OTVORENÉ: Pon-Pia: 08 am-15:30 pm

Sledujte nás...
Image Alt

Lukáš Matuský – víťaz Veľkej pardubickej!

V cieľovej rovine s prehľadom poráža svojich rivalov. Dojatý džokej so slzami v očiach ďakuje svojej mame, ktorú pred dvomi týždňami pochoval.

Lukáš je jeden z našich najlepších prekážkových džokejov. Má za sebou mnohé štarty u nás, ako aj v zahraničí a môže sa pochváliť slušným umiestnením na Veľkej pardubickej, ale aj výhrami v Grupa 1, čo je vrchol turfovej pyramídy. Túto súťaž môžeme prirovnať k Poháru národov prvej divízie v parkúrovom skákaní,  prípadne k futbalovej Lige majstrov.

Má za sebou stovky štartov v rovinových a prekážkových dostihoch, dokonca absolvoval aj jedny klusácke, ktoré vyhral. Na svojom konte má celkovo 167 víťazstiev a je niekoľkonásobným prekážkovým šampiónom. V roku 2017 ho vyradilo ťažké zranenie, vďaka ktorému opäť nemohol štartovať na Veľkej pardubickej a smolu porazil až tohto roku fenomenálnym víťazstvom. Tento 33-ročný rodák zo Šajdíkových Humeniec má za sebou bohatú kariéru, na dostihoch ho vídame od roku 2002, kedy ešte jazdil viac rovinové dostihy, ako steeplechase a prútené prekážky.

ROZHOVOR s Lukášom Matuským

Opíš nám svoje prvé dostihy a prečo si sa začal špecializovať na prekážkové a steeplechase?

Premiéru som mal v Bratislave v roku 2002, bol som ešte učeň. Jaro Brečka mi dal jazdiť koňa Nirpet Hause, bola to rovina na 1 700 metrov a vyhrali sme. Ten istý rok som absolvoval aj prvú steeplechase. Vďaka svojej výške som priberal, a tak som sa začal špecializovať na prekážky, napokon je to aj väčší adrenalín a mňa to viac uspokojuje.

Si jeden z mála jazdcov zo Slovenska, ktorí jazdia aj na Veľkej pardubickej. Pamätám si, že si mal často smolu… Kedy si ju prvýkrát absolvoval?

Bolo to v roku 2013 na koni Peintr Abstreit. Bola to nielen moja premiéra, ale aj premiéra koňa a skončili sme na veľmi dobrom piatom mieste. O rok neskôr s tým istým koňom sme spadli na Írskej lavici. Potom prišlo obdobie smoly: v roku 2015 som si  týždeň pred štartom zlomil ruku,  rok nato som deň pred Veľkou pardubickou padol v Pardubiciach a zlomil si členok. V roku 2017 som mal pád približne hodinu pred Veľkou pardubickou, kôň zle skočil, padol som a druhý ma kopol rovno do tváre, skončil som s dvojnásobnou zlomeninou a Veľkú pardubickú som opäť nemohol absolvovať.

Jazdci steeplechase sú známi aj svojimi zraneniami, ty si na tom ako?

Mal som zlomenú ruku, štyrikrát kľúčnu kosť, lícnu a jarmovú kosť, zlomený členok, a neraz aj zlomené srdce, ale to nesúviselo s pádmi z koňa (smiech)… Menšie zranenia, ako prasknuté rebrá, už nerátam.

Ako sa pripravuješ na dostihy a ako si udržuješ hmotnosť?

Samotnú hmotnosť si udržujem behaním, bicyklovaním a saunou. So stravou nemám problém, zjem všetko, akurát ju niekedy musím obmedziť.

Lukáš, kde všade si počas svojej kariéry jazdil a kde je to z tvojho pohľadu  pre teba  najlepšie?

Bolo toho viac: u nás, v Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Taliansku, Rakúsku a aj vo Švédsku. Mne je to jedno, kde jazdím, ak mám pod zadkom dobrého koňa, tak sa mi všade jazdí dobre.

Pre viac otázok a odpovedí s víťazným džokejom Veľkej pardubickej si zakúpte časopis EQUES.