TELEFÓN: +421 2/624 11 504

E-MAIL:    info@zavodisko.sk

ADRESAStarohájska 29, 852 69 Bratislava, Slovenská republika

OTVORENÉ: Pon-Pia: 08 am-15:30 pm

Sledujte nás...
Image Alt

Budeme oslavovať 100. výročie založenia Národného žrebčína “Topoľčianky“ š.p.

Budeme oslavovať 100. výročie založenia Národného žrebčína “Topoľčianky“ š.p.

Tréner Ing. Samuel Sokol

Stredisko: Topoľčianky

Personál: Peter Kubík, Ferdinand Kráner, Marián Kazík, Jozef Bielik, Lenka Rippová

Šampionáty 2020:

Roviny – 30 štartov, 0 víťazstiev, 20 umiestnení, úspešnosť 0 %, zisk 4635 €

Poradie v šampionáte trénerov 2020 – roviny: 11

Počet koní v tréningu (2r – 3r – 4r+): 11 (1 – 1 – 9)

Rozhovor s trénerom Samuelom Sokolom

Pochváľte sa, ako ste v Topoľčiankach prezimovali a čo máte v stredisku nové?

V Topoľčiankach sme prežili úplne klasickú zimu. Buď tu máme terény zamrznuté na kosť, alebo po kolená blata. Za tie roky sa však už vieme zorientovať a tréning prispôsobiť podmienkam. Každoročne sa nám tu strieda takéto počasie, naučili sme sa teda nahradiť prípravu a využiť niečo z možností, ktoré okolité terény ponúkajú. Najhorší je prechod do jarného počasia, keď namiesto snehu a mrazu prší a všetko je pod vodou. Ale môžem povedať, že sme to štandardne zvládli. Tento rok Národný žrebčín oslavuje 100. výročie založenia. V rekonštrukciách objektov sa dostal na rad aj areál Breziny, kde sa nachádza dostihová stajňa. Tá sa nenachádza, ako si všetci myslia, v objekte  Jazdiareň. My využívame najväčší objekt Breziny, kde v súčasnosti zostal len odchov mladých žrebcov a práve naša dostihová stajňa. Tá osídlila bývalé stajne plemenných žrebcov. Čo sa týka postupu opráv, už sú tu hotové strechy a pracuje sa na nových omietkach.

Ako sa Vám zmenilo osadenstvo v stajni?

S ťažkým srdcom som sa rozlúčil s Royalorien (GB), ktorá v 13 rokoch zamierila do chovu. Tam odišla aj Donna Dalhia (GER), ktorá mala zdravotné problémy. Vďaka slušnému pôvodu, peknému exteriéru aj dobrej mechanike pohybu sme sa rozhodli ju zaradiť do chovu. Od oboch by sme chceli získať jeden ročník plnokrvných žriebät a potom uvidíme. Možno potom Donnu Dalhiu dáme do teplokrvného chovu. Obe už boli pripustené žrebcom Ypsilon King (GB) u pána Vigaša v Dvorníkoch. Donna Dalhia zatiaľ nie je žrebná a Royalorien budeme vyšetrovať o týždeň. Naša spolupráca s pánom Vigašom a jeho stajňou Vimar trvá už od roku 2013 a snažíme sa spolupracovať nielen v tréningu dostihových koní. Namiesto kobyliek prišiel dvojročiak Fiord Jail. Viacero nových koní sa nerysuje.

Čo hovoríte na aktuálnu situáciu v slovenskom turfe?

Som veľmi rád, že sa dostihy na Slovensku rozbehli, aj keď bez divákov. Atmosféra sa samozrejme nedá nahradiť, ale musíme to brať reálne. Aj iné masovejšie národné športy, ako hokej, futbal, alebo aj dostihy v Anglicku, boli bez divákov. Na počet registrovaných koní na Slovensku máme v súčasnosti dostihov tak akurát. Celkom dobré je aj to, že sa behá približne každé dva týždne. Kone tak môžu obsadiť viac dostihov. Zvýšili sa dotácie v nižších kategóriách, čo majiteľom pomôže znížiť náklady na držanie dostihového koňa. Po minulom roku, kedy to bolo jedno zúfalstvo a dostihy sa ocitli na okraji priepasti, sa zdá, že sme na dobrej ceste. Dúfam, že to tak zostane aj pre budúci rok, zvýši sa počet koní a dostihy na Slovensku budú napredovať.

Ako Vás v Národnom žrebčíne ovplyvnila celá koronakríza?

Väčšina ľudí vie, že nie som len tréner dostihovej stajne. Hlavnou prioritou Národného žrebčína je chov koní a udržanie genofondu daných plemien, ktoré sa tu chovajú. Vedieme plemenné knihy lipicana, plnokrvného araba, shagya arabského koňa a hucula. Prácu, ktorú musíme robiť, sme robili aj počas najväčších obmedzení. Konali sa výkonnostné skúšky kobýl a žrebcov, tak ako to vyžaduje plemenársky zákon. Bohužiaľ obmedzené boli športové podujatia, nielen dostihy. Organizujeme aj drezúrne preteky, napríklad Majstrovstvá Slovenska v drezúre, parkúry, vytrvalostné preteky a preteky záprahov. Nerobili sme ani obľúbené exkurzie. Dostihovú stajňu kríza veľmi neovplyvnila, tvorí len maličké percento aktivít Národného žrebčína. Musím povedať, že sme stále najstaršou pôsobiacou dostihovou stajňou v bývalom Československu. Stajňa funguje už vyše 70 rokov a snažíme sa ju udržať. Dostihy majú v Topoľčiankach dlhoročnú tradíciu a sú v regióne veľmi populárne. Myslím si, že je našou povinnosťou a aj úctou k našim predchodcom túto stajňu s dlhoročnou tradíciou zachovať. Čo sa týka stajne Vimar, pán Vigaš sa okrem testácie koní v dostihoch venuje naďalej aj chovu anglického plnokrvníka a svoje kobyly zaradené do chovu  posielal na pripúšťanie k plemenným žrebcom nielen  na Slovensku, ale aj do zahraničia. Jeho chovateľské aktivity koronakríza až tak neovplyvnila, ale dostihové aktivity boli obmedzené situáciou v dostihoch. Bolo menej možností behať dostihy. No nezlomilo ho to, má stále vôľu chovať kone a mať dostihovú stajňu.

KONE V TRÉNINGU u Samuela Sokola podľa abecedného poradia stajní

Národný žrebčín Topoľčianky

NO DEAL FOR TIME (GER), 3hd (Amaron – Niandana)

No Deal For Time ako dvojročný neštartoval. Mal únavovú prasklinu kosti a štyri mesiace stál. Začal pracovať, ale žiaľ nestihli sme jarné dostihy pre nezvíťazivšie kone. Bude musieť začať neskoršie a ako debutant proti rozbehaným koňom to bude mať ťažšie. Našou prioritou je reprezentovať NŽ na domácich dostihoch v Topoľčiankach, hlavne 1. septembra, kedy budú začínať štvordňové oslavy stého výročie založenia NŽ. Aj tento koník bude vedený k dvom dostihom u nás. Dúfam ale, že predtým stihne prípravné dostihy, aby ho priamo v Topoľčiankach nečakal debut.

CLONES, 4čhda (Black Mast – Carpatty Queen)

Celkový počet štartov na rovine do 30.4.2021 – 3, víťazstvá – 1, umiestnenia – 0, zisk – 810 €

Clones vyhrala tohtoročnú premiéru. Matka Carpatty Queen dáva pomalé kone s excelentným exteriérom, ale u Clones sa prejavil rýchlejší otec. Je na tom rýchlostne  lepšie, ako jej ostatní súrodenci , no aj jej menežovanie bude smerovať na domáce dostihy.

TRAMINA MAGIC (IRE), 4hda (Morpheus – Tradmagic)

Celkový počet štartov na rovine do 30.4.2021 – 4, víťazstvá – 0, umiestnenia – 1, zisk – 250 €

Tramina Magic mala vlani taktiež zdravotné problémy. Tento rok je to lepšie a stáva sa z nej užitočná prevádzková kobyla na vzdialenosti od šprintu do míle. Bude behať rôzne menšie a hendikepové dostihy.

FERARA, 4ra (Zazou – Fiordiligi)

Celkový počet štartov na rovine do 30.4.2021 – 4, víťazstvá – 0, umiestnenia – 4, zisk – 700 €

Ferara je polosestra klasickej víťazky Fiorhead. Jej otec je Zazou a tak ako on, aj ona je neskoršia. Minulý rok sa potrebovala viac vycválať a dospieť. V tejto sezóne od nej očakávame zlepšenie, čo potvrdila už prvým štartom. Je to šikovná strednotratiarka s dobrým záverom, ktorá určite ešte niečo ukáže.

MELLONI (GER), 5 (Wiener Walzer – Monaway)

Celkový počet štartov na rovine do 30.4.2021 – 9, víťazstvá – 1, umiestnenia – 2, zisk – 1 110 €

Melloni mal v minulom roku smolu. Potrebuje mäkký, až bahnitý podklad, čo sa mu v minuloročnej sezóne podarilo stretnúť iba pri prvom štarte. V tejto sezóne mu pri prvom tohtoročnom štarte vyhovovala mäkká dráha, čo pretavil do víťazstva. Keby bola taká vždy, bolo by to pre neho vynikajúce. Na tvrdšej utekať nechce. Sme radi, že dokázal vyhrať a teraz ho trošku skryjeme a pošetríme na domáce dostihy, nech sa do niektorého testu zmestí.

CAPO DI PONTE, 5rv (Egerton – Carpatty Queen)

Polobrata Clones Capo Di Ponte som už raz vychválil. Je to pekný kôň, s dobrým pôvodom po Egertonovi. Všetko super, len nemá potrebnú rýchlosť. Dokáže cválať desať kilometrov, ale v pomalom tempe. Teraz konečne dospel, dozrel a tak skúsime v práci pritlačiť. Plánoval som dostihový debut v Šuranoch na pomalšej dráhe. Začínať v Bratislave, v piatich rokoch na rovine, proti starším rozbehaným koňom, by bolo veľmi ťažké. Máme ho naskákaného a čakajú ho prekážky, ale nechcem ho posielať do prekážok rovno. Šurany sa zrušili, takže teraz hľadám nejaké pomalšie dostihy, kde by debutoval.

THARAJAM (IRE), 9hdv (Duke Of Marmalade – Thara)

Celkový počet štartov na rovine do 30.4.2021 – 32, víťazstvá – 4, umiestnenia – 17, zisk – 13 859 €

Tharajam je náš stajňový deduško. Je to milý, zlatý koník, taký malý slon. Správa sa úplne bezproblémovo. Chceli sme ho preorientovať na prekážky, je to super špičkový skokan, ktorý by mohol hneď skákať parkúry. Ale keď vidí prútenku alebo zelený skok, robí mu to problém. Tak ako má veľké telo, jeho srdiečko je malé a prekážok sa bojí. Nerád by som ho dával do prekážok, keď to takto cíti. Preto sa bude orientovať na dlhé roviny, od 2 400 metrov a hlavne bumpery. Tam sa stále dokáže umiestňovať tretí – štvrtý. Teraz dobehol piaty na dva kilometre, kde sa len rozbehal, bolo to pre neho prikrátke.

Stajňa Vimar

FIORD JAIL (CZE), 2hd (Stormy Jail – Fiorhead)

Potomok klasickej víťazky Fiorhead zo svojej matky nemá nič. Exteriérom, povahou, aj dištančným optimom to bude iný typ koňa. Keď k nám prišiel, bol to taký malý lump. Teraz už podrástol a je z neho väčší lump. Je to veľmi pracovitý a húževnatý koník, ale ako hovorím – gauner. Musí stále pracovať, aby bol zvládnuteľný. Po príchode bol drobnejší, stihol vyrásť ale potrebuje ešte dozrieť.  Jeho stropom bude míľa a oproti Fiorhead je to ranejší kôň. Na dráhe sa ukáže ako dvojročný.

FISTERA (CZE), 5hda (Mujahid – Fiordiligi)

Celkový počet štartov na rovine do 30.4.2021 – 12, víťazstvá – 1, umiestnenia – 5, zisk – 2770 €

Fistera prežila minulý rok v poriadku. Došplhala sa do druhej kategórie. Po sezóne sa cez zimu zregenerovala. Mala síce menšie zranenie, ale veľmi ju to neobmedzilo. Pôjde sa rozbehnúť na dvojkovú scénu. Ako vytrvalkyňa sa bude ukazovať v dostihoch od 1 800 do 2 400 metrov. Je to húževnatá a pracovitá kobyla.

QUISSI LOGIST (GER), 5hdv (Campanologist – Quissisana)

Celkový počet štartov na rovine do 30.4.2021 – 11, víťazstvá – 0, umiestnenia – 7, zisk – 2 155 €

Quissi Logist bol po derby v troch rokoch vážne zranený a dával sa do poriadku. Pol roka nebehal a potom začal od IV. kategórie. Dotiahol to na umiestnenie v jednotke, čomu som bol veľmi rád. Tohtoročný sezónny debut mu veľmi nevyšiel, ale 1 400 metrov je pod jeho optimom. Mal aj vonkajšie číslo na tejto trati, zostal v boxoch a oneskoril sa. Trošku sa v dostihoch aj zranil, ale to sa dúfam rýchlo vylieči. Teraz bežal iba pre rozbehanie. Uvidíme, ako mu to pôjde na jeho dištancii. Mohol by sa umiestňovať aj vo väčších dostihoch. V práci s ním musíme jednať opatrne, lebo zranenie na ňom zanechalo stopy. Nemôže pracovať naplno. Musíme ho, ako sa hovorí, troška nosiť na rukách.

TOPOLINA (GB), 8hda (Sir Percy – Librettista)

Celkový počet štartov na rovine do 30.4.2021 – 34, víťazstvá – 5, umiestnenia – 26, zisk – 11344 €

Topolina je taká myšička. Už má tiež svoje roky a niečo nabehané počas 6 sezón. Nebudeme s ňou veľmi vymýšľať, zostane pri svojich dlhších dostihoch. Ako menšia, citlivá a fajnová kobylka nemá rada hlboký podklad. Lepšie jej to ide na pevnej dráhe. Prvú nedeľu dokázala dobehnúť o hlavu tretia a to sa na jar vždy zvykne dlhšie rozbiehať. Dúfam, že bude takto aj pokračovať. Čakajú ju prevádzkové dostihy III. a IV. kategórie, do 2 400 metrov.