom pre neho pohľadáme niečo kratšie.